pasif-gelir-logo

Trendyol’da dropshipping nasıl yapılır?

Trendyol'da dropshipping nasıl yapılır?
Özet

Trendyol’da dropshipping nasıl yapılır?Trendyol 2010 yılında kurulmuş ve dünyanın önde gelen e-ticaret platformlarından biri olarak büyük başarılara imza atmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm bölgelerine hızlı ürün gönderimi sunan Trendyol‘dan kolayca satın alabilirsiniz.

Trendyol'da dropshipping nasıl yapılır?- Pasif Gelir

Trendyol Hakkında

Trendyol, giyimden dekorasyona, kozmetikten elektronike kadar çok çeşitli kategorilerde birçok ürünün satışını yapıyor. Trendyol’da alıcıları cezbeden çok sayıda fiyat teklifi ve indirim de bulunuyor.

Erkek ve kadın giyimin yanı sıra çocuk giyim de üreten kendi giyim markasına sahip olan Trendyol, uygun fiyatı ve kaliteli malzemeleri ile ünlüdür.

Türkiye’nin en büyük online pazar yerlerinden biridir, Trendyol mağazasından alışveriş yapanların  sayısı ayda yaklaşık 20 milyon bireysel kullanıcıya  ve 16 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaşmaktadır. Üstelik Trendyol’da 1500’den fazla farklı ürün çeşidi bulunuyor.

Trendyol’da dropshipping yapmak

Prensip olarak Trendyol’daki stoksuz satış ile amazon veya shopify’daki stoksuz satış arasında hiçbir fark yoktur.

Dolayısıyla tedarikçiden tedarik ettiğiniz ürünleri aracı olarak kitlelere satıyorsunuz, sadece satış platformunuz değişiyor.

Trendyol’da stoksuz satış yapmak için 3 adım yeterlidir :

 • 1-Satacağınız ürüne karar verin
 • 2-Bir işletme oluşturun
 • 3-Trendyol mağazasını açın

Konuya hakim olmak için öncelikle dropshipping nedir kısaca bir tanımını yapalım.

Trendyol'da dropshipping yapmak?-Pasif Gelir

Stoksuz satış, dropshipping nedir ?

Dropshipping, müşteri, satıcı ve tedarikçi arasındaki üçlü bir sisteme dayanmaktadır. . Herhangi bir çevrimiçi satın alma işlemi için müşteri, satıcının kendi stokunda olmayan ürünleri sunan e-ticaret sitesine girer. Bir sipariş verildiğinde, müşteriye teslimattan sorumlu olan tedarikçiden satın alır. Bu sistemle satıcı, ürünü satmaktan sorumlu olan ancak tedarik zincirinin geri kalanıyla ilgilenmeyen bir hizmet sağlayıcıya benzetilebilir. Bu, alt yüklenici olarak hareket eden tedarikçinin sorumluluğundadır. Bu satış şekli, satıcıya büyük esneklik sunar ve yalnızca satışa konsantre olmasını sağlar: depolama ve nakliye, yalnızca tedarikçinin sorumluluğundadır. Bayi için bu nedenle güvenilir tedarikçiler bulmak gerekir. Ecopresto gibi otomatik bir platforma yönelmek de mümkündür.

Stoksuz satış (dropshipping), her derde deva?

Bayi için, özellikle e-ticaret alanında yeni başlayan bir girişimci ise, stoksuz satışın göz ardı edilmemesi gereken bariz avantajları vardır. Stoksuz çalışan bu sistem , önemli başlangıç ​​sermayesi yatırımı yapma ihtiyacını ortadan kaldırır. KOBİ’nize hayat vermenin ideal bir yolu olan iş projenize daha düşük bir meblağ ile başlamanız mümkün hale gelir. Aslında, büyük miktarda satılmamış ürünle karşılaşma riski de yoktur. Elbette satıcının tedarikçiye ödediği miktar, önceden yapılan bir anlaşmaya bağlıdır, ancak yalnızca bir sipariş verildiğinde gerçekleşir. Bayi bu nedenle sistemi kurmak için herhangi bir maliyetle karşılaşmaz. Etkinliğin başından itibaren zengin ve çeşitli bir kataloğa sahip olma garantisinden de bahsedebiliriz. Bu, ticari sitesini tanıtabilen ve satış getirebilen genç bir şirket için büyük bir cazibe merkezidir.

Stoksuz satışın (dropshipping) kusurları?

Bununla birlikte, stoksuz satış mucize bir yöntem olarak kalmıyor ve açıkça dikkate alınması gereken bazı kusurları var. İlk şey, sektörünüzde doğru tedarikçileri bulmaktır. Bayinin, tedarikçinin bu sistemi kabul etmesi için argümanlar bulması gerekeceğinden, bu şüphesiz en zor noktadır ve bu her durumda bayi için kendisinden daha avantajlıdır. Ardından, dikkate alınması gereken diğer unsur, kataloğun güncellenmesidir. Ürünlerinin stoğunu bilmek için tedarikçiyle sık sık iletişim kurmak şart gibi görünüyor, aksi takdirde sitede görünen katalog e-ticaret, gerçekte mevcut olan ürünlerle eşleşmeyecektir. Bu süreç, uzun yıllardır Amazon, Ebay, Trendyol, Aliexpress, Gittigidiyor, vb. gibi bilinen büyük pazaryerlerinin çoğu tarafından kullanılmaktadır. Bugün, tedarikçilerle ilgili gereksinimleri nedeniyle sınırlarını göstermektedir.
Ama her şeyden önce ürünlerin anın trendlerine uygun olması ve e-ticaret sitesine ün ve görünürlük kazandıracak müşterileri çekmesi gerekiyor.

Trendyol web sitesinde mağaza açılışı

Trendyol web sitesinde mağaza açmak ve ürünlerinizi satmaya başlamak istiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

Trendyol’da mağaza açabilmek için bir işletmenizin olması gerekir.

Trendyol’da mağaza açmak için buraya tıklayarak başvuruda bulunabilirsiniz    . Bu sayfada gerekli bilgiler girildikten sonra değerlendirmeye alınacaktır. Olumlu sonuçlanması durumunda sipariş formunda paylaştığınız iletişim kanalları aracılığıyla mağazanızın durumu hakkında bilgilendirileceksiniz.

Trendyol web sitesinde mağaza açmak için ihtiyacınız olan bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • Şirket ticaret unvanı
 • Şirket türü
 • Vergi kimlik numarası
 • Ticari sicil numarası
 • Satışkategorisi
 • Adı ve soyadı
 • E-posta
 • Cep telefonu numarası
 • Diğer sanal pazarlara veya e-ticaret sitenize bağlantılar

Trendyol dropshipping mağazamızı açtık ve şimdi?

Gördüğünüz gibi çok zor değil; İhtiyacınız olan şey satabileceğiniz bir ürün, sonraki adımlar sadece an meselesi.

Bir ürününüz var, işinizi kurdunuz, mağazanızı açtınız ve artık ürününüz trendyol’da yayında, şimdi? Herşey Bukar mı? Tabii ki değil ! Asıl zorluk şimdi başlıyor, “pazarlama” ! Önemli olan bizim mağazamızda ürünleri satabiliyor olmamız yoksa online olması veya mağazamızın olması pek bir anlam ifade etmiyor.

Amazonda olduğu gibi Trendyol’da sizden önce bu ürünü satan onlarca veya yüzlerce başka satıcı var, yani rakipleriniz, mağazaları sizden daha eski, çok fazla müşteri yorumu var ve bu satıcılar trendyol algoritması tarafından üst sıralara çıkarılıyor ve doğal olarak bu yarışa siz sondan başlıyorsunuz.

trendyol'da dropshipping nasil olur ? Pasif Gelir

Ürününüzün online olması yeterli değil, insanların görmesi lazım, trednyol’un algoritması satıcı puanınızı arttırdıkca, sattığınız ürünleri RANK (sıralama) yapacak, yani yükselecek.

Bu nedenle amazon’da olduğu gibi trendyol’da da satacağınız ürüne karar vermeden önce sağlam bir analiz yapmalısınız.

 • Yıllık veya aylık ürün arama hacmi
 • Rakipleriniz
 • Kar marjınız

Ayrıca ürün sayfalarınızı hazırlarken trendyol mağazasındaki SEO kriterlerini de göz önünde bulundurmalısınız, dolayısıyla içeriğiniz için ürün açıklamasını anahtar kelimeleri göz önünde bulundurarak hazırlamanız gerekecektir.

Trendyol'da dropshipping nasıl yapılır? Algoritma - Pasif Gelir

Aslında Trendyol veya Amazon gibi bir platformda algoritmanın güvenini kazanmanız için üç temel kriter var.

 • 1- Müşteri geri bildirimi (yorumlar)
 • 2- Mağazanızın yaşı
 • 3- Rakiplere göre fiyat teklifiniz

Aloritma size güvendiği için sizi öne çıkaracak, ziyaretçi sayınız artacak ve satış yapabileceksiniz.

Bonus: Yeni ürünleri arkadaşlarınıza ve ailenize ücretsiz olarak verebilir veya Facebook gruplarında olumlu yorumlara karşılık ücretsiz veya indirim kodları ile önerebilir, ürün yorumlarınızı kısa sürede artırabilirsiniz.

Trendyol stoksuz satış (dropshipping) kargo süresi

Stoksuz satış (dropshipping) yaptığınız için kargo süreleri stoklu satanlara göre daha uzun olabilir, bu konuda dikkatli olmanızı ve detaylar için tedarikçinizle görüşmenizi tavsiye ederim.

Ve son olarak, ürün satış sayfanızda kargo sürelerini yanıltıcı olmayacak şekilde net bir şekilde belirtmeyi unutmayın ki olumsuz geri dönüşler olmasın.

Stoksuz satış (dropshipping) yasal mı?

Artık stoksuz satışın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bildiğinize göre, çok konuşulan bir soruya geçelim: dropshipping yasal mı?

Cevap Evet. Bu uygulama tamamen yasaldır, başlı başına bir ticari faaliyettir. Bu, tüketicilere markalı gıda ürünleri satan bir süpermarketle aynı prensiptir, ancak burada her şey İnternet aracılığıyla gerçekleşir.

Stoksuz satış yasa dışı olmasa da, bazı bayi uygulamaları sahtekarlıktır ve bu e-ticaret faaliyetinin imajının lekelenmesine katkıda bulunmuştur. Sahte ürünler, markalı ürünler yetkisiz olarak yeniden satıldığında veya yanlış KDV faturası düzenlenmesi durumunda durum budur.

Taklit ürünler örneğini ele alırsak, bayi bazen tedarikçinin planlarından haberdar olmadan kurnazlıkla alt edilmiş olabilir. Ancak böyle bir durumda dürüstlüğünüzü kanıtlamak karmaşık olabilir, bu nedenle işleri doğru yapmanın ve herhangi bir tedarikçi seçmemenin önemi budur. Stoksuz satış yapmaya başlamayla ilgili bu kılavuzda, iyi bir tedarikçi seçmenin önemine geri döneceğiz.

Stoksuz satış (dropshipping) hakkındaki görüşümüz

Daha fazla ilerlemeden önce size stoksuz satış konusundaki bakış açımızı ve fikrimizi vermek istedik. Bizce hem ilginç, hem hızlı kurulan hem de günlük olarak yönetilmesi pratik bir e-ticaret faaliyetidir.

İlk olarak, stoksuz satışın sermaye katkısı gerektirmediğini unutmayın ki bu, çok düşük bir sermaye tabanıyla iş yapmak isteyenler için çok önemli bir noktadır. Aslında bu e-ticaret şekli herhangi bir araştırma, geliştirme veya ürün geliştirme maliyeti gerektirmez. Elyaf oluşturucunuz yoksa, bu oldukça iyi bir haber.

Ayrıca sahibi olmadığınız bir ürünün bayisi olarak yerine getirdiğiniz bir aracılık işlevi sayesinde risk alma en aza indirilir. Bu işe yaramazsa ve ürünün satışları hayal kırıklığı yaratıyorsa, tüm ürün envanterinizi yok etmeniz gerekmez. Söz konusu ürünü web sitenizden kaldırmanız ve başka bir ürün bulmanız yeterli olacaktır.

Dropshipping, kendi işinin patronu olmak ve mesleğini kısıtlama olmadan evden yapmak isteyen kişiler için de çok iyi bir pasif gelir alternatifi. Ve dediğimiz gibi risk alma oranı düşük yani size göre olmadığını görürseniz tüm birikimlerinizi kaybetmeden ve borca ​​girmeden geri adım atmanız mümkün.

Bize göre, stoksuz satış mağazanızın iyi yönetimi, birkaç ay sonra kazançlı olabilir ve geçiminizi sağlamanıza, hatta bazılarının bundan geçimini sağlamasına izin verebilir. İhtimalleri kendi tarafınıza koymak için, site oluşturma konusunda uzmanlaşmış platformlara yönelmek ve stoksuz satış işi geliştirmek için pek çok araç sunduklarını kontrol etmek önemlidir. Kullanıcıların ürünleri kolayca içe aktarabilmeleri için çeşitli pazaryerleri kullanıma sunulmuştur.

Birkaç tedarikci ve ürünü bulduktan sonra Amazon, Trendyol, Aliexpress tarzi bir marketplace latformunda yada Shopify uzerinde kendi magazinizda ticaret yapmaya basliyabilirsiniz.

Kanaatimizce, bu nedenle 2022’de ele geçirilecek büyük fırsatlar var ve bu çevrimiçi dağıtım biçiminin önünde hala çok parlak bir gelecek var. Artık stoksuz satış hakkındaki görüşümüzü biliyorsunuz. İkincisi çok olumlu ama parmaklarınızı şıklatarak başaracağınıza inanmayın. Dropshipping, amaçlarına ulaşmak için çalışma gerektiren, diğerleri gibi ticari bir faaliyettir. Başlamadan önce, stoksuz satış için doğru ön koşullara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Önkoşullar: Stoksuz satış için biçilmiş kaftan mısınız?

Stoksuz satış yapmaya başlamadan önce, bunun için yaratılıp yaratılmadığınızı öğrenmek önemlidir. Diğer işlemlerde olduğu gibi, düşünmeden başlamayın.

İlk olarak, ilgi alanlarınızın stoksuz satışın temelleriyle, yani girişimci bir vizyon ve pazarlama için bir cazibe ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekecek. Bu iki nokta, bu e-ticaret faaliyetinin merkezinde yer alır çünkü uzun vadeli planlar yapmanız ve işinizi yürütmek için fırsatları yakalamanız gerekir. Bir stoksuz satış faaliyeti üstlenmek için bu nedenle motive olmanız ve başarılı olma arzusuna sahip olmanız gerekir.

Stoksuz satış için ön koşul

Girişimci yönün yanında pazarlama, stoksuz satış faaliyetinin önemli, hatta baskın bir bölümünü işgal eder. Bu alanda çalışmış olmanız bir yana, yine de pazarlamanın tüm ayrıntılarıyla ilgilenmeniz gerekecek çünkü sizin rolünüz bir ürünü satmak için tanıtmak. Tüketiciyi satın almaya ikna etmek için bir ihtiyaç yaratabilmeniz ve ürününüze tüketicinin gözünde değer verebilmeniz gerekecektir. Bu beceriler elbette zamanla kazanılabilir ve geliştirilebilir.

İyi bir stoksuz satış mağaza müdürü, sırf daha iyi pazarlama becerilerine sahip olduğu için, aynı ürünü rakibinden daha yüksek bir fiyata satabilecektir. Bu nedenle, stoksuz satış yapmak için mükemmel bir satış elemanı olmalısınız veya niş sizi ilgilendiriyorsa size yardımcı olabilecek bir pazarlama uzmanı işe almalısınız, ancak bu beceriden yoksunsunuz.

Dropshipping tüm mizaçlarla uyumlu değildir, çünkü bazen karakterinizin bir parçası olması gereken iki özellik olan sabır ve iyi bir doz sebatla kendinizi silahlandırmanız gerekir. Sonuçlar oldukça hızlı gelse bile, ilk seferinde mutlaka doğru tarifi bulamayacaksınız.

Doğru ürünü (kazanan ürün) bulmadan önce birkaç test gerekli olabilir ve listenizi değiştirmek ve neyin işe yaradığını görmek için tereddüt etmemelisiniz. Azimli bir kişilik, pes etmemenize ve başarısız olduğunuzda tekrar ayağa kalkmanıza yardımcı olacaktır. İlk başta başarısız olmanızın, birkaç hafta sonra çok satan bir ürünle mağazanızı yerden kaldıramayacağınız anlamına gelmediğini unutmayın.

Stoksuz satışın en büyük avantajlarından biri, ürünler arasında ne kadar hızlı geçiş yapabileceğinizdir. Bir ürün başarısız olursa pes etmeyin. Stoksuz satış mağazanızda indirime girdiğinde hit olacak başka bir ürün bulmak için aramanızı yeniden başlatın.

Son olarak, bu ortamda başarılı olmak ve karlı bir iş sahibi olmak için son temel kalite, iyi yönetimdir. Bu, gelirinizin her zaman giderlerinizden (trafik edinme maliyetleri, mağaza maliyetleri, ürün satın alma maliyetleri, vb.) daha yüksek olmasını sağlamak için uygun muhasebe gerektirir.

Bu niteliklere sahipseniz, dropshipping yaparak başarılı olmak ve karlılık elde etmek için tüm şansınızı kendi tarafınıza koyacaksınız.

 • Stoksuz satış hakkında bilgi edinmek istiyorsanız önerebileceğimiz eğitim
dropshipping SEO egitim ? Pasif Gelir


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin