pasif-gelir-logo

SEO: doğru anahtar kelimeleri bulun

SEO: doğru anahtar kelimeleri bulun-pasif-gelir
Özet
SEO: doğru anahtar kelimeleri bulmak için ücretsiz araçlar-pasif-gelir

Web siteniz için anahtar kelimeleri seçmek bir sanattır. Doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak araçları keşfedin. 

Web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce, SERP’de mümkün olduğunca yüksek görünmek için kendinizi nasıl konumlandıracağınızı bilmek önemlidir. Web sayfanızın ve kaçınılmaz olarak etkinliğinizin alaka düzeyini belirleyen, anahtar kelimelerinizin seçimidir!

Peki kısıtlı bütçe ve düşük SEO bilgisi ile en iyi anahtar kelimeleri nasıl seçersiniz? Panik yapmayın, işte size yardımcı olacak ücretsiz alternatifler!

Anahtar kelime: Tanım ve tipoloji

Bir internet kullanıcısının arama yaparken web sitenize rastlamasını sağlamak için bir anahtar kelime kullanılır. İyi bir anahtar kelime seçimi, SEO’nuzu geliştirmenize ve trafiğinizi artırmanıza olanak tanır. Kendinizi rakiplerinize karşı daha iyi konumlandırmak için temel bileşendir.

Bu nedenle web sitenizin tüm içeriğini yazmadan önce, sayfalarınızın her biri için bir ana anahtar kelime seçmeniz önemlidir.

Ayrıca amaçlarınıza ve hedefinize göre farklı anahtar kelime türleri vardır.

 1. Bilgilendirici: Bilgilendirici anahtar kelimeler, ziyaretçilere aradıkları bilgiyi sunar. Genellikle sorgulayıcı olarak formüle edilirler. Örneğin: “Bir e-ticaret sitesi nasıl oluşturulur?”
 2. Kararlı: Kararlı anahtar kelimeler tüketicilerin karar vermesine yardımcı olur. Bir ürün veya hizmetin faydalarını vurgularlar. İnternet kullanıcısının seçimine rehberlik ederler ve genellikle harekete geçirici mesajlar sunarlar. Örneğin: “E-ticaret uzmanı olmak için bu ücretsiz e-kitabı indirin.”
 3. Ticari (veya işlemsel): Bu anahtar kelime kategorisi, satın alma niyetinde olan bir potansiyel müşteriye yöneliktir. Onu seçiminde onaylamayı mümkün kılarlar. Marka adınızı eklemekten çekinmeyin. Örneğin: “iPhone 13 özellikleri”
 4. Gezinme: Bu anahtar kelime türü, ana sayfanızı optimize etmek için idealdir. Genellikle sizi zaten tanıyan ve bilgileri hızlı bir şekilde bulmak isteyen bir İnternet kullanıcısı tarafından arama motorlarına yazılırlar. Örneğin: “Galata Kulesi”.

Google anahtar kelime analiz araçları

Google Trendler

google-trends-ornek-pasif-gelir

Ücretsiz Google Trendler aracı, tüm dünyadaki İnternet kullanıcıları tarafından yapılan arama trendlerini takip etmenize olanak tanır . Kullanımı basittir: Bir anahtar kelime girin ve analiz edin. Daha sonra verileri şu şekilde filtreleme seçeneğiniz vardır:

 • Konum (Ülke, şehir, bölge vb.)
 • Dönem (Saatler, günler, aylar, yıllar)
 • Kategoriler (Finans, Oyun, Spor, Seyahat vb.)
 • Web araması (Görseller, haberler, alışveriş, Youtube)

Bu özellik, bu arama için ilgilendiğiniz bir evrim eğrisinin yanı sıra bu sorgudaki en aktif bölgelerin listesini sağlar.
Ayrıca Google Trendler sayesinde ilgili konulara ve sorgulara başvurabileceksiniz.

Tavsiyem: Daha ileri gitmek için, birkaç anahtar kelimedeki eğilimleri karşılaştırmak bile mümkündür. Bu, sektörünüz için en uygun olanı bulmanıza yardımcı olacaktır. Yerel SEO’nuz üzerinde çalışmaya başlamanın ideal yolu!

Google Search Console – Google Arama Konsolu

google-search-console-pasif-gelir

Google Arama Konsolu, web sayfalarınızın performansını ölçme olanağı sunar. Ancak her şeyden önce, bu eksiksiz raporu analiz ederek şunları elde edeceksiniz:

 • Anahtar ifadelerin tıklanma sayısı,
 • Anahtar sorgulardaki gösterim sayısı,
 • Arama sonuçlarındaki ortalama konumunuz

Tavsiyem: Bir sorgudaki gösterim sayısının çok yüksek ve tıklama oranının düşük olduğunu gözlemlerseniz, meta açıklamanızı daha düzgün hale getirmek için optimize edin ve kullanıcıyı tıklamaya teşvik edin.

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı-Pasif-gelir

Google Ads anahtar kelime planlayıcı arkadaşınızdır! Birkaç saniye içinde sizi web sayfanızda kullanmak için en iyi anahtar kelimelere yönlendirecektir. Web sitenizin URL’sini girin ve ilişkili ticari anahtar kelimelerle ilgili aylık ortalama arama sayısını bulun. Google Adwords, bu aramadaki rekabet düzeyini de size söyler. Gelecekteki ücretli referans kampanyalarını tahmin etmek oldukça ilginç, değil mi!?

Tavsiyem: Zayıf aramalara sahip ifadelere bir göz atın. Belirli bir terimin trafiğinizi artıracağını düşündüyseniz, ancak gerçekte yalnızca birkaç kişiyi ilgilendiriyorsa, kendinizi bunun üzerinde konumlandırmanıza gerek yoktur. Ve evet, seyirci yoksa ziyaret de yok.

Goole Arama Motoru

Goole Arama Motoru-PASIF-GELIR

Google arama motorunun kendisini kullanmak size büyük ölçüde yardımcı olabilir! İlk olarak, aramaya bir terim girdiğinizde görünen önerilere bakın. Bunlar en çok aranan ifadelerdir.

Ayrıca, SERP’in “Diğer sorular sorulur” bölümü, yeni konularla ilgilenmeniz ve eylem alanınızı genişletmeniz için size ilham vermenin iyi bir yoludur.

Birkaç arama terimi arasında hala tereddüt mü ediyorsunuz? Onları karşılaştırın ve bu araçla seçiminizi doğrulayın.

Profesyonel araçlarla mükemmel anahtar kelimeleri bulun

Ahref: SEO’nuz için referans

Ahref: SEO'nuz için referans-SEO-Pasif-Gelir

Ahref, SEO‘nuzu geliştirmek için hem bir araç hem de bir altın madeni. Birkaç Araç size anahtar kelime analizi yapma imkanı verir:

 • Ücretsiz Anahtar Kelime Oluşturucu: Ülkeye göre, Google, Bing, Youtube ve Amazon’da yüzlerce anahtar kelime fikri üretir.
 • Anahtar Kelime Zorluğu: Bu anahtar kelimeye yerleştirmenin zorluğunu değerlendirir ve SERP analizi sunar.

Ahref’in sunduğu diğer özellikler ücretlidir. Fiyatı oldukça yüksektir (ayda 99$’dan başlayan fiyatlarla), ancak gerçekleştirebileceğiniz SEO denetimlerinin kalitesi eşittir. Daha ucuz bir alternatif arıyorsanız, 10 günlük ücretsiz deneme sunan Majestic veya Mangools’u düşünün.

SEMRush: Anahtar Kelime Casusu

SEMRush: Anahtar Kelime Casusu-pasif-gelir

SEMRush, SaaS için optimize edilmiş pazarlama yazılımıdır. Web sitenizin ve aynı zamanda rakiplerinizin performansını analiz ederek yatırım getirinizi en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanır! Ve iyi haber şu ki, günlük 10’a kadar ücretsiz arama yapmak mümkün.

Web sitenizin URL’sini girin ve belirli sorgulardaki konumunuzu belirlemek için “Organik Arama” özelliğine gidin. Ardından, rakiplerinizle ortak olan anahtar kelimeleri ve performanslarını gözlemleyin. O zaman, onların önüne geçmek için hangi istek üzerinde çalışılacağını anlayacaksınız.

Ubersuggest: organik referanslamanın dehası

Ubersuggest: organik referanslamanın dehası-SEO-Pasif-Gelir

Ubersuggest ile “Anahtar kelime fikri” özelliğini ücretsiz bir sürümde kullanabileceksiniz. Arama hacimlerinitıklama başına maliyeti (TBM) ve kendinizi bir terime yerleştirmenin zorluğunu anlamanıza yardımcı olur.

Araç daha sonra size kullanılacak anahtar kelime fikirlerinin bir listesini sunar. Ayrıca web sitenizi denetleyebilecek ve varsa geliştirilmesi gereken alanlar hakkında fikir sahibi olabileceksiniz!

Sözlük alanınızı nasıl zenginleştirirsiniz?

Doğal referanslarınızda başarılı olmak için farklı web sayfalarınız arasında tematik bağlantılar oluşturmak önemlidir. Bu nedenle içeriğinizi zengin bir sözlük alanı ile zenginleştirmek ve tüm metinlerinize az miktarda yerleştirmek önemlidir. 

Answer the public – Halka cevap ver

Bu soru oluşturucu, anahtar kelimelerinizden birine bağlı olarak Bing ve Google’dan en popüler aramaları alır. Ardından, web sitenizin sayfalarında veya blog bölümünde ele almanız gereken birçok fikir önerisi sunar.

Answer the public’in ücretsiz sürümüyle günde iki ankete katılabilir ve işlemek için bol miktarda içerik fikri edinebilirsiniz.

Metinodak.net

Metinodak.net-pasif-gelir

Texfocus.net ile içeriğinizin ücretsiz, ultra eksiksiz SEO ve anlamsal denetiminden yararlanırsınız. Analiz edilecek sayfanın bağlantısını ve üzerinde çalıştığınız ana sorguyu doldurun.

Texfocus.net size diğer şeylerin yanı sıra şunları söyler:

 • Ana sözlüksel konuların dağılımı
 • SEO ve semantik analiz
 • Sayfanın optimize edilmiş sözcük alanları
 • Anahtar kelimelerin alaka düzeyi ve etiketlerinizdeki varlığı vb.

Chrome tarayıcı uzantıları

Web tarayıcılarında bulunan uzantılar, anahtar kelime araştırmanızda da size yardımcı olabilir. Her yerde Anahtar Kelime ve KGen  gibi eklentileri yüklemekten çekinmeyin. Bu eklentiler, web’de gezinirken uygun anahtar kelimeleri bulmanızı sağlar. Konumlarını daha iyi anlamak için rakiplerinizin meta etiketlerine bile başvurabilirsiniz.

Çözüm

Anahtar kelime araştırması, özellikle SEO kodlarında tam olarak uzman değilseniz, sıkıcı bir iştir. Moz , yourtext.guru veya Insight.yooda gibi birçok profesyonel araç , organik SEO uzmanlarının çalışmalarını önceden es geçtiyseniz, iyi birer ücretsiz alternatiflerdir.

Önce aklınızı çalıştırın! Ardından, kullanıcı istek eğilimlerini gözlemlemek ve ortaklarınızın davranışlarını analiz etmek için zaman ayırın. İyi bir yöntemle, mükemmel şekilde optimize edilmiş içeriği kullanarak konumunuzu iyileştirmek için yeni fikirler bile bulacaksınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin