pasif-gelir-logo

Influencer olmak nedir?

Instagram vakası: Instagram influencer nedir?pasif gelir
Özet

Influencer olmak nedir ? Ekim ayında, McDonald’s markası kendisini internette tanıtmak için çocuk etkileyicileri kullanmakla suçlandı. 

Örneğin, genç youtuberlar Swan & Neo, McDonald’s ürünleri hakkında bir video yaptılar. Oldukça reklam, çünkü YouTube’da yaklaşık 6 milyon aboneleri var… 1jour1actu, influencer’ın ne olduğunu anlamanız için size bu videoyu sunuyor.

Blogların ve sosyal ağların gelişmesiyle birlikte, bazı insanlar kendilerini tanıtmayı, İnternet kullanıcıları tarafından beğenilmeyi ve bir topluluk oluşturmayı başardılar. Bu kişilere influencer denir. Web’in yağmurunu ve güzel havasını yaratan bu etkileyicileri yakınlaştırın.

Influencer olmak nedir?

YouTube, Instagram, TikTok, Twitch, Facebook’ta video ve fotoğraflar yayınlıyor … Bu sosyal medya ünlüsü , başarısı sayesinde izleyicilerinin zevklerini etkileyebilir. Çünkü yaptığı yayınlarda bazen reklamlara yer verilmektedir.

Influencer olmak nedir?

Nasıl influencer olunur?

Temel olarak, influencer kişi yemek pişirme, oyunlar, moda, kitaplar konusunda tutkuludur… İnsanlar içeriklerini ne kadar çok beğenirse, o kadar çok izlenirler: Hayran toplulukları büyür. İşte burada markalar onunla ilgilenmeye başlıyor. Son olarak… özellikle de halkına! Markalar , beğenecekleri ümidiyle influencer‘lara ücretsiz ürün gönderiyor . Fikir, etkileyicilerin büyük gücünü kullanmaktır: takipçileriyle kurdukları güven ilişkisi. İnternet kullanıcısının sunulan ürünü satın almak istemesini sağlayacak olan da bu güvendir . Hatta bir adı bile var: pazarlamayı etkiliyor.

Ve kendi adına, etkileyici ürün hakkında konuştuğunda karşılığında kendisine ödeme yapılır. Bazıları çok para kazanabilir, ancak nadirdir. Evet, çok az influencer markalarla olan bu çağrışımlardan geçiniyor ve çoğunun ek işleri var. Bu yüzden sosyal ağlarda var olmaya devam etmek için samimiyetle etkilemek daha iyidir. Çünkü ekranın diğer tarafında İnternet kullanıcıları eleştirel ruhlarını  ve beğenme özgürlüklerini koruyorlar!

Influencer olmak nedir?

Influencer : tanım ve eşanlamlı

Bu kelime son zamanlarda çok yaygın bir şekilde yayılıyor ve kullanılıyor. Birkaç yıl önce etkileyici terimini kullanırdık. Bu terim artık biraz modası geçmiş olsa bile, influencer terimi için iyi bir eşanlamlı olarak kabul edilebilir. 2000’lerin sosyal medya ve blog patlaması bu yeni insan tipini ortaya çıkardı. Influencer, internete maruz kalması sayesinde kendisini takip eden internet kullanıcıları ve onların satın alma kararları üzerinde etkisi olan kişidir.. Bu kelime yakın zamanda ortaya çıkmış olsa da, bu fenomen yeni olmaktan uzaktır. Örneğin, reklam kampanyalarına katılan tüm yıldızlar aynı zamanda etkileyicidir. Kesin olmak gerekirse, 1940’ta etkileyici kavramını geliştiren Amerikalı bir sosyolog olan Paul Lazarsfeld‘di. Başkanlık kampanyası sırasında 600 kişilik bir seçmen grubunu takip ediyor. Bu anket sayesinde, oy vermenin mutlaka bireysel bir seçim olmadığını kanıtlıyor. Takip edilen bireylerin arkadaşları, aileleri ve tüm çevreleri bu seçim için karar vermelerinde bir ağırlığa sahipti. “fenomenler” bu aracı rolü üstlenmiş kişilerdir. Bu çalışmanın sonucu, iletişimin mutlaka A noktasından B noktasına gerçekleşmesi gerekmediğidir. Birkaç aşamada gerçekleşir ve rölelerden geçer.bir ürün veya marka ile toplulukları arasındaki aracılar. Bugünün “influencer”ları onlar.

Influencer’lar kimlerdir?

etkileyenler influencer kimler

Etkileyenler , web ve sosyal ağların yıldızlarıdır . YouTuber’lar, blog yazarları ve hatta instagramer’lar olabilirler ve genellikle bir alanda uzmanlaşmışlardır (ör. oyun etkileyicileri / güzellik etkileyicileri / spor etkileyicileri / erkek giyimi etkileyicileri / seyahat etkileyicileri…).

Çoğu zaman gönderiler veya videolar aracılığıyla tutkularını İnternet kullanıcılarıyla paylaşırlar. Onların amacı ? Topluluklarını genişletmek ve kar elde etmek için daha fazla takipçi edinin . Bu insanlar, başlangıçtaki herkes gibi Web’de kendilerine bir yer bulmayı ve İnternet kullanıcılarını fethetmeyi başardılar. Bunun için, genel kamuoyunun kıskançlığını uyandırmak için e-itibarlarını geliştirdiler. Tüm faaliyetleri bol miktarda beğendim, yorum yaptım ve paylaştım . Bu özellikler tüm etkileyiciler için ortaktır, ancak yine de farklı türde etkileyiciler vardır.

Doğru influencer nasıl seçilir?

Bir şirket etki pazarlaması yoluyla iletişimini geliştirmek istiyorsa, kendisini tanıtacak bir etkileyici bulması gerekiyor. 

 • İlk adım: bütçeye uygun bir miktar isteyen birini bulun. Her etkileyici kendi oranını belirlemekte özgürdür. Bir etkileyiciden diğerine fiyat farklılıkları, kötü şöhretteki farkla açıklanır. Ne kadar çok takip edilirse o kadar görünür olur, fiyatlarını o kadar yükseltir. 
 • İkinci adım: ürünü tanıtmayı kabul eden bir kişi bulun. Dengeyi sağlayan tek kriter para değil. Influencer, ürün temasına, değerlerine veya zevklerine uymuyorsa ortaklık talebini reddedebilir. Markalar için ürünü gerçekten seven birini bulmak önemlidir. Bu nedenle rol yapmayacak ve gerçek izlenimlerini aktaracaktı. 

Markalar ayrıca influencer’ların içerik oluşturucular olduğunu ve mesajı kendilerine göre paylaşma hakları olduğunu unutmamalıdır. Bazı şirketler, bu tür bir ortaklıkla yalnızca kişisel bir hesabın yayınlanmasındaki bir yer için ödeme yaptıklarını unutma eğilimindedir. Bu nedenle, büyükelçilerinin tarzını, konuşmasını, dekorunu veya kıyafetini yargılama ve değiştirme özgürlüğüne sahip değillerdir. Şirketlerin işini kolaylaştırmak için , ideal etkileyiciyi bulmalarına yardımcı olacak birkaç özel ajans ve çevrimiçi araç ortaya çıktı.. Bununla birlikte, markalar da kendi başlarının çaresine bakabilir. Tanımlandıkları yayınları arayarak, gelecekteki büyükelçilerine düşme ihtimalleri var. Potansiyel bir etkileyiciyi belirlemek için sosyal ağlar Twitter, Facebook ve Instagram mükemmel yerlerdir.

Influencer olmak nedir?- Pasif Gelir

Influencerların etkisi

Influencer hesaplarının arkasında gerçek bir topluluk olduğunda, markalar için gerçek bir fırsat doğar. Gerçekten de, influencer’ın amacı, İnternet kullanıcıları ve kendisi arasında bir tür güven oluşturmaktır. Bir internet kullanıcısı, bir influencer’ın bakış açısına katılıyorsa, onda kendini tanıyorsa, ona yakın hissediyorsa, onunla pek çok ortak nokta keşfediyorsa, o zaman ona güvenecektir. Bu nedenle, bir etkileyicinin takipçileri, onların güven çemberinin bir parçasıdır . Bu güven sayesinde, İnternet kullanıcıları, etkileyiciye belirli bir ürünü satın almalarını söylediğinde inanırlar. Bu fenomene “En İyi Arkadaş Etkisi” denir. Size bir ürünün harika olduğunu söyleyen bir arkadaş, kendi ürününün reklamını yapan bir şirketten daha ikna edici olacaktır.

Instagram vakası: Instagram influencer nedir?

Dünya çapında aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan Instagram, son yıllarda en hızlı büyüyen sosyal ağlardan biridir. Bu sosyal ağ, sahibi Facebook’un hemen ardından Türkiye’de kullanıcı sayısı bakımından ikinci sosyal ağdır. Güçlü bir sosyal ağa kaçırılan fotoğrafik yayın aracı, zaten olgun etkileyiciler (örneğin youtuberlar) veya yeni ortaya çıkan etkileyiciler için yeni Eldorado’dur.

Instagram vakası: Instagram influencer nedir?

Nasıl instagram fenomeni olunur/olunur ?

Instagram’da etkileyici olmak (ve öyle kalmak!) için sihir veya hazır tarif yoktur. Bir Instagram etkileyicisi olmak, Instagram’da paylaşılan içeriği aktarmaya hazır, kararlı bir topluluğa sahip olmayı zaten gerektirir. Bir topluluk oluşturmak zaman alır, ilk ayrılanlar bundan faydalanacaktır. Facebook, Twitter, Snapchat, Youtube ve hatta Linkedin gibi daha eski sosyal ağlarda halihazırda aktif bir topluluğa sahip olan etkileyiciler açıkça avantajlı bir başlangıç ​​yapabilir!

Instagram’da sıfırdan başlıyorsanız topluluğunuzu oluşturmak aylar (belki yıllar) alabilir. Bu nedenle fikir, en baştan hesabınızın estetiğine açıkça dikkat etmek (“fotoğrafik” bir ağdasınız, unutmayın), mükemmel bir şekilde ustalaştığınız ve uzmanlığınızı gösterebileceğiniz bir tema seçmektir. ( yemek pişirme / fırıncılık / yoga / fitness / güzellik / seyahat vb.), doğru hashtag’leri seçmek (temanıza göre en popüler olanı, uygulamada bir öneri aracı bulunur) ve düzenli olarak ilgi çekici içerikler yayınlamak. Zevkleri çeşitlendirmekten çekinmeyin: doğrudan hikayeler kadar normal hikayeler de çok beğeniliyor!

Uzmanlığınızdaki etkileyicilerin yayınlarını da gözlemleyin: Etkileyenlerin Instagram’daki davranışlarını ve içeriklerini ve neler paylaştıklarını analiz edin: tarzları nedir, en popüler gönderiler nelerdir, yüzünüzü göstermeli misiniz? Instagram’da etkileyici olmak için rakiplerinizin iyi uygulamalarının bir karşılaştırması da önemlidir! Ve herhangi bir iyi dijital stratejide olduğu gibi kendinize hedefler belirleyin.

Size yardımcı olabileceklerden bazıları şunlardır:

 • Instagram’da doğru temayı seçtim mi (rekabet gücü)?
 • Tutarlı bir editoryal çizgim var mı?
 • Rekabetten daha yaratıcı / özgün müyüm?
 • Instagram’a ne kadar zaman ayırabilirim ( yayınların düzenli olması, iyi bir Insta influencer’ı olmak için şarttır!)?
 • Güzel fotoğraflar/videolar çekebilir miyim ?
 • Özel hayatımın bir kısmını vermeye hazır mıyım?
 • Kullanılacak iyi #’ler nelerdir ve bunlar rekabetçi midir?
 • Topluluğumla diyalog kurmaya uygun muyum? Çatışma durumunda bile!
 • Hangi ortaklıkları kabul edebilirim?
 • Instagram dışında insanların benim hakkımda konuşmasını sağlayacak kadar aktif miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin