pasif-gelir-logo

Facebook Reklamcılığı: 2022 İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Facebook Reklamcılığı: 2022 İçin Eksiksiz Bir Kılavuz
Özet

Facebook reklamcılığı, etkili bir pazarlama stratejisinin anahtarıdır. Pasif Gelir, başarılı bir kampanya oluşturmanız için size tüm kartları verir.

Facebook Reklamları, dünyanın en büyük sosyal ağında hedef kitlenizle etkileşime geçmenizi sağlar.

Facebook’un algoritmasının sürekli gelişmesi nedeniyle hayranlarınızla doğal bir şekilde bağlantı kurmak zor olabilir . Neyse ki platformun sunduğu mikro hedefleme özellikleri, hedef kitlenize tam olarak ulaşmanızı sağlar. Facebook böylece reklamlarınızın ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara ulaşmasını sağlar.

Bu, bütçe, dönüşüm oranı ve yatırım getirisi açısından dikkate değer bir nimettir çünkü yalnızca en yüksek potansiyele sahip olası satışlara ulaşmak için ödeme yaparsınız.

Farklı Facebook reklam türlerini ve bunları kullanmaya başlamadan önce mevcut hedefleme seçeneklerini anlamak, iyi sonuçlar almak için çok önemlidir. İlk reklamınızı planlamaktan gelişmiş reklam kampanyaları oluşturmaya kadar, bu kılavuzda bilmeniz gereken her şeyde size yol göstereceğiz.

Bonus : Sosyal ağlardaki varlığınızı geliştirmeye yönelik 8 adımlık kılavuzumuz, etkili bir sosyal medya stratejisi geliştirmenize yardımcı olacak!

Facebook Reklam Türleri

Resimli reklamlar

Bu basit reklamlar, markanızı Facebook’ta tanıtmaya başlamanın etkili bir yoludur. Mevcut bir gönderiyi Facebook Sayfanızdaki bir görselle öne çıkararak yalnızca birkaç tıklamayla bir tane oluşturabilirsiniz .

Resim reklamlar basit olabilir ama sıkıcı olmaları gerekmez. Örneğin, çorapların en heyecan verici ürün olduğunu düşünmüyor musunuz? Tekrar düşünün: Happy Socks , eğlenceli Facebook fotoğraf reklamları oluşturmak için bunları şaşırtıcı bağlamlarda sahneliyor.

Mutlu Çoraplar Facebook resim reklamı

Video reklamlar

Video reklamlar, Haber Kaynağı ve Hikayelerde yayınlanabilir veya daha uzun yayın içi video reklamlar olarak görünebilir. We Are Knitters tarafından yayınlanan bu kısa demo gibi, ekibinizin çalışmalarını veya ürününüzün işleyişini sunmanıza olanak tanıyacaklar .

We Are Knitters'tan Facebook video reklamı

Filme alınmış görüntüleri video reklamlarınıza dahil etmeniz gerekmediğini unutmayın. Ayrıca , The New York Times’ın bu reklamı gibi, kullanıcıların dikkatini çekmek veya teklifinizi sergilemek için GIF benzeri grafikler veya başka animasyonlar oluşturabilirsiniz .

Facebook'ta New York Times GIF reklamı

Bu reklamın hedeflemesine daha yakından bakın: Bu, özellikle (yaşadığım yer) Avrupa için bir tekliftir. Haber Kaynağımda NYT Facebook Sayfasını zaten beğenmiş olan arkadaşlarımı da görebiliyorum , bu da reklamları çok daha ilginç kılıyor.

New York Times Facebook hedefli reklam

Anket reklamları

Bu Facebook mobil reklam biçimi, video anketleri aracılığıyla etkileşimli bir kullanıcı deneyimi sunar. Bu, yepyeni bir ücretli reklam türü olsa da, Facebook’tan alınan erken veriler , bu reklamların marka bilinirliğini herhangi bir geleneksel video reklamdan daha etkili bir şekilde artırabileceğini zaten ortaya koydu.

Facebook'ta anket reklamı

Dönen reklamlar

Dönen reklama, ürününüzü veya hizmetinizi sergilemek için en fazla on resim veya video ekleyebilirsiniz. Bu biçimi, aynı ürünün farklı avantajlarını vurgulamak, çeşitli teklifleri sergilemek veya tüm fotoğrafları birlikte kullanarak büyük bir panoramik görüntü oluşturmak için kullanabilirsiniz, örneğin:


Slayt gösterisi reklamları

Slayt gösterisi reklamları, mevcut statik fotoğraf, metin veya video klip koleksiyonundan kısa video reklamlar oluşturmayı kolaylaştırır. Kendinize ait görsel yoksa, Reklam Yöneticisi’nde bulunan telifsiz fotoğraflar arasından seçim yapabilirsiniz.

Videolarda olduğu gibi, slayt gösterisi reklamlarının hareketi dikkat çeker, ancak beş kat daha az bant genişliği gerektirir . Daha yavaş internet bağlantısına sahip kişiler için bile en iyi şekilde yüklenirler ve bu da onları daha az etkiyle dikkat çekmenin kolay bir yolu haline getirir.

Mobil cihazlarda Facebook slayt gösterisi reklamı

Koleksiyonluk reklamlar

Yalnızca mobil cihazlara özel bu ücretli reklamlar, müşterilerin doğrudan satın almak için tıklayabilecekleri beş ürün sunmanıza olanak tanır.

Koleksiyon reklamları, insanların ürünlerinizi Facebook’tan hiç ayrılmadan satın almalarını sağlamak için Hızlı Deneyimler ile el ele gider (bu konuya daha sonra geleceğiz). Böylece, hareket halinde olan ve ideal bir İnternet bağlantısına sahip olması gerekmeyen kullanıcılar için satın alma işlemleri kolaylaştırılır.

Hızlı Deneyim Reklamları

Hızlı Deneyim reklamları daha önce Canvas olarak adlandırılıyordu. Bu , American Express’ten alınan bu örnek gibi, Facebook dışındaki bir mobil web sitesinden 15 kat daha hızlı yüklenen tam ekran bir reklam biçimidir .

amex facebook reklamı

Ayrıca buraya diğer Hızlı Deneyimlere bir bağlantı ekleyebilirsiniz , böylece kullanıcılar daha da fazla hazır mobil içeriğe erişebilir.

Olası satış reklamları

Potansiyel müşteri reklamları, kullanıcıların iletişim bilgilerini çok fazla yazmaya gerek kalmadan size vermelerini kolaylaştırmak için özel olarak tasarlandıkları için yalnızca mobil cihazlarda kullanılabilir. Haber bülteninize yeni abonelikler toplamak, İnternet kullanıcılarına ürününüzün ücretsiz denemesini sunmak veya sizden daha fazla bilgi istemelerine izin vermek için idealdirler.

Sigorta şirketi Tokio Marine, potansiyel müşteri reklamlarını kullanarak sadece 17 günde 11.000 müşteri adayı oluşturmayı başardı . Bunlar yalnızca doldurulması kolay bir iletişim formu sunmakla kalmadı, aynı zamanda diğer potansiyel müşterileri nitelemek için bir Messenger botu da içeriyordu. Kampanya, müşteri adayı oluşturma maliyetini %60 oranında azalttı.

Bu reklamlar, satış huninizi beslemenin harika bir yolu olduğundan , bu tür reklamlardan tam olarak yararlanmak için bilmeniz gereken her şeyi ayrıntılarıyla anlatan bir Facebook Lider Reklamları kullanma kılavuzu derledik. Facebook reklam kampanyası.

Dinamik reklamlar

Dinamik reklamlar, ürünlerinizle ilgilenme olasılığı en yüksek olan hedeflenen müşterilere ürünlerinizi tanıtmanıza olanak tanır.

Örneğin, bir kullanıcı web sitenizdeki bir ürün sayfasını ziyaret ettiyse veya sepetine bir ürün eklediyse, ancak daha sonra satın almayı bıraktıysa, söz konusu ürün için dinamik reklamlar Facebook Haber Kaynağında görünür.

Bu, potansiyel müşteriye, çok etkili bir Facebook pazarlama stratejisi olabilecek satın alma işlemini tamamlamasını hatırlatacaktır .

Örneğin, Fransız çevrimiçi mağazası Smallable potansiyel müşterilerini yeniden hedeflemek için döngü, koleksiyon, resim ve Hikayeler biçimlerine sahip dinamik reklamlar kullandı. Smallable, Facebook kullanıcılarına zaten ilgilendiklerini ifade ettikleri ürünleri gösteren reklamlar sunarak reklam harcamalarından elde ettiği getiriyi 124 kat artırdı .

Smallable'dan Facebook dinamik reklamı

Haberci reklamları

Messenger reklamları , her ay Messenger kullanıcı sayısı olan 1,3 milyar kişiye ulaşmanızı sağlarReklamınızı oluştururken, istediğiniz yerleşim olarak Messenger’ı seçmeniz yeterlidir. Ayrıca Facebook Haber Kaynağını da seçmeniz gerekecek.

Messenger uygulamasında bir duyuru şu şekilde görünür:

Slack'ten Facebook'ta Messenger reklamı

Facebook Haber Kaynağında “Messenger Reklamlarına Tıklamalar” da oluşturabilirsiniz. Bunlar, kullanıcıların satış veya müşteri hizmetleri temsilcilerinizden biriyle bire bir görüşme yapabilmeleri için Facebook Sayfanızla bir Messenger sohbeti açan bir harekete geçirici mesaj düğmesini içerir.

Hikaye reklamları

Scientific American dergisi , Y kuşağının %72’sinin tam ekran video izlemek için telefonlarını çevirmediğini tespit etti. Şans eseri, Stories reklamları, döndürme gerektirmeden ekran alanını en üst düzeye çıkarmanıza olanak tanıyan dikey bir video biçiminde görüntülenir.

Honda'nın Facebook Stories reklamı

Bu reklamların çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Facebook tarafından yaptırılan bir Ipsos anketine göre , kullanıcıların yarısından fazlası Stories reklamları sayesinde daha fazla çevrimiçi alışveriş yaptıklarını söyledi.

Artırılmış gerçeklikte hikaye reklamları

Artırılmış gerçeklik reklamları, kullanıcıların markanızla etkileşime geçmesi için filtreler ve animasyonlar gibi özellikler sunar. Bu biçim Facebook için yeni, ancak Amerikalı İnternet kullanıcılarının %63’ü , bir marka deneyiminin parçası olarak artırılmış gerçekliği zaten denediklerini söylüyor. Artırılmış Gerçeklik Facebook Stories Reklamları bu sonbaharda açık beta olarak sunulacak.

Facebook'ta AR reklamı

Oynanabilir reklamlar

Bu, başka bir yeni etkileşimli reklam biçimidir. Kullanıcıları içeriğinizle etkileşime girmeye teşvik edecek bir oyun oluşturmaktan oluşur.

Örneğin Vans, marka bilinirliğini artırmak için oynanabilir bir reklam kullandı.

Facebook'ta oynanabilir reklam

Facebook Reklamı Nasıl Oluşturulur?

İşletmeniz için zaten bir Facebook Sayfanız varsa (ki olması gerekir), Facebook reklam kampanyanızı oluşturmak için doğrudan Facebook Reklam Yöneticisine veya İşletme Yöneticisine gidebilirsiniz. İşletmenizin halihazırda bir Sayfası yoksa, önce bir Sayfa oluşturmanız gerekir.

Bu makalede, Reklam Yöneticisi’ndeki adımlarda size yol göstereceğiz. Business Manager’ı kullanmayı tercih ederseniz , Facebook’ta Business Manager’ı kullanma kılavuzumuzda daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

1. Adım: Bir hedef seçin

Facebook Reklam Yöneticisi’ne giriş yapın ve Kampanyalar sekmesini seçin . Ardından , yeni bir Facebook reklam kampanyası başlatmak için Oluştur’a tıklayın.

Facebook, reklamlarınızdan beklediğiniz sonuçlara bağlı olarak 11 pazarlama hedefi sunar. Şirketin hedeflerine karşılık gelirler:

 • Marka Bilinirliği: Markanızı yeni bir kitleye tanıtmak.
 • Kapsam: reklamınızı hedef kitlenizin mümkün olduğunca çok üyesine göstermek.
 • Trafik: Belirli bir Facebook Messenger web sayfasına, uygulamasına veya sohbetine trafik çekin.
 • Etkileşim: Gönderinizle ilgili etkileşim sayısını veya Sayfanızın beğeni sayısını artırmak, etkinliğinizdeki katılımcı sayısını artırmak ve hatta kullanıcıları özel bir tekliften yararlanmaya teşvik etmek için daha geniş bir kitleye ulaşın.
 • Uygulama Yüklemeleri: İnsanların uygulamanızı yüklemesini sağlayın.
 • Video Görüntülemeleri: Videolarınızı daha fazla kişinin izlemesini sağlayın.
 • Potansiyel Müşteri Yaratma: Satış huninize yeni potansiyel müşteriler kazandırmak.
 • Mesajlar: İnsanları Facebook Messenger aracılığıyla işletmenizle iletişime geçmeye teşvik edin.
 • Dönüşümler: İnsanların web sitenizde (haber bülteninize kaydolmak veya ürününüzü satın almak gibi), uygulamanız aracılığıyla veya Facebook Messenger’da belirli bir eylemde bulunmalarını sağlamak.
 • Katalog Satışları: Kullanıcılara satın alma olasılıkları en yüksek ürünlerin reklamlarını göstermek için Facebook reklamlarınızı ürün kataloğunuza bağlayın.
 • Satış noktası trafiği: Mağazalarınızın yakınında bulunan müşterileri onları ziyaret etmeye teşvik edin.

 • Facebook'ta reklam verme amacınızı seçme seçeneği

Söz konusu reklamla ilgili beklentilerinize göre bir kampanya hedefi seçin . Dönüşüm hedefleri için (satış gibi) her işlem için ödeme yapabileceğinizi, ancak gösterim hedefleri için (trafik ve görüntüleme gibi) gösterimler için ödeme yapacağınızı unutmayın.

Bu örnek için, Etkileşim amacını seçeceğiz. Aşağıdaki adımlarda göreceğiniz seçeneklerden bazıları, seçilen hedefe bağlı olarak biraz değişecektir.

2. Adım: Kampanyanıza bir ad verin

Facebook reklam kampanyanıza bir ad vermek için aşağı kaydırın ve bir A/B ayırma testi kurup kurmayacağınızı seçin . Ayrıca, kampanya bütçesi optimizasyonunu etkinleştirip etkinleştirmemeye karar vermeniz gerekir. Bu seçenek, farklı reklam biçimleri kullanıyorsanız yararlı olabilir, ancak şimdilik devre dışı bırakabilirsiniz.

Etkileşim hedefi için ayrıca gönderilerin oluşturduğu etkileşime mi, Sayfanızdaki beğeni sayısına mı yoksa bir etkinliğe verilen yanıtların sayısına mı odaklanmak istediğinizi seçmeniz gerekir. Bu örnek için, Sayfadaki beğeni sayısını seçeceğiz.

Bir Facebook reklamı oluştururken Etkileşim seçeneğini belirleme

3. Adım: Reklam hesabınızı oluşturun

Zaten bir hesap oluşturduysanız, görünen düğmeyi tıklamanız yeterlidir.

Daha önce hiç Facebook reklamı oluşturmadıysanız, bunun yerine Reklam hesabı oluştur düğmesini görürsünüz . Üzerine tıkladıktan sonra, reklam hesabınızı oluşturmak için bazı önemli bilgileri girmeniz istenecektir. Ülkenizi, para biriminizi ve saat diliminizi girip Devam ‘ı tıklayın .

Seçimlerinize dikkat edin, çünkü daha sonra değiştirmek isterseniz farklı bir reklam hesabı oluşturmanız gerekecektir.

4. Adım: Kitlenizi hedefleyin

Bu ekranın üst kısmında, reklam kampanyanıza bir isim verebilecek ve hangi Sayfayı tanıtmak istediğinizi seçebileceksiniz.

Hangi Facebook Sayfasını tanıtmak istediğinizi seçme seçeneği

Reklamlarınız için hedef kitleyi tanımlamaya başlamak için aşağı kaydırın.

Göreceğiniz ilk seçenek, işletmenizle Facebook’ta veya Facebook dışında zaten etkileşim kurmuş kişilerden oluşan bir Özel Hedef Kitle eklemek olacaktır. Facebook’ta Özel Hedef Kitleler konusunda uzmanlaşmanıza yardımcı olacak bir kılavuz yazdık , bu nedenle burada hedefleme seçeneklerine odaklanacağız.

Hedeflerinizi konum, yaş, cinsiyet ve dile göre seçerek başlayın. Seçiminizi yaparken, reklamınızın potansiyel erişimi hakkında size fikir veren ekranın sağ tarafında yer alan hedef kitle boyutu göstergesine dikkat edin.

Ayrıca, Sayfanın kaç beğeni alabileceğine dair bir tahmin de görürsünüz. Facebook’un emrinde daha fazla veri olacağından, zaten kampanyalar oluşturduysanız daha doğru olacaktır. Bunun bir tahmin olduğunu ve garantili bir rakam olmadığını daima unutmayın.

Tahmini hedef kitle boyutuyla birlikte Facebook hedefleme seçeneklerini gösteren sayfa

Şimdi ayrıntılı hedeflemeye geçme zamanı. Etkili hedeflemenin optimum yatırım getirisinin anahtarı olduğunu ve Facebook Reklam Yöneticisi’ni kullanarak hedef kitlenizi hedeflemek için pek çok seçenek olduğunu unutmayın. Burada hedef kitlenizi istediğiniz hassasiyetle hedeflemenizi sağlayan iki alanınız var:

 • Gelişmiş hedefleme: Belirli kişileri demografik özelliklerine, ilgi alanlarına ve davranışlarına göre dahil etmek veya hariç tutmak için bu alanı kullanın. Burada özellikle spesifik olabilirsiniz. Örneğin, hem meditasyon hem de yoga ile ilgilenen kullanıcıları hedeflemeyi seçebilir, ancak sıcak yoga ile ilgilenen kullanıcıları hariç tutabilirsiniz.
 • Bağlantılar: Facebook Sayfanız, uygulamanız veya yönettiğiniz etkinlikle zaten bağlantısı olan kişileri hedefleyebilir veya hariç tutabilirsiniz. Örneğin yeni bir kitleye ulaşmak istiyorsanız “Sayfanızı beğenenleri hariç tutun” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Mevcut hayranlarınıza bir teklif veya yeni bir ürün tanıtmak istiyorsanız, markanıza zaten aşina olan kullanıcılara ulaşmak için “Sayfanızı beğenen kişiler”i seçin. Markanızla daha önce etkileşime girmiş kişilerin arkadaşlarını da hedeflemeyi seçebilirsiniz.

Facebook hakkında daha fazla bilgi edinmek için hedef kitlenizi Facebook’ta hedeflemenize yardımcı olacak bu sekiz ipucuna göz atın .

5. Adım: Facebook reklam yerleşimlerinizi seçin

Reklamlarınızın nerede görüneceğini seçmek için aşağı kaydırın. Facebook reklamcılığının mekanizmasına hâlâ aşina değilseniz, en kolay seçim Otomatik Yerleşimleri kullanmaktır . Bu seçeneği belirlediğinizde, Facebook reklamlarınızı en iyi sonuçları verme olasılığı yüksek olduğunda otomatik olarak Facebook, Instagram, Messenger ve Audience Network’e yerleştirir.

Deneyim kazandıkça, reklamlarınızı belirli yerlerde göstermek isteyebilirsiniz. Bu durumda, aşağıdaki seçenekleri kullanabilirsiniz:

 • Cihaz türleri  : mobil, bilgisayar veya her ikisi
 • Platformlar  : Facebook, Instagram, Audience Network veya Messenger
 • Yerleşimler  : haber beslemeleri, Hikayeler, yayın içi (videolar için), mesajlar, makale, uygulamalar ve siteler (harici)
 • Mobil cihazlar ve belirli işletim sistemleri: iOS, Android, klasik cep telefonları veya tüm mobil cihazlar
Facebook reklam yerleşimleri için seçenekler

6. Adım: Bütçenizi ve programınızı belirleyin

Ardından, Facebook reklam kampanyanıza ne kadar ayırmak istediğinize karar vermelisiniz. Günlük veya genel bir bütçe seçebilir, ardından reklamınızı daha sonrası için planlamak istiyorsanız başlangıç ​​ve bitiş tarihlerini yapılandırabilirsiniz. Ayrıca hemen herkese açık hale getirme seçeneğiniz de var.

İsterseniz ücretleri ve teklifleri de kontrol edebilirsiniz. Bu seçenek, kampanyanızın genel bütçesini sınırlamak yerine, tutarları işleme göre sınırlamanıza olanak tanır.

Reklam bütçenizi belirleme seçenekleri

Gelişmiş bütçe seçenekleri, paranızı tam olarak nasıl harcamak istediğinizi ifade etmenize olanak tanır.

Bir Facebook reklamı oluştururken gelişmiş bütçe seçenekleri

Unutmayın: bütçenizi en üst düzeye çıkarmak için, Facebook ücretli reklamlarınız, reklamınızı yalnızca hedef kitlenizin Facebook’a bağlı olma olasılığının en yüksek olduğu zamanlarda yayınlamanıza izin veren bir sunum planına uymalıdır. Yalnızca reklamınız için genel bir bütçe ayırdıysanız, bir yayın programı oluşturmak mümkündür.

Seçiminizi yaptıktan ve hedef kitle boyutu metriğinden memnun kaldığınızda Devam ‘ı tıklayın .

7. Adım: Reklamınızı oluşturun

İlk olarak, reklamınızın biçimini seçin. Ardından metni girin ve istediğiniz medyayı ekleyin. Kullanılabilir biçimler, sürecin başında belirlediğiniz kampanya hedefine bağlı olarak değişir.

Reklamverenlerin reklam biçimini seçtiği ekran

Reklamınızın seçilen tüm yerleşimlerde (mobil, masaüstü, haber akışı, sağ sütun vb.) doğru şekilde görüntülenip görüntülenmediğini kontrol etmek için sayfanın altındaki önizleme aracını kullanın. Seçimlerinizden memnun kaldığınızda, talebinizi göndermek için yeşil Onayla düğmesini tıklayın, ardından Facebook’tan reklamınızın onaylandığını bildiren bir e-posta almayı bekleyin.

dosya simgesi

Facebook Reklamlarının Özellikleri

Resimlerinizi ve videolarınızı Facebook reklamlarına dahil etmek için hazırlarken akılda tutulması gereken pek çok ayrıntı vardır. Bu kriterler çok sık değiştiğinden, bunları Facebook reklam boyutları hakkında düzenli olarak güncellenen başka bir makalede derledik .

Ayrıca , reklamlarınızı dakikalar içinde oluşturmak için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 16 Facebook Reklam Modeli sunuyoruz.

Metnin teknik özellikleri ve Facebook reklamlarının amaçları

Facebook’ta etkili reklamlar oluşturmak için önerilen maksimum karakter sayısını aklınızda bulundurmalısınız. Bu sınırı aşan herhangi bir metin kesilecektir.

Ayrıca, daha önce açıklanan kampanya hedeflerinin her biriyle çalışan Facebook reklamlarının türlerini de anlamanız gerekir.

resimli reklamlar

 • Başlık: 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması: 30 karakter
 • Gövde metni: 125 karakter
 • Kampanya hedefleri: Video görüntülemeleri hariç tümü

Video Reklamlar

 • Başlık: 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması: 30 karakter
 • Gövde metni: 125 karakter
 • Kampanya hedefleri: katalog satışları hariç tümü

Hikaye Reklamları

 • Metin: Karakter sınırı belirlenmedi, ancak reklamın üstüne ve altına 250 piksel içinde metin eklemeyin
 • Kampanya hedefleri: Etkileşim, Mesajlar, Katalog satışları, Mağaza içi trafik

Dönen Reklamlar

 • Başlık: 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması: 20 karakter
 • Gövde metni: 125 karakter
 • Kampanya hedefleri: Etkileşim ve Video görüntülemeleri hariç tümü

Slayt Gösterisi Reklamları

 • Başlık: 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması: 30 karakter
 • Gövde metni: 125 karakter
 • Kampanya hedefleri: tümü

Koleksiyonluk reklamlar

 • Başlık: 25 karakter
 • Bağlantı açıklaması: uygulanamaz
 • Gövde metni: 90 karakter
 • Kampanya hedefleri: Trafik, Dönüşümler, Katalog satışları, Mağaza içi trafik

Hızlı Deneyim Reklamları

 • Metin: her biri 500 kelimeye kadar olan metin blokları
 • Kampanya hedefleri: Potansiyel Müşteri Yaratma, Katalog Satışları ve Mesajlar hariç tümü

Messenger Gelen Kutusu Reklamları

 • Başlık: uygulanamaz
 • Bağlantı açıklaması: uygulanamaz
 • Gövde metni: 125 karakter
 • Kampanya hedefleri: Trafik, Uygulama yüklemeleri, Dönüşümler, Katalog satışları, Mesajlar

Reklamlarınızı Facebook’ta yayınlamanıza yardımcı olacak 5 ipucu

1. Kitlenizi hedeflemeyi deneyin

Küçük bir hedef kitleyle başlayın, ardından her seferinde bir odak noktası ekleyerek onu kademeli olarak genişletin. Örneğin, özellikle “Bordeaux şarap evlerini ziyaret etmekle” ilgilenen bir kitleyle başlayıp birkaç hafta sonra genişletebilirsiniz.

Daha sonra “şarap tadımı”, ardından “yemek ve şarap” vb. ekleyebilirsiniz. Bu size, hedef kitlenizi genişleterek sonuçlarınızın nasıl etkilenebileceği konusunda oldukça temsili bir fikir verecektir.

Facebook’un Hedef Kitle Analizlerini kullanma hakkındaki yazımızda bu kavramı daha ayrıntılı olarak inceliyoruz .

Farklı hedeflere karşılık gelen, farklı gruplara ayrılmış farklı reklamlar oluşturmak için hedeflemeyi de kullanabilirsiniz. Örneğin, mevcut müşterilerinize belirli bir şekilde hitap edebilir ve işinizi hiç duymamış insanlarla farklı bir dil kullanabilirsiniz. Halihazırda sahip olduğunuz ilişkiye göre promosyonlar da sunabilirsiniz.

İşletmeniz yerelse, hedef kitlenizi posta koduna göre hedefleyebilirsiniz. Yüksek dönüşüm oranlarına sahip bir şehir veya mahalle biliyorsanız, aynı seçeneği kullanın.

Profesyonel İpucu: Hedefleme seçeneklerinizi seçerken hedef kitleniz hakkında hemen sonuçlara varmamaya dikkat edin. Avrupa’da yaşadığım için, yaşadığım yerle çok alakalı birçok Facebook reklamı görüyorum. Ancak, (şimdilik) bilmediğim bir dil olan Felemenkçe’deler.

Böylece reklamverenler, anlamadığım reklamları bana göstermek için para harcıyorlar ve dil hedeflemeyi kullanmaktan kolayca kaçınabiliyorlar.

2. Facebook pikselini kullanın

Facebook pikseli, reklam kampanyanız üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilecek bir bilgisayar kodu parçasıdır. Kod web sitenize yerleştirildikten sonra, dönüşümleri izleyebilir, sitenizde bir ürünü görüntüleyen tüketicileri yeniden hedefleyebilir ve Benzer Hedef Kitleler oluşturabilirsiniz .

Sağladığı daha gelişmiş stratejilerden bazılarını uygulamaya henüz hazır olmasanız bile, Facebook pikselini şimdi yüklemeniz önemlidir. Dolayısıyla , Facebook reklamlarınızı optimize etmeye başlamak istediğinizde , izleme ve yeniden hedefleme verileri parmaklarınızın ucunda olacaktır.

Şimdi sitenizde kurmak için Facebook pikselini kullanmak için adım adım kılavuzumuzu kullanın .

3. Mükemmel kalitede fotoğraflar ve videolar kullanın

Bulanık veya pikselli fotoğraflar veya başınızı döndürecek kadar hareket eden amatör videolar kadar engelleyici bir şey yoktur. Elbette sözleriniz önemlidir, ancak hedef kitlenizin dikkatini çekecek ve onlarda en iyi izlenimi bırakacak olan şey ilk etapta görselliğinizdir.

Bu telifsiz görsel bankaları , reklamlarınızda kullanmak üzere yüksek kaliteli görseller bulmanıza yardımcı olabilir.

4. Her şeyi test edin

Facebook reklamlarınızda nelerin işe yarayıp yaramayacağı konusunda varsayımlarda bulunmamanız önemlidir. Yeni bir şey deneyerek bir reklamı her düzenlediğinizde, sizin için en önemli olan metrikleri iyileştirip iyileştirmediğinizi görmek için yeni sürümü eski sürümle karşılaştırın.

Facebook reklamları için en iyi uygulamalar sürekli olarak gelişmektedir. Belirli hedef kitlenizle neyin işe yaradığını yalnızca siz bilirsiniz. Ancak, bunun doğru kalmasını sağlamanın en iyi yolu, sürekli olarak test etmektir.

Bunun çok önemli bir konu olduğunu bilerek, sosyal medyada A/B testinin nasıl yapılacağına dair kapsamlı bir rehber derledik .

5. Performansı izleyin ve optimize edin

Facebook’un Reklam Yöneticisi kontrol panelinde kampanyalarınızın performansını yakından takip edin. Bir kampanya kesin sonuçlar vermiyorsa, bunun yerine kanıtlanmış bir reklama para yatırın.

Yeni başlıyorsanız, daha küçük kitlelerle ve daha düşük bir bütçeyle çeşitli kampanyalar yürütmek yardımcı olabilir. Neyin en iyi sonucu verdiğini öğrendikten sonra, en iyi performans gösteren reklamı ana reklam kampanyanız yapın.

İşte bu konuyla ilgili bazı ek kaynaklar:

 • Facebook Reklamlarınızla Dönüşümleri Nasıl Artırırsınız?
 • İzlemeniz gereken 8 sosyal medya reklam metriği

Bu süreci otomatikleştirmese bile basitleştirecek araçlar var.

Tek başına pazarlamacılar, ajanslar ve KOBİ’ler için AdEspresso , reklam oluşturmayı, yönetmeyi ve optimize etmeyi hızlı ve kolay hale getirir . Tek bir kontrol panelinden tüm sosyal medya kanallarınızı izleyebilir ve dakikalar içinde yüzlerce Facebook reklamı oluşturup test edebilirsiniz. Ayrıca, sezgisel analitik sayesinde en iyi performans gösteren reklamlarınızın ne olduğunu bir bakışta anlayacaksınız.

Daha az başarılı olan reklamlarınıza ayrılan parayı da (başka bir sosyal ağda görünseler bile) en iyi performans gösterenlere aktarabilirsiniz. Bütçelerinizi optimize edin veya önceden tanımlanmış performans eşiklerine göre yeni kampanyalar başlatın. Ardından, günlük otomatik önerilerle sonuçlarınızı daha da iyileştirin.

Facebook reklam fikirleri

Başlamaya hazırsınız, ancak reklamlarınıza hangi içeriği ekleyeceğinizden emin değil misiniz? Facebook’a başlamanıza yardımcı olacak üç kampanya stratejisini bir araya getirdik. İlham arıyorsanız, topladığımız Facebook reklam örneklerine göz atmayı unutmayın .

Reklam Stratejisi #1: Başarılı Bir Gönderiyi Video Reklama Dönüştürün

Her markanın, her ay trafiğin çoğunu yönlendiren içerik parçaları vardır. Bu içeriği kısa bir videoya uyarlamak, başarısı kanıtlanmış bir gönderiyle sansasyonel bir Facebook reklamı oluşturmanın harika bir yolu olabilir.

Videonuzu oluşturmak için içeriğinizin ana mesajlarını iletebilecek kısa metinler ve resimler bulun. Ardından videonuzu tasarlamak için bu sosyal medya video araçlarından birini kullanın. Facebook Reklam Yöneticisi’nde bir slayt gösterisi reklamı da oluşturabilirsiniz.

Hootsuite’te, harika bir blog gönderisinden içerik kullanmak en önemli stratejilerimizden biridir. Dolayısıyla, Hootsuite Facebook Sayfasında buna benzer pek çok örnek göreceksiniz . Video prodüksiyon ekibimiz, bu blog gönderisini Instagram Hikayeleri oluşturmanıza yardımcı olabilecek uygulamalarda kullanarak bunu bir Facebook videosuna dönüştürdü.

Hootsuite'in Facebook video reklamının resmi

Profesyonel İpucu  : Sosyal medyada en iyi hangi tür videoların işe yaradığına dair birçok bilgi içeren Pazarlamacılar için Sosyal Medya Video Stratejisi Kılavuzumuza göz atın.

Reklam Stratejisi #2: Doğrudan Satışı Tetikleyin

Markanız tanınırsa ve oldukça erişilebilir bir fiyat aralığında kaliteli bir ürününüz varsa, Facebook’un doğrudan satış yapamaması için hiçbir neden yoktur.

Thinx , dönem iç çamaşırlarını satmak için bu yöntemi kullanır. Şirket, medyanın büyük ilgisini çektiği ve düşük fiyatlı bir ürün sunduğu için, bu tür bir reklam stratejisi için mükemmel bir adaydır.

Profesyonel ipucu  : Doğrudan bir Facebook reklamından satışları artırmanın en etkili yollarından biri, ürününüzü satın almayı düşünen kişileri hedeflemektir.

Hedeflenen teklifler sunabilir, ürünler önerebilir veya bir satın alma işlemini tamamlamak için hatırlatıcılar gönderebilirsiniz. Facebook reklamlarını nasıl optimize edeceğinizi anlatan bir makalede bu yöntemden (yeniden pazarlama olarak adlandırılır) bahsediyoruz .

Reklam Stratejisi #3: Sadece İnterneti Düşünmeyin

Facebook reklam stratejinizi çevrimiçi satışlarla sınırlamak zorunda değilsiniz. Satış Noktası trafiği hedefini seçerek, çevrimdışı satın alımları da teşvik edebilirsiniz.

Kullanıcıları fiziksel bir etkinliğe katılmaya teşvik etmek de mümkündür. Facebook’taki etkinliklere verilen yanıtların sayısını artırmak için Etkileşim amacını kullanın veya daha fazla bilet satmak için Trafik ve Dönüşümler hedefini seçin.

Kullanıcıları, örneğin bir arabada test sürüşü yaparak, mağazanızda veya bayinizde ürününüzü bizzat denemeye davet etmek için Potansiyel Müşteri Yaratma hedefini kullanın.

Örneğin, Louis Vuitton İtalya’daki Satış Noktası Trafiği reklam verme amacını, o ülkedeki sekiz mağazasından birine belirli bir mesafede bulunan yetişkin müşterileri hedeflemek için kullandı. Ürünler, en yakın mağazayı bulmak için bir haritanın da yer aldığı dönen reklamlarda vurgulandı. Bu reklamlar , ziyaret başına 1,32 Euro tutarında 13.000 mağaza ziyareti sağladı.

Louis Vuitton konum hedefli Facebook reklamı

Profesyonel ipucu  : Facebook, çevrimdışı satışlarınızı artıran reklamların etkinliğini anlamanız için çevrimdışı dönüşümleri izlemenize olanak tanır. Bu bilgileri, markanızla çevrimdışı etkileşim kuran kişilerden oluşan Özel Hedef Kitleler oluşturmak için de kullanabilir, böylece onları gelecekteki kampanyalarda daha etkili bir şekilde hedefleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin