pasif-gelir-logo

Yerel SEO’nuzu nasıl optimize edebilirsiniz?

seo-pasif-gelir
Özet
Yerel SEO'nuzu nasıl optimize edebilirsiniz?-pasif-gelir

Yerel SEO’nun etkisi çok güçlüdür! Daha fazla müşteri çekmek ve profesyonelliğinizi yerel rakiplerinize dayatmak için ipuçlarımızı keşfedin.

Bir profesyonel olarak ve hatta hizmet faaliyeti söz konusu olduğunda yerel görünürlük esastır! İster yeni başlıyor olun ister bir şehirde veya bölgede işinizi kurmak istiyor olun, artık yerel SEO üzerinde çalışmak çok önemlidir. Bu makalede, SEO’nuzu optimize etmek, size yakın potansiyel müşterilere ulaşmak ve elbette onları müşteriye dönüştürmek için sizlere bazı ipuçları vereceğiz. 

Yerel SEO’nun Önemi

Yerel SEO'nun Önemi-pasif-gelir

2022’de çoğu tüketicinin bir satış noktasına gitmeden önce internette araştırma yaptığı bir sır değil. Zaman çizelgelerine, müşterilerin bıraktığı görüşlere bakar ve fiyatları karşılaştırırlar. Bu bilgileri toplayarak bir ürünü ya da hizmeti satın alma kararı alırlar.

Rakamlar kendileri için konuşur:

 • Safari Digital ajansına göre, yerel bir işletme arayan tüketicilerin %97’si internette arama yapıyor.
 • %86’sı oraya ulaşmak için Google haritasını kullanıyor.
 • Müşterilerin %62’si, internette bulamadıkları bir satış noktasından vazgeçiyor.

Anlayacağınız gibi, fiziksel bir noktadaki trafiği ve ününü artırmak için yerel bir SEO stratejisi üzerinde çalışmak esastır.

Yerel SEO’nuz üzerinde ücretsiz çalışın

Yerel SEO optimizasyonu ücretsiz araçlar kullanılarak yapılabilir. Ve biraz zaman alsalar da, ücretli araçlar kadar etkilidirler. İşte arama motorlarında iyi bir şekilde indekslenmek için benimsenmesi gereken yöntemler.

Web sitenizin SEO etiketlerini en üst düzeye çıkarın

Faaliyetinizi başlatarak kesinlikle ürün veya hizmet teklifinizi öne çıkaran bir web sitesi oluşturmaya başlamışsınızdır. Web sitenizi oluşturmak esassa, bu vitrinde yerel referanslarınızı optimize etmek çok önemlidir!

Bu nedenle çevrimiçi olarak sunulan bilgilerin boşluğunda boğulmaktan kaçınmak için içeriğinizi bir müşteriymişsiniz gibi ele alın. Hedefinizin sahip olabileceği soruları yanıtlayın. Haberlerinizi iletin, sosyal ağlarınızı paylaşın, optimize edilmiş içerik sunun ve altyapınız tarafından sunulan tüm SEO etiketlerini inceleyin.

Site oluşturma çözümleriyle birlikte sunulan bu Başlık ve Meta etiketleri, tüm sayfalarınıza kısa bir açıklama girme imkanı sunar. Anahtar kelimelerinizi eklemek için mükemmel bir yer ve hepsinden önemlisi: bulunduğunuz yer!

Son olarak, bir net bağlantı stratejisi oluşturmak ve blog makaleleri ve/veya SSS yazmak için bir web düzenleyicisini arayabilirsiniz. Faaliyetlerinizi tanımlayan bu başlıklar, kendinizi yerel düzeyde daha iyi konumlandırmanıza da olanak sağlayabilir. Konumunuzu düzenli olarak doldurduğunuzdan emin olun.

Title yerel SEO etiketi ve meta açıklaması-pasif-gelir

Google My Business girişi oluşturun

Google My Business, her profesyonelin arama sonuçlarında ve Google Haritalar’da işletmesine referans vermesine olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır .

Fiziksel bir kuruluşunuz olsun ya da olmasın, bu formu oluşturmak size şu konularda yardımcı olur:

 • Müşterilerinizle iletişim kurun,
 • Gönderileri, fotoğrafları, fiyatları, çalışma saatlerini yayınlayın,
 • Tüketici görüşlerini toplamak,
 • Promosyon işlemlerini paylaşmak,
 • Ürün ve hizmetlerinizi listeleyin,
 • Çevrimiçi rezervasyonları ve siparişleri vb. kabul edin.

Böylece; giyim mağazaları, çiçekçiler, kasaplar, elektrikçiler veya ev aşçıları, faaliyet gösteren tüm sektörler bundan faydalanabilir .

Başlamak için bir Google hesabı oluşturarak başlayın. Ardından, e-posta adresinizi kullanarak  işletmenizi Google My Business ve Google Haritalar’a kaydedin . Yaratılışın tüm aşamaları Fransızca olarak detaylandırılmıştır. Arama motoru tarafından sağlanan talimatları izlemeniz yeterlidir. Birkaç tıklamayla, kuruluşunuz dünyanın en çok kullanılan GPS’lerinden birine endekslenecek!

Ama dikkat et! Tıpkı web sitenizin gerçekleştirilmesi için olduğu gibi kuruluş dosyanızın etkili olması için ilgili anahtar kelimeler kullanarak optimize etmeniz gerekir . Sadece çevrimiçi varlığı veya estetiği düşünmeyin. Bunun yerine, kendinize müşterilerinizin işletmenizi veya hizmet faaliyetinizi bulmak için ne aradığını sorun.

Elbette, etkili yerel referanslama için şunları belirtmek önemlidir:

 • Adınız,
 • Faaliyet alanınız,
 • Konumunuz…
seo-google-my-business-pasif-gelir

Sosyal ağların gücünü kullanın

Sosyal ağlar , yerel görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmada çok yararlı olabilir. Bununla birlikte, sayıları çoktur ve yine içeriği üzerinde çalışmadan orada bulunmanız pek tavsiye edilmez.

Esnaf, tüccar veya KOBİ misiniz? Facebook, Instagram ve LinkedIn’e öncelik verin. Facebook, sağlam bir topluluk oluşturmanıza, haritalama sayesinde kendinizi konum belirlemenize ve müşterilerinizle kolayca alışveriş yapmanıza olanak tanır.

Görüntüye odaklanan Instagram çok güçlü bir şekilde büyüyor ve birçok format sunuyor: Fotoğraflar, “gerçek” videolar, bir alışveriş sekmesi de dahil olmak üzere kısa ömürlü hikayeler. Instagram’ın gücü de yer ve hashtag ekleyebilmesidir . İyi kullanıldığında bu iki özellik size trafik getirecektir.

yerel seo-pasif-gelir

LinkedIn, %100 profesyonel görünmeye odaklanır. İşletmeniz hakkında bilgi paylaşarak ortaklar ve müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Yerel ağınızı geliştirerek, ilgi alanlarınızı paylaşan ve tam olarak sunduğunuz şeyi arayan nitelikli ziyaretçileri çekeceksiniz.

Müşteri incelemelerini kullanın

Tüketici incelemelerini toplamak bazen korkutucu olabilir. E-itibarınıza zarar verebileceklerini düşünebilirsiniz. Evet, iki ucu keskin bir kılıçtır, ancak hepsinden önemlisi SEO’nuzu geliştirmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

İdeal olan, bu yorumları Google, Sarı sayfalar veya Facebook gibi tüm medyalarda yakından takip etmektir. Ama aynı zamanda Tripadvisor, Yelp, The Fork, Planity veya Booking.com gibi daha özel platformlarda. Olumlu veya olumsuz her yorumu değerlendirin: Dikkatlice yanıtlayın.

Arama motorları, genellikle arama sonuçlarının en üstünde görüntüledikleri bu “Zengin Parçacıkları” (zenginleştirilmiş veri etiketleri) severler. Uzantılar veya Eklenti, web sitenizde merkezileştirmek ve görüntülemek için CMS’de mevcuttur, farklı ortamlarda bırakılan müşteri yorumları. Örneğin, WordPress İşletme İncelemeleri eklentisini keşfedin. Müşteri yorumları bir nimettir. Karar vermeden önce kendilerine danışan tüketicilerin (kaynak IFOP) %87’sinin dikkatini çeker ve tıklar.

Çevrimiçi dizinleri entegre edin

Bugün, çok sayıda çevrimiçi dizin size faaliyetlerinizi kaydetme fırsatı veriyor. Hangi platformun sizin için yapıldığını analiz etmek açıkça önemlidir.

En başarılılarından biri Solocal’dır (Les page Jaunes tarafından geliştirilmiştir). Bu dizinde olmak, iyi bir görünürlükten yararlanmanın ücretsiz bir yoludur. Ayrıca, neden Le Bon Coin’e bir reklam yazmıyorsunuz?

Ayrıca faaliyet sektörünüze veya Groupon, Kiute, Airbnb, vb. gibi Pazaryeri türü platformlara ayrılmış dizinler ve kılavuzlar da vardır. Bunlarda, kayıt genellikle ücretsizdir. Bu siteler, kuruluşunuz için dikkate değer bir vitrindir.

Ancak trafik dönüştürülürse bazıları sizden komisyon isteyeceğinden, her ortamın hüküm ve koşullarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Son olarak, yerel SEO stratejinizi mükemmelleştirmek için basını düşünün! Bir basın açıklaması yazın ve yerel gazetelere, dergilere ve radyo istasyonlarına gönderin. Biraz şansla, bölgenizdeki ücretsiz bir makaleden veya röportajdan yararlanabileceksiniz. Genellikle internette yayınlanırlar ve yerel ağ bağlantınızı teşvik ederler. Bu, güvenilirliğinizi doğrular. Yakındaki okuyucular ve dinleyiciler etkinliğinizi keşfedebilecek ve paylaşabilecek.

Son olarak, yerel SEO stratejinizi mükemmelleştirmek için basını düşünün! Bir basın açıklaması yazın ve yerel gazetelere, dergilere ve radyo istasyonlarına gönderin. Biraz şansla, bölgenizdeki ücretsiz bir makaleden veya röportajdan yararlanabileceksiniz. Genellikle internette yayınlanırlar ve yerel ağ bağlantınızı teşvik ederler. Bu, güvenilirliğinizi doğrular. Yakındaki okuyucular ve dinleyiciler etkinliğinizi keşfedebilecek ve paylaşabilecek.

Ücretli araçları kullanarak yerel SEO’nuzu optimize edin

Yukarıda geliştirilen tüm unsurları uyguladıktan sonra, web’den mağazaya stratejinizi ücretli araçlarla tamamlayabilirsiniz.

Google Ads’ü kullanın

SEO-Google Ads'ü kullanın-Pasif-Gelir

Google Ads (eski adıyla Google Adword), yeni yerel müşterileri çekmek için şüphesiz en güçlü ücretli araçtır. Belirli anahtar kelimelere yerleştirilen açık artırma ilkesiyle çalışır.

Rekabet çetin olduğunda ise Google Ads‘ü kullanmak, size arama sonuçlarında en çok rağbet gören konumu, yani sıfır konumu elde etmenizi sağlayabilir. Seçtiğiniz ve Google’da ilk sayfalarda üst sıralarda çıkan anahtar kelimeler sayesinde sektörünüzdeki tüm profesyonellerin önüne geçersiniz. O yüzden tabi ki şehir veya bölge isimlerini belirterek lokasyona bahis yapmayı unutmayın.

Bu araç, özellikle uygun şekilde ustalaştırılmadığında özellikle pahalı olabilir. Etkili bir ücretli referans (SEA) kampanyası oluşturabilecek bir profesyonele başvurmak önemlidir.

Ancak ücretsiz olarak bir Google danışmanıyla da iletişime geçebilirsiniz. Kendi başınıza başlamak istiyorsanız, sorularınızı cevaplayabilecektir.

Kesin olan bir şey var, yapınız ne olursa olsun, iyi yatırım yaparsanız, faydaları yalnızca işinizin büyümesi için faydalı olacaktır.

Yerel SEO kampanyasının ardından trafikte artış-pasif-gelir

Lokasyon bazlı pazarlama kampanyaları yürütün

Coğrafi konumu kullanan GPS siteleri ve uygulamaları , satış noktanızın trafiğini artırmak için bir varlıktır. Ayrıca, muhtemelen Waze’i zaten kullandınız ve gittiğiniz rotanın yakınında bir promosyon teklifi gördünüz mü? Bunlar, kullanıcının bulunduğu yeri hedefleyen pazarlama kampanyalarıdır. Bu reklam ekleri, sürücülerin herhangi bir araştırma yapmak zorunda kalmadan sizi fark etmelerini sağlar. Böylece ihtiyaçları alakalı olmasa bile zamanı geldiğinde konumunuzu hatırlayabilecekler.

Coğrafi konumu kullanan bu platformlarda olduğu gibi, sosyal ağlarda (SMO) ücretli bir reklam kampanyası seçebilirsiniz. Facebook, Instagram, LinkedIn ve hatta Pinterest, Snapchat ve Tiktok, komşularınız gibi mükemmel bir hedef kitleye hedeflerinize göre öne çıkan özellikler sunar.

Tıpkı Google Ads gibi, sosyal ağlara emanet edilen kullanıcı verilerinden mükemmel şekilde yararlanabilecek bir Topluluk Yöneticisi bulmak önemlidir. Duyuruları yerel beklentilerle programlayabilecektir. Oh, ofisinize yakın bir CM ile ilgileniyor musunuz? Malt, yerel serbest çalışanlarla bağlantı kurmak için bir platformdur 😉!

Son olarak, coğrafi konumlu anında iletme bildirimleri göndermek için hizmetler de vardır. Bu tür coğrafi pazarlama genellikle, önceden tanımlanmış bir alanda bulunan bir kullanıcının cihazına otomatik uyarı gönderen büyük perakendeciler tarafından kullanılır. Bu eylemde başarılı olmak için doğrudan olmak ve güçlü bir mesaj göndermek gerekir:

Bir örnek :

Siz bir dondurmacısınız ve özellikle Mayıs ayının bu gününde hava çok sıcak. Yakındaki potansiyel müşterilere şunu belirtebilecek bir bildirimi otomatik olarak gönderin: “Bugün: 15.00 ile 17.00 arasında istediğiniz dondurmayı satın almak için ücretsiz bir içecekten yararlanın.

Etkileyici pazarlamayı test edin

Blogger, Instagram fenemoni, Youtuber, üzerinden meslekler büyüyor. Etkileyici pazarlama kampanyası yürütmek, bir ürünü veya hizmeti tanıtmak için bir fikir lideri kullanmak anlamına gelir. Ücretsiz Hype Auditor araçlarını kullanarak bölgenizdeki yerel etkileyicilere başvurun. Bazıları güzellik tavsiyesi, seyahat veya gastronomi alanında uzmanlaşmıştır. Ardından, genellikle yerel olan hedef kitleleri aracılığıyla işinizi tanıtmak için ağlarını kullanın.

Bu sponsorlu veya bağlı içeriğin fiyatları, ister kalıcı ister geçici olsun, bir topluluğun katılım düzeyine bağlı olarak büyük ölçüde değişir .

Bir etkileyicinin etkinliğiniz için ilginç bir izleyici kitlesine sahip olduğunu doğrulamak için, sosyal ağlardaki hesaplarından birine abone olmaktan çekinmeyin. Her gönderinin ve yorumun altındaki beğeni sayısını sık sık kontrol edin. Kendinizi rahatlatmak için ücretsiz bir katılım oranı hesaplayıcısı da kullanabilirsiniz.

Etki (veya üyelik) kampanyası yürütmek için, bir influencer ile doğrudan özel mesaj yoluyla iletişime geçebilir, bu alanda uzmanlaşmış bir çöpçatanlık ajansıyla iletişime geçebilir veya “Octoly”, “Vamp” ve “Hiveency” gibi bir mobil uygulama üzerinden gidebilirsiniz.

Çözüm

SEO’nuzu yerel düzeyde optimize etmek için çok sayıda kaldıraç kullanılabilir. Google Haritalar’daki varlığından müşteri incelemelerine kadar, bazen görünürlük kazanmak için bir kuruş bile ödemeye değmez! Kendinizi, ürününüz veya hizmet teklifiniz hakkında hiçbir şey bilmeyen yerel bir potansiyel müşterinin yerine koymak için zaman ayırın. Yerel SEO’nuzu metodik olarak optimize ederek, yukarıda belirtilen ipuçları sayesinde, kuruluşunuzun katılımı veya hizmetlerinize olan talep aniden artacaktır!

SEO'nuzu yerel düzeyde optimize etmek-pasif-gelir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin