pasif-gelir-logo

5 önemli adımda dropshipping’e başlamak ister misiniz?

Droshipping-2022-pasif-gelir
Özet
5 önemli adımda dropshipping'e başlamak ister misiniz?-Pasif gelir

Girişimci ruha sahip birçok insan gibi, stoksuz satış (dropshipping) ve çeşitli avantajlarını duymuşsunuzdur. Ciddi bir şekilde başlamayı düşünüyorsunuz ancak stoksuz karlı bir çevrimiçi mağaza açmanıza olanak sağlayacak farklı temel adımları öğrenmek için iyi bir fikriniz yok mu?

İnternette çok fazla para ya da zaman harcamanıza gerek kalmadan sadece birkaç dakika içinde para kazanmayı vaat eden birçok makale ve video var. Bu makaleye şu tatlı rüyayı kırarak başlayacağım; stoksuz satışta (dropshipping) başarılı olmak için akıllı, inatçı, tutkulu olmanız ve hem zaman hem de para yatırmanız gerekecek.

Dropshipping ile ilgili sorunları anlamanıza yardımcı olmak için dropshipping’e iyi koşullarda başlamanız için size 5 temel adımı vererek bu makaleyi yayınlamaya karar verdim.

Tabii ki bu 5 adım size izlemeniz gereken bir yön vermelidir. Bununla birlikte size internette satış yapma ve dolayısıyla düzenli bir gelir (hatta faaliyetiniz devam ederse maaş) elde etme araçlarını vermek için farklı aşamalarının ötesine geçmek gerekecek.

Dropshipping’e başlamak istiyorsanız ilginizi çekebilecek bazı makaleleri burada bulabilirsiniz:

Dropshipping işine nasıl başlanır?

Satış yapmanızı ve dolayısıyla gelir elde etmenizi sağlayacak bir e-ticaret sitesi kurmanın birçok adımı vardır. İşte doğru yolda başlamanız için gereken 5 ana adım.

1. Bir şirket oluşturun

Dropshipping’e başlamak için atmanız gereken ilk adım, faaliyetinizi beyan etmek ve böylece yasal olmanıza izin almak olacaktır.

Gerçekten de stoksuz bir çevrimiçi bir dropshipping mağaza oluşturmak istiyorsanız, bunun nedeninin iki yakayı bir araya getirmek veya ana faaliyetinizi yapmak istediğinizi hayal ediyorum. Bu nedenle, ciro yaratacağınız ve dolayısıyla bir iş yaratma zorunluluğunuz olduğu anlamına gelir.

Tabii ki, otomatik girişimci statüsünün başlamak için yeterli olabileceğini sık sık duyuyoruz. O kadar kategorik değilim ve size olabileceğiniz farklı senaryoları ve en uygun durumları verdiğim özel bir makale yazdım.

Dropshipping E başlangıç ​​için yasal durum hakkında daha fazla bilgi ve kurumsal giriş ihtiyaçlarınız için hazırlık yapın.

2. Bir ürün nişi ve uygun tedarikçiler bulun

E-ticaret hakkında bilgi sahibi olmadan başlayanların genellikle gözden kaçırdığı ikinci adım, satacağınız ürünlerin nişinin yanı sıra ürünlerinizi tedarik etmek için birlikte çalışacağınız tedarikçilerin seçimidir.

Birkaç aydır internette, başlamak istiyorsanız birlikte çalışmanız gereken dropshipping tedarikçisinin Aliexpress olduğunu açıklayan birçok makale ve video gördük. Tüm bu “dropshipping uzmanlarına” göre geçiminizi sağlamak için tek yapmanız gereken bir niş bulmak ve bunları çok daha yüksek bir fiyatla satmak.

Ben kendi açımdan, bunun en iyi alternatif değil, kolay çözüm olduğunu düşünüyorum. Gerçekten de Aliexpress gibi pazar yerleri, bir stoksuz satış sitesinde satmak için çok düşük fiyatlarla birkaç milyon ürün referansına erişim avantajı sunar.

Bu tür stoksuz satış tedarikçilerinden geçmenin asıl sorunu, ürünlerinizi bu tür Çin sitelerinden tedarik eden ne ilk ne de son kişi olmanızdır. Bu nedenle, diğer sitelerin sizinle aynı ürünleri satması ve öne çıkamayacağınız ve/veya fiyatlarınızı ve dolayısıyla marjınızı düşürmek zorunda kalmanız için iyi bir şans var.

Bir tedarikçi ile çalışmaktansa bir acente ile çalışmak sizin için daha iyi olacaktır. Bir acente ile çalışarak çeşitli avantajlar elde edeceksiniz. Sizi bu konudaki yazımızı okumaya davet ediyorum.

3. Bir çevrimiçi mağaza açın

Dropshipping’e başlamanın üçüncü adımı elbette bir çevrimiçi mağaza oluşturmak olacaktır. Henüz e-ticareti bilmiyorsanız, mükemmel e-ticaret sitesini oluşturmak için birkaç birkaç bin lira harcayarak bir site sahibi olabilirsiniz.

Hata yapmamak

E-ticarete yeni başlayanların çoğunun karşılaştığı sorun genellikle aynıdır: Tüm bütçelerini Prestashop veya WooCommerce ile bir site oluşturmaya harcıyorlar ve bu yüzden satış yaptıkları sitelerini tanıtmak için yeterli bütçeleri kalmıyor.

Ancak sık sık söylediğim gibi “e-ticaret sitesine sahip olmak iyidir ama satış yapan bir siteye sahip olmak daha iyidir “. Ancak ilk satışınızı yapmak için, Google reklamları veya sosyal medya reklamları (Facebook, Twitter, Lindekin, Instagram, Pinterest vb. üzerinde reklam) gibi ücretli trafik edinme kampanyalarının oluşturulmasına birkaç bin lira yatırım yapmanız gerekecektir.

E-ticaret siteleri oluşturmak için hangi çözümü seçmeli?

SAAS çözümlerinin, yani abonelikle e-ticaret sitesi oluşturmaya yönelik çözümlerin geliştirilmesiyle, herhangi bir teknik beceriye sahip olmadan çevrimiçi mağaza oluşturmak artık çok kolay.

Bu çözümler genellikle finansal olarak çok daha uygun maliyetlidir, hızlı bir şekilde ve ileri teknik becerilere ihtiyaç duymadan başlamanıza olanak tanır.

Ayrıca, uzun vadede pahalı olma, ancak %100 kişiselleştirilmiş çevrimiçi mağazalara sahip olmanıza izin vermeme gibi dezavantajları da vardır.

Benim tavsiyem

Bu dezavantajlara rağmen , özellikle, başlangıç bütçeniz 5-10 bin TL’den az ise, Shopify platformunu dropshipping mağazalarını oluşturmaya başlamak isteyenlere tavsiye ediyorum .

Hatta bence standart ürünler satıyorsanız (özelleştirilemez), cironuz aylık 30-40 bin TL’ye yaklaşmadığı sürece bu tür çözümlerle devam etmek oldukça mantıklıdır.

shopify-dropshipping-pasif-gelir

Bu eşiğin ötesinde hem işlevsellik hem de tasarım açısından %100 kişiselleştirilmiş bir Prestashop mağazasının oluşturulmasını finanse etmek için mantıksal olarak daha fazla kaynağa sahip olmalısınız. Ayrıca sitenizde çalışmaya devam edebilecek serbest çalışan bir geliştiricinin ücretini de üstlenmelisiniz; yeni özellikler geliştirme, hataları düzeltme vb için.

Tabii ki işinizi kurmak için rahat bir bütçeniz varsa (5-10bin TL), Prestashop veya WooCommerce gibi %100 özelleştirilebilir olma avantajı sunan ve sizden bir ücret talep etmeyen çözümlere yönelmeniz oldukça mantıklı olacaktır.

4. Web pazarlama teknikleri konusunda eğitim alın

Dropshipping’e başlamanın dördüncü adımı, bu iş modeli altında faaliyet gösteren site yaratıcılarının programında genellikle eksiktir.

Aslında, dropshipping guruları genellikle internette satış yapmanın ne kadar kolay olduğu konusunda çıldırırlar. Ve bir kez size ücretli eğitim teklif etmeye başladığınızda, sizden tam ücret talep edecekler. Boşa zaman ve para harcamış olacaksınız.

Çevrimiçi satışta başarılı olmak için, en iyi trafik edinme teknikleri konusunda eğitim almak artık önemlidir: doğal referanslama, ücretli referanslama, sosyal reklamlar…

Örneğin, bu son kelimelerin her biri için nasıl bir tanım yapacağınızı bilmiyorsanız, yeni faaliyetinizde başarılı olmanız için size bir şans vermek için sizi eğitmeniz çok önemli olacaktır.

Web pazarlamasında ücretsiz eğitim?

Büyükannem “Bütün işler bir ücreti hak eder” derdi. Daha da kötüsü, işletme fakültesindeki profesörüm bize “ücretsizse, ürün sizsiniz! ” derdi. Bu iki cümleyi anlayın: En iyi web pazarlama teknikleri konusunda ücretsiz eğitim almak zordur. Ancak, aşağıda listeleyeceğim birkaç teknik var.

1. Özel blogları okuyun

İyi çevrimiçi satış uygulamaları konusunda eğitim için başka bir teknik, e-ticaretle ilgili birçok konuyu ele alan blogları okumak için zaman ayırın.

Örneğin; Joptimisemonsite’de, ürün sayfalarınızın SEO’sunu optimize etmek için teknikleri okuyabilir, küçük bir bütçeye rağmen Google Ads’deki kampanyalarınızı yönetebilirsiniz vb. Ama benim küçük blogumda durmayın: ilerlemek istediğiniz temaların her biri hakkında en iyi blogları aramak için web’e göz atın.

Facebook’ta (veya diğer sosyal ağlarda) bir topluluk oluşturma ve canlandırma teknikleri konusunda uzmanlaşmış birçok blog, Google Ads konusunda uzmanlaşmış bloglar, UX tasarımında uzman bloglar vb.

Tüm bu ücretsiz okumalar sayesinde e-ticaret ile ilgili konularda bilginizi geliştirebilmeli ve dolayısıyla rakiplerinizin yapacağı hataları yapmaktan kaçınmalısınız. Böylece doğru yolda başlamanız için ilk adımı atacak ve kendinize bu girişimcilik serüveninde başarılı olma şansı vereceksiniz.

2. Size eşlik eden bir uzman bulundurun

Çevrimiçi satış için biraz vaaz verdiğimi söyleyebilirsiniz ancak bence bu, sizi en iyi çevrimiçi satış teknikleri konusunda eğitmek için en iyi fikir olmaya devam ediyor.

Mutlaka blog veya kitap okumaktan daha pahalıya mal olur, ancak çevrimiçi satışlarda başarının anahtarlarına hızla sahip olmanızı sağlar. Bu aynı zamanda sorularınızı sormanıza ve bu nedenle çevrimiçi mağazanıza uyarlanmış geri bildirim ve kişiselleştirilmiş tavsiyelerden yararlanmanıza olanak tanır.

3. Bir web pazarlama stratejisi tanımlayın ve uygulayın

dropshipping nasıl yapılır-pasif-gelir

Web sitenizi ilginizi çeken hedef kitleye tanıtmayı ve aynı zamanda ilk satışınızı yapmayı amaçlayan bir web pazarlama stratejisi tanımlayarak ve uygulayarak bu kontrol listesini tamamlamanız gerekiyordu.

Gerçekten de işinizi oluşturduktan, ürünlerinizi tedarik ettikten, stoksuz satış sitenizi oluşturduktan ve en iyi e-ticaret teknikleri konusunda eğitim aldıktan sonra, müşteri çekmek için en iyi trafik edinme stratejisini tanımlayabilmelisiniz.

Nitekim takip etmek için zaman ayıracağınız (yaygın olmayan) eğitim sayesinde, ürün sayfalarınızın reasürans işlemleri üzerinde çalışırken doğru trafik kazanım kollarını seçebilecek ve bu sayede işletmeniz için yeterli bir dönüşüm oranına sahip olacaksınız. 

Sonuç: kendinize faaliyetinizde başarılı olmak için imkanlar yaratın

Bu makaleden hatırlamanız gereken şey, stoksuz satış yapmaya başlamanın herhangi bir iş yaratmaya benzediğidir.

Yasalara saygı duymanızı, doğru ürünleri ve doğru site oluşturma platformunu seçmenizi sağlayacak farklı adımları izlemeniz, aynı zamanda kendinizi profesyonelleştirmeniz de önemlidir.

Gerçekten de, e-ticaret (stoklu veya stoksuz) gerçek bir profesyonel faaliyettir ve başarılı olmak için kendinize araçları vermeniz gerekecektir. O halde bu farklı adımları takip edin ve kendinizi sürekli eğitin: Bugünün e-ticareti artık birkaç yıl önceki gibi değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin