pasif-gelir-logo

Amazon KDP nekadar kazanılır ? Kişisel yayıncılık: büyük kazanç sağlayabilir mi?

amazon-kindle-kitap -Pasif Gelir - 2023
Özet

Amazon KDP’de kişisel yayıncılık yaklaşık on yıldır, geleneksel yayıncılığa güvenilir bir alternatif olarak yazarların gönlünde yer edindi . Kitapçılarda varlık göstermelerine ve buna bağlı olarak bir yayıncının dikkatini çekmek için daha fazla görünürlüğe olanak tanırsa , her şeyden önce onlara çalışmalarının tüm haklarını koruma ve daha büyük bir satış yüzdesi elde etme güvencesini sunar . Bu makalede bizi ilgilendiren bu son noktadır. Amazon KDP‘de yayıncılık sektöründeki bazı kişiler, kendi kendine yayıncılığın karlı olabileceğini söylüyor. Diğerleri daha çekingen görünüyor. Kim doğru diyor, kim yanlış diyor? Soruna ben karar vereceğim.

Herkes, ücretsiz bir e-kitabın, her büyüklükteki işletme için en iyi potansiyel müşteri mıknatısı stratejilerinden biri olduğunu bilir. Peki internetten gerçekten para kazanabileceğiniz bambaşka bir e-kitap dünyası olduğunu biliyor muydunuz ?

Aşağıdaki verilere bakın ve e-kitap satışlarının son birkaç yılda nasıl arttığını ve evet, büyümenin katlanarak devam ettiğini görün.

Amazon KDP'de kişisel yayıncılık: büyük kazanç sağlayabilir mi?Pasif Gelir 2023

Bu makalede, e-kitapların pasif gelir elde etmek için neden harika olduğunu anlamanıza yardımcı olacağız ve e-kitaplarınızla nerede ve nasıl para kazanacağınıza dair ipuçları ve yönergeleri paylaşacağız.

İnternetten para kazanın: e-kitaplar neden iyi bir pasif gelirdir?

İyi bir internet bağlantısıyla, çevrimiçi eğitim devresine girmeden çevrimiçi işinizi geliştirebilirsiniz. Kaliteli bilgiler içeren bir e-kitabı hızlı bir şekilde tasarlamak için bir şablon kullanın. Bu strateji, tasarım becerileriniz olmasa bile size bir ürünü çevrimiçi olarak kolayca satma fırsatı verir. Tüm birikimlerinizi yatırıma yatırmadan internet üzerinden para kazanmak mümkün.

Pasif gelir günümüzün en çok aranan gelir kaynaklarından biridir. Bu, minimum çalışma ile gelir elde edebileceğiniz anlamına gelir. Başka bir deyişle daha az çalışıp daha çok kazanın.

E-kitaplar herhangi bir çevrimiçi gelir stratejisine harika bir katkıdır. Ne için ? Çünkü bir e-kitap oluşturduğunuzda, onu pazarladığınızda ve paylaştığınızda teknik olarak çevrimiçi olarak satılabilir.

Artık değerli içerik yazmak için önceden çaba harcamanız gerekiyor. E-kitabınızı başarıya taşıyacak güçlü bir marka yaratmanın kolay bir iş olmadığını belirtmeden geçmeyelim.

Ancak her şeyi doğru ayarladığınızda e-kitaplar uzun süre çevrimiçi para kazanmanıza yardımcı olabilir. Aslında içeriğiniz ne kadar büyüleyici olursa ve onu ne kadar tanıtmaya ve güncellemeye devam ederseniz, e-kitabınızın ömrü de o kadar uzun olur.

Doğru yaklaşımla e-kitap oluşturmak, daha fazla çalışmadan düzenli gelir elde etmek için mükemmel bir yöntemdir.

Daha ikna edici olmaya mı ihtiyacınız var? Amazon KDP‘nin pasif gelir için harika olmasının bazı nedenleri şunlardır:

Neden Amazon'da kitap yayınlamalısınız 2023 Pasif Gelir

Oluşturulması kolay dijital ürünler.

Bir e-kitabın bir araya getirilmesi ve yayınlanması biraz çalışma gerektirse de, oluşturulması çok dersli bir çevrimiçi kursa göre çok daha kolay bir dijital üründür . Blog yazılarınızda bir e-kitabın temelini oluşturabilecek içeriğin çoğuna bile sahip olabilirsiniz.

Şablonlar ayrıca e-kitap oluşturmayı sıfırdan başlamaktan çok daha kolaylaştırır. İster inanın ister inanmayın, içeriğe sahip olduğunuzda e-kitabı bir araya getirmek oldukça basittir. 2023 ‘de ChatGPT gibi yapay zekalar sayesinde işiniz daha da kolay. İşbirliği araçlarını kullanmak, e-kitap oluşturmayı erişilebilir ve ilham verici bir etkinlik haline getirir.

Ayrıca, ilk çevrimiçi e-kitabınızı oluşturmak biraz zaman alsa bile, daha fazlasını yapmak çok daha kolay olacaktır. Ne için ? Çünkü en son e-kitabınızın (veya e-kitaplarınızın) başarısızlıklarından ve başarılarından ders alacak ve gelecekteki çalışmalarınızın en çok satanlar olmasını sağlayacaksınız.

Amazon Kindle Doğrudan Yayıncılık

Amazon Kindle Doğrudan Yayıncılık KDP PASIF GELIR kazanç

Amazon, dijital e-kitap satışı için en büyük çevrimiçi platformlardan biridir. Kendi e-kitabınızı yayınlamak , Amazon’da para kazanmanın en popüler yollarından biridir ve ayda 1.000 dolardan fazla gelir getirebilir.

Amazon’da satılan e-kitaplar öncelikle Kindle e-okuyucuya yöneliktir ve taslağınızı dönüştürmek için Kindle Create adı verilen bir araç sunarlar. Microsoft Word dosyalarını, EPUB’u ve bunların imzası olan Kindle dosya türü KPF’yi indirebilirsiniz.

Amazion KDP’de yayıncılıkta satışlardan elde edilen kazançlar

Şu anda kitabınızı kendi başınıza yayınlama olasılığını düşünüyorsunuz. Kişisel yayıncılığın doğru çözüm olup olmadığını ölçmek için aklınızdan binlerce soru geçiyor; buna satışlardan elde edilen Amazon KDP ve Amazon’da e-kitap kazanç gibi zorlu bir soru da dahil. “Böl-ne“? Temettüler, yani kitap satışlarından alacağınız telif ücretleri (veya yazar geliri).

Bir hatırlatma olarak, bir yayıncının hesabındaki ana yayıncılar arasında, yazarlar satışlardan ortalama %5 ila 6 oranında temettü alırlar, yani piyasada 20€’ya satılan karton kapaklı bir kitap için 1€’dan biraz daha fazla. Daha küçük yayıncılar arasında bu oran %10 ile %12 arasında olabilir veya 20 Euro’ya satılan karton kapaklı kitap için 2 Euro civarında olabilir. Bu yüzde, yayın sözleşmesi imzalanırken müzakere edilir ve kazanç yüzdesi genellikle satış hacimlerine bağlıdır (500’den az satış için %6, 500 ila 1000 satış arasında %7, 1000’den fazla satış için %8, vb.).

Kültür Bakanlığı, 2018 yılında yayınlanan bir araştırmada, yayıncıların 2016 yılında yazarlarına toplam 468 milyon avro ödediğini, bu rakamın bu yıl listelenen 88.000 yazara göre ortalama 5.000 avronun biraz üzerinde olduğunu bildirdi. Açıkçası, bir yazardan diğerine farklılıklar çok büyük. En tanınmış isimler genellikle yılda 100.000 Avro‘dan fazla kazanırken, daha az tanınan isimler ancak 1.000 Avro ile yetinmek zorunda kalıyor.

Amazion KDP'de yayıncılıkta satışlardan elde edilen kazançlar.2023

Kişisel yayıncılıkta satış temettüleri

Bir yazar kendini yayınlamayı seçtiğinde oyunun kuralları değişir. Birkaç senaryo mümkündür:

 • Teorik olarak söylüyorum, kendi kitabını yayınlayan ve herhangi bir aracıya (matbaa ve kitapçı) başvurmadan basım, dağıtım ve dağıtımın tüm aşamalarını kendisi üstlenen bir yazar, kitabının satışından %100 kar payı alacaktır . Kağıt üzerinde bu çok hoş, ama gerçekte bu senaryo nadir kalıyor çünkü bu, kendinizi ayağınızdan vurmak anlamına geliyor; Yazarın kitabını kendisi basması gerekeceğinden (bu maliyetlidir) ve kitabını yalnızca çevresine ve kişisel web sitesi aracılığıyla satacağından (ki bu da paraya mal olur) kişisel yayıncılık hızla pahalı hale gelebilir Satışların gizli kalacağını söylemek yeterli.
 • Sonuç olarak, yeni teknolojilere karşı en duyarlı yazarlar kitaplarını Amazon KDP veya Kobo gibi çevrimiçi kitapçılarda pazarlıyorlar ve genellikle formata (dijital veya ciltsiz) bağlı olarak satışlardan elde edilen kârın %30 ila %40’ını onlara bırakmayı kabul ediyorlar . %70 (evet, matematikte rahatım). Çevrimiçi yayın süreci hiç de kolay değil, yazarın marjı üçte bir oranında düşüyor ancak tek bir kitapçıda yoğunlaşmış olsa bile kitapların görünürlüğü daha iyi.
 • Yazarların hepsi Amazon hayranı değil veya yeni teknolojilere aşina değil; bu nedenle beşte biri, kitabının yayınlanmasını, kendi kendine yayın evi veya kendi kendine yayıncı olarak da adlandırılan bir kendi kendine yayıncılık platformuna emanet etmeyi seçiyor. Prensip basittir: Yazar taslağını gönderir ve yalnızca kitabının kitapçılarda satılmasını beklemek zorundadır. Bu hizmetin elbette sabit bir maliyeti var ama kitabın olağanüstü görünürlüğü olacak (binlerce web sitesi, kültürel marka, süpermarket ve yerel kitapçılar). Satışlardan elde edilen temettüler (telif hakları veya yazar geliri) bir platformdan diğerine farklılık gösterir: satış kanalına ve kitabın formatına (dijital veya ciltsiz) bağlı olarak genellikle %20 ila %70 arasındadır.

Amazon KDP”de kişisel yayıncılık çok para kazandırır

Hesap makinelerinize:

 • Kendi kendine yayınlama, 20€’ya satılan bir kitap için kitap başına ortalama 1 ila 2€ kazandırıyor.
 • Tamamen kendi kendine yayınlama, 20 Euro’ya satılan bir kitap için 20 Euro kazandırır (bu tutardan baskı maliyetleri düşülmelidir).
 • KDP veya Kobo’da kendi kendine yayın yapanlar, 20 Euro’ya satılan bir kitaptan 8 Euro kazanıyor.
 • Özel bir platform aracılığıyla kendi kendini yayınlamak, 20 Euro’ya satılan bir kitap için 10 Euro’ya kadar gelir getirebiliyor.

Bu gözleme dayanarak, pek çok piyasa oyuncusu kendi kendini yayınlamanın karlı olabileceğini , bunu destekleyen etkileyici örneklerle doğruluyor! Bir yazar kitabının 40.000 kopyasını KDP’de sattı, bir başkası ise kendi kendini yayınlayan platform sayesinde 20.000 sattı! Bu yazarların kazandığı çılgın miktarda parayı hayal edin! En çok satan kitabını KDP’de yayınlayan yazara 320.000 Avro, kitabının yayınlanmasını bir kişisel yayınevine emanet eden yazara 200.000 Avro. Ne rüya! Kağıtta…

Kişisel yayıncılık para kazandırmaz

Tersine, geleneksel yayıncılık oyuncuları daha çekingendir. Dağıtım olmadan, kendi kendine basılan bir kitabın kitapçı raflarında yer alamayacağı için satılma şansının olmayacağını düşünüyorlar . Yalnızca Albin Michel, Flammarion, Gallimard ve diğerleri, her kitapçıya gidip onları yeni kitaplarını öne çıkarmaya ikna edebilen olağanüstü bir satış gücü sayesinde yılda 100.000’den fazla kopya sattığını iddia edebilir. Dağıtım olmadan kitap olmaz. Dolayısıyla kendi kendine basılan kitap diye bir şey yoktur. Ve eğer bir kitap yoksa satılmaz ve para kazandırmaz. Mantıklı, değil mi?

Editör ve öz yayıncısı, kim doğruyu söylüyor?

Tahmin edebileceğiniz gibi, yayıncılık piyasasındaki her oyuncu kendi cemaati için vaaz veriyor.

 • KDP, Kobo ve diğer kendi kendine yayın yapan kurumlar, yazarlara yeni müşteriler kazanma konusunda büyük umutlar veriyor. Basit ticari mantık. Kişisel yayıncılıkta başarılar mümkündür, ancak gerçekte bunlar Fransa’daki bir avuç yazarla ilgilidir , diyelim ki son on yılda birkaç düzine (iyi olmak gerekirse). Vakaların %90’ı edebiyat ödülü kazanan yazarlardır ve geri kalan %10’u sektörü tanıtmak için kendi yayınlarını yapan platformlar tarafından gayri resmi olarak desteklenmektedir. Hesaplamayı yapın: Fransa’da kendi kendinize yayınlanan kitapların sayısını alırsanız, bir çok satan kitabı kendi başınıza yayınlama şansınız neredeyse Loto’yu kazanma şansınız kadardır . Zengin ve ünlü bir yazar olma hedefiyle kendi kitabınızı yayınlamamak en iyisidir.
 • Yayıncılar kendi kendini yayınlamaya karşı çıkıyor çünkü yavaş yavaş onları gölgede bırakıyor. Yazarların beğenisini korumak için, kendi yayımladıkları kitapların performansını en aza indirmek konusunda her türlü çıkara sahiptirler . Bir kitabı geleneksel bir yayıncıyla yayınlamak kutsal bir kâse olarak kabul edilir, değil mi? Dolayısıyla bu şekilde kalmalı. Kitaplarını bir yayıncıyla yayınlayan yazarlar, satışlardan daha az kar payı alıyor ancak daha fazla satıyorlar ve bu da bunu fazlasıyla karşılıyor. Bu görüntülenen konuşmadır. Bana her yıl yayıncılık sektörünün büyük isimleri tarafından kaç tane anonim yazarın yayınlandığını hatırlatın? Peki küçük yayıncılar tarafından basılan yazarların gerçekte kaç kitabı satılıyor?

Kişisel yayıncılık gerçekten ne kadar kazanıyor? Amazon KDP

Amazon’da kişisel yayıncılık gerçekten ne kadar kazanıyor?

BoD tarafından yakın zamanda yayınlanan bir Amerikan araştırması bize nispeten güvenilir bir cevap veriyor*. BoD, Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi kendini yayınlayan bir dev ancak sunulan rakamlar oldukça gerçekçi görünüyor ; Atlantik’in dört bir yanındaki okuyucuların, kendi yayımladıkları kitapları keşfetmeye Fransız okuyuculardan daha açık göründüğünü biliyoruz.

Kendi kitaplarını yayınlayan yazarların, kitaplarının toplam satışından ne kadar kazanacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Yazarların %4’ü 40.000 €’dan fazla kazanıyordu.
 • Yazarların %14’ü 5.000 Euro’dan fazla kazanıyordu.
 • Yazarların %70’i 1000 Euro’dan az kazanıyordu.

Not: bu, yazarların %12’sinin 500 ile 5.000 Avro arasında bir ücret aldığı anlamına gelir; bu da oldukça önemli bir boşluk teşkil eder .

Kişisel yayıncılığın zengin olma konusunda küçük bir olasılık sunmasına rağmen yine de iyi bir ek gelir kaynağı olduğunu açıkça görebiliyoruz .

ABD’den gelen bu rakamlar sizi ikna edemedi mi? Herhangi biri. 20€’ya satılan bir kitabın satışından elde edilen temettüleri, satılan kopya sayısına göre (kurgusal ama gerçekçi veriler) hesaplamaya çalışalım ve bunu seçilen yayın yöntemine göre karşılaştıralım.

Ortalama olarak bir yazarın, bir yayıncının hesabındaki yayıncıdan kazandığı miktar

 • Yazarların %50’si için, romanınızın 300 kopyasından daha azını satacaksınız, yani maksimum temettü miktarı yaklaşık brüt 360 €** tutarındadır (20 €’ya satılan bir kitap bazında, temettüler %6 € olarak belirlenmiştir) ).
 • Yazarların %50’si için romanınızın 1000 kopyasından daha azını satacaksınız, yani maksimum temettü tutarı brüt 1200 € civarında olacaktır.
 • Yazarların %1’i için 2.000’den fazla kopya satacaksınız, yani minimum brüt 2.000 € tutar.

Amazon’da ortalama olarak bir yazarın kazandığı para

 • Yazarların %50’si için, romanınızın 100 kopyasından azını satacaksınız, yani maksimum temettü miktarı yaklaşık brüt 1.000 € (20 €’ya satılan bir kitaba göre, temettü %50 olarak belirlendi).
 • Yazarların %50’si için romanınızın 300 kopyasından daha azını satacaksınız, yani maksimum temettü tutarı brüt yaklaşık 3.000 € olacaktır.
 • Yazarların %1’i için 700’den fazla kopya satacaksınız, yani minimum brüt 7.000 € tutar.

Bu rakamlar elbette yaklaşık değerlerdir ancak net bir gözlemi ortaya koymaktadır: Kendi başınıza yayınlamayı tercih ederek kitabınızın üç kat daha az kopyasını satsanız bile, satışlardan üç kat daha fazla temettü alırsınız.

Evet, Amazon KDP’de kazanılacak çok para var

Konuyla ilgili tartışma forumlarında saatlerce dolaştıktan sonra, bağımsız olarak kitap yayınlayarak iyi bir hayat kazanan birçok yazarın olduğunu düşünüyorum .

Hatta birkaç milyoner bile var , orası kesin. Bunlardan bazılarını basında gördük, bazıları ise geleneksel yayıncılar tarafından tespit edilip yayınlandı.

Ancak yazmakla çok meşgul olan ve çevrimiçi forumları nadiren ziyaret eden veya artık ziyaret etmeyenler de var.

Bir yerlerde, “ucuz” ve diğer istasyon romanlarının yazarlarının hayatlarına tanıklık ediyor, yaşıyormuş gibi eğlenceli bir izlenime kapılıyorum.

Kindle kuşağıyla birlikte yazarlar yazılarını doğrudan internette yayınlıyor ve kimsenin yardımı olmadan satıyorlar .

En hızlı, en zeki ve en çalışkan olanlar, kendilerinin ve ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için her çeyrekte bir roman yayınlamayı bile başarırlar.

Amazon KDP-Pasif Gelir 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin