pasif-gelir-logo

Pasif Gelir Nedir ve Kaynaklar?

pasif gelir nedir ?
Özet

Sıklıkla çeşitli gelir kaynakları olan insanlarla tanışırız. Bazıları bir işte çalışmıyor ve sadece pasif gelirden faydalanıyorlar. Bu gelir türü farklı şekillerde ve çeşitli alanlarda karşımıza çıkmaktadır. Bazıları çok basittir ve neredeyse hiç çaba gerektirmezken, bazılarının kurulumu daha karmaşıktır. Ama hepsi size ekstra gelir sağlar. Gittikçe daha fazla insanı çeken pasif gelire odaklanın.

Pasif Gelir ve Tanımı

Pasif Gelir Nedir ?

Bu terimi, web aramalarında giderek çok fazla görüyoruz. Peki pasif gelir gerçekte nedir?

Pasif gelir, takibe veya alıcının faydayı yerine getirmek için harcadığı zamana bağlı olmayan bir gelir veya nakit akışı kategorisidir. Daha kesin olmak gerekirse, alıcıdan minimum çaba gerektiren veya hatta hiç çaba gerektirmeyen bir nakit akışıdır.

Bu tanımı örneklendirmek için bir mülk kiralama örneğini ele alabiliriz. Kiraya veren, herhangi bir müdahalede bulunmadan veya herhangi bir hizmet sunmadan aylık gelir elde eder. Başka bir durum, bir yazar veya bestecinin durumudur. Kitap veya şarkı tamamlandığında, bu yazarlar eserlerinin satışından ve kullanımından elde edilen gelirden pay alırlar.

  • Pasif gelir ilkesi ve yapısı

Sağlanan zaman ve işten kaynaklanan aktif gelirin aksine, pasif gelir fiziksel mevcudiyet, zaman veya üretkenlik gerektirmez. İş veya kurulum tamamlandıktan sonra bile kâr etmeye devam eder. Bununla birlikte, onu inşa etmek için, duruma göre, pasif gelir, finansal, entelektüel veya fiziksel bir yatırım gerektirir.

Yukarıda verilen örneklerde, kiraya verenin kiradan yararlanabilmesi için önce mülkün onarımına veya inşaatına yatırım yapması gerekiyordu. Yazarlar, telif haklarından yararlanmadan önce entelektüel çalışma yapmaktadırlar. Kısacası pasif gelir, uzun vadede ve belirli bir çaba harcamadan para kazanmanızı sağlar.

Ek olarak, bazı pasif gelirlerin hala zaman içinde bir miktar izleme ve yeniden düzenleme gerektirdiği belirtilmelidir. İşletmeye göre, bu tür bir gelirin alıcısı, gelirlerine güvenemez ve hiçbir şey yapmadıkları halde kendilerine ödeme yapılıyormuş gibi davranamaz. Ön çalışmanın yanı sıra, işini beslemeli, sürdürmeli ve geliştirmelidir.

Gerçekten de bir kiracı, evinin kiralanmasıyla ilgili onarımlar yapmalı, vergi ödemelidir. Kuşkusuz, bu çabalar, aktif bir gelir için gösterilen çabalara kıyasla çok azdır. Ancak pasif gelirle yaşamak için projeyi beslemeniz, geliştirme stratejileri benimsemeniz gerekeceği unutulmamalıdır.

  • Pasif gelirin avantajları nelerdir ?

Pasif gelir, fiziksel varlığınızı, aldığınız tatili veya fazla mesaiyi hesaba katmadan para kazanmanızı sağlar. Elbette, faaliyet sektörünüze bağlı olarak kazançlar sabit veya değişken olabilir. Ancak kesin olan şey, onlara ayırdığınız zamana bağlı olmadıklarıdır.

Bu gelir türünün en büyük avantajlarından biri, ikinci bir gelir elde etmek için başka bir faaliyette bulunma olasılığıdır. Örneğin bir şirkette çalışırken veya çiçekçilik yaparken daire kiralayabilirsiniz. Toplanan kiraya ek olarak maaşınızı da alacaksınız.

Diğer bir faydası ise finansal istikrar ve güvenliktir. Bir çalışan olarak, belirli risklere, özellikle olası bir işten çıkarılma veya örneğin ekonomik krizlerle bağlantılı diğer risklere maruz kalabilirsiniz. Pasif gelir ile sürekli bir para akışı sağlarsınız. 

Pasif gelire sahip olmak, işle ilgili stres ve kaygıdan kaçınmanızı sağlar. Gerçekte, daha bağımsız olursunuz ve programınızı kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Böylece ailenize, hobilerinize daha fazla zaman ayırmanızı sağlar. Kurumsal kültür ve onun çeşitli formaliteleri hakkında endişelenmenize gerek yok. İstediğin gibi giyinebilirsin, istediğin zaman tatile gidebilirsin. 

2022 deki bazı pasif gelir fikirleri

Pasif gelir yaratmak için birçok fırsat var. İşte size ilham verecek bazı fikirler.

pasif gelir kaynaklari nelerdir ?

Bir stoksuz satış işi başlatın ( dropshiping )

Dropshipping, uluslararası bir mağazanın ücretsiz olarak açılmasından oluşan bir satış şeklidir. Aslında, stoksuz satış yapanın envanteri yönetmek zorunda kalmadan mal satmasına, sipariş etmesine ve ithal etmesine olanak tanır. Ürün doğrudan müşteriye teslim edilir.

Uygulamada, bir çevrimiçi mağaza açar ve ürünler sunarsınız. 

  • İnternet kullanıcısı sitenizi ziyaret eder ve sipariş verir. 
  • İkincisi, birlikte çalıştığınız tedarikçiye gönderilir
  • Nakliye ve müşteriye teslimatı o halleder. 
  • Ve siz, satışta pasif bir gelirden yararlanırsınız.
Dropshipping : 2022’de dropshipping nasıl yapılır?

Blog oluştur

İnternette pasif gelir elde etmenin bir başka yolu da blog oluşturmaktır. Bu yöntem, size geniş bir konu ve tema seçeneği sunma avantajına sahiptir. Aslında tutkunuzu, ne olursa olsun, yazarak paylaşmaktır. 

Pasif geliriniz, örneğin reklamcılık ve büyük markalarla ortaklıklar kurarak kademeli olarak oluşturulur. Tek yapmanız gereken bir tema seçmek ve bloğunuzda bunun hakkında yayınlar yapmak. 

Gayrimenkule yatırım yapın

Gayrimenkul yatırımı güvenilir bir pasif gelir kaynağıdır. Gerçekten de, uzun vadeli karlar elde etmenizi sağlar. Zaten kiralık bir mülkünüz varsa, sizin için iyi. Öte yandan, imkanınız varsa bir mülk satın almaya başlayabilir ve ardından ödenen kiralardan yararlanabilirsiniz.

Bir gayrimenkulü tek başınıza alamıyorsanız ortak satın alma platformları ile gayrimenkul hisseleri satın alabilirsiniz. Bu, gayrimenkul geliştirme projelerine yapılan toplu bir yatırımdır. Daha sonra yatırımınıza göre bir getiri oranından yararlanabilirsiniz.

Video ve fotoğraf satın

Fotoğraf veya video konusunda tutkuluysanız, bunu işiniz haline getirmeyi düşünebilirsiniz. Gerçekten de bilgi siteleri ve imaj siteleri her zaman yaratıcılık ararlar ve sitelerini beslemek için imaj satın almaya hazırdırlar. Tutkunuz size pasif gelir sağlayabilir.

Yani, bir cihaz veya telefonunuzla, anket toplama yerleri, gösteriler ve videolar oluşturun veya fotoğraf çekin ve para kazanın. Sanat eserinizi dergilere veya çevrimiçi medyaya satarakk, pasif gelirinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Yüksek faizli tasarruf hesabı açın

Yüksek getiri sağlayabilecek bir tasarruf hesabına yapılan yatırım, pasif gelir elde etmenizi de sağlar. Genel olarak, çevrimiçi bankalar en iyi faiz oranlarını sunar ve iyi bir gelir elde etmenizi sağlar.

Bunun için en avantajlı bankayı bulmanız ve orada bir tasarruf hesabı açmanız önemlidir. Sermayenizin büyümesine izin verebilirsiniz. Elbette bu süreç riskler içerebilir ve her zaman beklenen faydaları sunmaz. Ama yine de paranızı harcamaktan veya faizsiz bir banka hesabında tutmaktan daha iyidir.

Kurs yaratın ve çevrimiçi eğitim satın

Çevrimiçi eğitim, pasif gelir dünyasında çok popüler. Gerçekten de, çevrimiçi kurs satmak çeşitli avantajlar sunar. Derslerinizi vermek için seyahat etmenize gerek yok. Bunu uzaktan yapabilirsiniz, böylece zamandan ve paradan tasarruf etmiş olursunuz.

Bu düşük maliyet, geleneksel eğitimden daha düşük oranlar sunmanıza olanak tanır. İki seçeneğiniz var. Ya kendi sitenizi kurarsınız ya da kurslarınızı alanında uzmanlaşmış platformlara satar ve komisyondan yararlanırsınız. Bu pasif gelirdir.

Kurs yaratın ve çevrimiçi eğitim satın - Pasif gelir

Hisse senedi satın alın ve yatırım yapın

Bu dünyanın en zenginlerinin banka hesaplarının çarpımı, açıklamasını çoğu zaman hisse alımında bulur. Bu yatırımcılar öncelikle getiri hisse senetleri ile ilgilenmektedir. Başka bir deyişle, temettü almalarına izin veren hisse senetlerini seçerler.

Temettüler, hissedarların yılda bir veya birkaç kez elde ettikleri gelirdir. Gerçekten de, bu hisse senetlerine yatırım yapmak, pasif gelir elde etmenin en iyi yollarından biridir. Ancak iyi bilgilendirilmeniz gerekir, çünkü tüm yatırımlar temettü almanıza izin vermez.

Konaklamanızı kiralayın

pasif gelir nedir ? Klavuz

Yazın yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız veya bir süreliğine şehir dışına çıkmanız gerekiyorsa, uzaktayken evinizi kiralayabilirsiniz. Bu strateji ile kendi kiralama koşullarınızı belirleyebilirsiniz. Ve elbette, fazla çaba harcamadan bir gelir elde edeceksiniz.

Konaklamanızı listeleyebileceğiniz birçok web sitesi bulacaksınız. Ayrıca, çeşitli yollarla da kiracı bulabilirsiniz. Bu nedenle, evinizi yabancılara kiraya vermekten çekinmiyorsanız, bu pasif gelir elde etmenin harika bir yoludur.

  • Dünyaca ünlü airbnb, mülkünüzü kiralamanıza yardımcı olacak en iyi arkadaşınız olacak

Airbnb , hemen hemen her yerde herkesten daire (hatta tüm evleri) kiralamanıza olanak tanır. Ev sahipliği dünyasında gerçekten devrim yarattılar.

Sesli anlatıcı olun

Kitaplar hakkında tutkulu musunuz? Veya daha spesifik olarak, yüksek sesle kitap okumakla ilgileniyor musunuz? Eğer öyleyse, sesinizi ödünç verebilir ve para kazanabilirsiniz. Gerçekte bu, kendi kitabınızı veya diğer yazarların kitaplarını okumak veya canlandırmakla ilgili bir iştir. Bu şekilde kitap başına veya saatlik okuma ücretleri alabilirsiniz.

Gittikçe daha fazla insan sesli kitaplarla ilgileniyor ve gelecek için büyük umutları var. Mikrofonunuz, bilgisayarınız veya telefonunuz, kitabınız varsa hemen anlatmaya başlayabilirsiniz. Ve sana kitap okuman için para ödeneceğini düşünmek birçok insan için gerçekleşen bir rüyadır. 

Ürün bağlantıları pazarlama yapın ( Affiliate – Satış Ortaklığı )

Bu ortaklık sistemi, makale yazarak bir veya birden fazla markanın ürünlerinin tanıtımını yaparak komisyon kazanmaktan oluşur. Gerçekte, tavsiyeniz üzerine bir kişi bir makale satın alırsa, bu satıştan bir komisyon alırsınız.

Tek yapmanız gereken bir ürünü kullanmak ve bu konuda tavsiye makalesi yayınlamak. Yazınıza koyacağınız bir link internet kullanıcısını satıcının web sitesine yönlendirecek ve söz konusu ürünle ilgilenir ve satın alırsa size ödeme yapılır. Bu şekilde pasif gelir elde edebilirsiniz.

Arabanızı bir reklam alanı yapın

Bir başka pasif gelir kaynağı da aracınızı reklam alanı olarak kiralamaktır. Reklam verenlere reklam vermesi için arabanızı sunuyorsunuz ve bir komisyon veya aylık gelir elde ediyorsunuz. Tek yapman gereken arabanla dolaşmak, arkadaşlarınla ​​bir gezintiye çıkmak.

Bu gelir sistemi reklam ajanslarına göre çeşitli gelirler sunabilmektedir. Pasif kazancınız da kat ettiğiniz mesafeye göre değişebilir. Ancak her durumda, fazla çaba gerektirmez, ancak paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Pasif Gelir Limitleri

Tüm bu örnekler ve fikirler kulağa kolay geliyor ve sanki gökten para düşüyormuş gibi geliyor. Bununla birlikte, bazıları diğerlerinden daha fazla çaba ve takip gerektirir.

Direk nakliye

Birincisi, satıcı olmak için, belirli değerlere dikkat edilmelidir. Dropshipping imajı bazı düşük kaliteli ürünler yüzünden lekeleniyor. Ancak pasif gelir kaynaklarınızı sürdürmek için satmak yeterli değildir. Satış sonrası hizmet vermek ve müşterilerinizi memnun etmek zorundasınız.

Bir satış, alıcıyı tatmin etmelidir. Sonuç olarak, ürünü sizin için tanıtabilecektir. Ve bu pasif gelirdir. Bu nedenle, teklif edilecek doğru ürünleri seçmek ve hepsinden önemlisi tedarikçi düzeyinde iyi bir seçim yapmak çok önemlidir. Aksi takdirde, geliriniz geçicidir ve pasif gelirden başka bir şey değildir.

Blog

Tabii ki, herkes bir blog oluşturabilir. Ancak bu aktiviteyi devam ettirmek için her şeyi ve her şeyi yazmak yeterli değildir. Bir blog oluşturmak, iyi bir editoryal temel, sürekli bir güncelleme gerektirir. Bir kaç makale yazarak sürekli pasif gelir beklemeniz gerçekçi değildir.

Blogcular yaratıcılığa sahip olmalı, bloglarını beslemek için araştırma yapmalı, topluluğunu sürdürmeli ve canlandırmalıdır. Doğru, bir blog sahibi olmanın avantajları var ama o kadar kolay değil. Öyleyse, başlamak istiyorsanız kendinize şu soruyu sorun: Öne çıkmak ve blogumu iyi bir seviyede tutmak için çok çalışmaya hazır mıyım?

Emlak

Emlak-Pasif Gelir

Yeterli finansal kaynağınız olmadığı sürece, size anlatıldığı gibi pasif gelirin tadını çıkarmadan önce çok çaba sarf etmeniz gerekir. Gerçekten de, zaten mülkünüz olduğunu ve onu kiralamak istediğinizi varsayalım. Yine de herhangi bir onarım, bakımla ilgilenmeniz, ilgili vergileri ödemeniz gerekiyor. 

Her zaman, bu görevleri üçüncü taraflara devretme araçlarına sahip olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, çalışmalarını yönetmeniz, kontrol etmeniz, planlamanız gerekecektir. Yani teorik olarak daha aktif olursunuz ve geliriniz de çabalarınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Ve bir eviniz, bir daireniz yoksa, birinci kareden geçmeniz gerekiyor. İşinizi başlatmak için geleneksel finansman bulun. Ve bu kredinin geri ödemesi sırasında pasif gelirinizden tamamen veya büyük bir bölümünden yararlanamazsınız.

Videolar ve fotoğraflar

Bir fotoğraf ve video tutkunusunuz ve bu alanda bazı temel bilgilere sahipsiniz. Bu iyi bir başlangıç. Onunla yaşayabilirsin. Bu doğru. Ancak pasif geliriniz olduğunu iddia etmek için birkaç çekim yapıp satmanız yeterli değil. Sektörde profesyonellerin olması rekabeti arttırmaktadır.

Dolayısıyla, tutkunuzun pasif gelir elde etmesini istiyorsanız, yeteneğinizi ve bilgi birikiminizi zaten yatırmanız gerekecek. Gerçekten de kendinizi toplanma yerlerinde, festivallerde, kaliteli fotoğraflar çekmede ve alıcı bulmada bulacaksınız. Bu daha fazla efor harcamanız gerektirecektir.

Çevrimiçi kurslar

Bir alanda belirli bir bilgiye sahip değilseniz, bu aktiviteyi düşünmeye bile değmez. Kesinlikle, bu çevrimiçi kurslar son birkaç yılda çok popüler. Ancak bu iş, uzun hazırlıklar, yüksek kullanılabilirlik ve düzenli güncellemeler gerektirir. 

Çevrimiçi kursların satışında pasif bir gelirden yararlanmayı ummak için, içeriklerinizin internet kullanıcılarını cezbetmesi ve ilgilerini çekmesi gerekir. Ayrıca, eğitim herkes için değildir. Bu meslek bir yetenek, bir tutku, bir pedagoji gerektirir. 

Böyle bir yeteneğiniz varsa UDEMY‘den yararlanarak kurslarınızı satışa sunabilirsiniz.

Ürün tanıtımları

Dropshipping gibi bu sistem de dürüstlük gerektirir. Bu sayede elde edilen pasif gelirin uzun süre keyfini çıkarabilmeniz için doğru ürünü tavsiye etmeniz gerekecektir. Güven kurulduğunda, insanlar ve topluluğunuz sizin için tanıtım yapacaktır.

Müşteri hayal kırıklığı sizin düşüşünüz olacaktır. Bu nedenle burada söz konusu olan, yalnızca bir ürünü tavsiye etmek değil, her şeyden önce kalite ve güvenilirliğini garanti etmek ve temin etmektir. Kötü şöhretiniz ve dolayısıyla geliriniz, bir satıcı olarak becerinize ve değerlerinize bağlı olacaktır.

Pasif gelirinizden sürdürülebilir şekilde yararlanın

Bu örnekler kar getirebilir. Ama çoğu kişinin düşündüğü şekilde değil. Çok fazla çalışma ve yukarı akış yatırımı gerektirirler. Ancak daha sürdürülebilir bir şekilde yararlanmanıza izin vermek için yatırımlarınızın aşağı miktarlara çekilmesi gereklidir.

Size ilham veren bir aktivite bulun

Önerilen tüm bu faaliyetler gerçekten size para kazandırabilir. Ancak bunun için keyif alabileceğiniz bir alan seçmeniz önemlidir. Çünkü her işletme gibi pasif gelir yaratmak da özellikle başlangıçta büyük çaba gerektirir. Tutku pasif gelir işinizde devamlılığınızı sağlar.

Fotoğraf ve videolarınızı satarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Ancak bunun için tek kişi olmadığınızı unutmayın. Kaliteli ve benzersiz fotoğraflar çekerek şansı yanınıza alın. Orijinal videolar sunarak yaratıcılığınızı kullanın.

Sabır

Bir iş kurmak… kolay bir iş değildir. Bu zaman ve enerji gerektirir. İnişler çıkışlar yaşayacaksınız, kötü haberler alacaksınız, yorgunluk yaşayacaksınız. Ama cesaretiniz kırılmasın. Amacınız pasif gelir elde etmekse, oraya ulaşmanın tek yolu budur.

Emlak işine girmek ister misin? Ve yeterli mali kaynağınız yok mu? Çözümler bulun ve sabredin. Uzun ömürlü olması ve istediğiniz geliri elde edebilmesi için projenizi iyi hazırlamalısınız. Aksi takdirde tehlikeli bir şans oyununun tuzağına düşersiniz.

Analitik akıl

Girişimci bir ruha sahip olmak, fırsatları belirleme ve yakalama yeteneğinden oluşur. Teknolojideki ve İnternet’teki gelişmeler, zaman içinde para kazanmak için birçok fırsat sunmaktadır. Ancak hedeflere ulaşmak için tüm süreçleri görselleştirmek, yürütmek, planlamak ve yönetmek esastır.

Bu nedenle, stoksuz satış mağazanızı açmadan önce pazarı analiz edin, rakiplerinizi inceleyin, doğru ürünleri ve doğru ortakları bulun. Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyin ve bunlardan yararlanın. Bu analiz duygusu, olası sorunları tahmin etmenizi sağlayacaktır. Böylece işletmeniz pasif gelir elde edebilir.

Bütünlük 

Dürüstlük, sizi sıkıntılı sulardan geçirecek teknedir. Müşterilerinizi memnun etmek ve sadakat oluşturmak sizin sadık müttefikinizdir.  Dürüstlük ve bütünlük saygı ve güvene ilham verirken, dürüst davranmamanız güvensizliğe ve küçümsemeye yol açar.

Bağlı kuruluş pazarlamanızı büyüttünüz. Bu nedenle, gelirinizin tadını çıkarmaya devam etmek için dürüst olun. Önerdiğiniz ürünleri gerçekten test edin. Kalitelerini, sağlamlıklarını ve güvenilirliklerini kontrol edin ve emin olun. Birkaç Euro’luk komisyonun imajınızı zedelemesine, projenizi ve hedefinizi eritmesine izin vermeyin. 

Beceri

Bir uygulama geliştirebilir ve zamanla ödülü toplayabilirsiniz. Ürününüz, kullanıcıların belirli görevleri gerçekleştirmelerine yardımcı olan bir oyun veya mobil uygulama olabilir. Uygulamanızın indirilmesi ve kullanılması size pasif gelir sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken zamanın tadını çıkarmak veya bu bekleme anında başka bir uygulama oluşturmak olabilir.

Ancak, zaten satışta olan ilk ürünün alakalı ve popüler kalması için, kullanıcı geri bildirimlerini ve yorumlarını takip etmeye devam etmeniz gerekir. Daha sonra ek özellikler ekleyebilirsiniz. Öte yandan, bu proje öne çıkan bir sonuç gerektiriyor. Gerçekten de kullanıcılar yüksek performanslı ve işe yarayan uygulamalar istiyor. 

Özetle, bu sistemlerden bazıları tamamen pasif gelir sağlarken bazıları biraz çaba gerektirir. Bu nedenle, hayal kırıklığını önlemek için kendinizi çok fazla kandırmamanız önerilir. Ancak ne olursa olsun, bu örneklerin tümü, ister pasif ister aktif olsun, gerçek gelir kaynaklarıdır. Diğer ortak noktaları ise size belirli bir özgürlük sunmalarıdır. O halde size uygun olanı bulun! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin