pasif-gelir-logo

Influencer nasıl olunur ?

Influencer nasıl olunur ? - Pasif Gelir
Özet

Influencer nasıl olunur ? | 2010’larda sosyal medya patladığında ve Instagram ortaya çıktığında; ‘influencer’ların temellerini attığı ilk kanallardan biriydi. 

Profillerinde 10.000’den fazla takipçisi ve gıpta ile bakılan mavi tikleri (doğrulanmış) ile onları fark edebilirsiniz. 2013 yılına gelindiğinde Instagram, ücretli reklamları kullanıma sundu ve çok sayıda markayı, ürünlerini tüketicilere satmaya yardımcı olmak için tomurcuklanan bir “etkileyici” grupla bağlantı kurmaya çağırdı. İşbirliği karşılığında, etkileyiciler güzel maaş çekleri aldı. TikTok ve YouTube gibi diğer platformlar kısa süre sonra listeye katıldı. Günümüzde influencer sayısı ve bir alan olarak influencer pazarlaması fazlasıyla arttı. Benchmark Raporuna göre2016’da 1,7 milyar dolarlık bir pazar olan influencer pazarlaması, 2022’de 16,4 milyar dolara çıkacak. Dolayısıyla, bu sektörün bir parçası olmak istiyorsanız, nihai soru şu: nasıl influencer olunur.

Influencer nedir ve ne yaparlar?

Influencer nedir ve ne yaparlar?

Adından da anlaşılacağı gibi, bir fenomen, başkalarını etkileme yeteneğine sahip olan kişidir. Etkileyenler, satın alma kararları söz konusu olduğunda takipçilerinin kararlarını potansiyel olarak etkileyebilir. Kendi alanlarında veya niş alanlarda uzman oldukları varsayılır, bu da onları otoritenin sesi yapar. Moda, teknoloji veya ebeveynlik gibi kendi türlerinde düzenli olarak içerik oluştururlar ve bunu sosyal medya hesaplarında paylaşırlar. Buradaki anahtar, “takipçiler” etkileyiciler tarafından ortaya konulan içeriği dört gözle beklerken düzenli bir ritim belirlemektir. 

Influencer’lar dünyayı kasıp kavurmadan önce, dünya çapındaki kuruluşlar ürünlerini desteklemek için ünlülere başvururlardı. Ancak bugün, sosyal medyanın genişlemesi, aşağıdakileri içeren çeşitli türden etkileyicilerin – yeni bir ünlü markası – büyümesine ve gelişmesine yol açtı:

1. Mikro Etkileyenler

Bu, 2.000 ila 10.000 arasında takipçisi olan, viral olmayan ancak kendi nişlerinde çok iyi kabul edilen kişileri içerir. Örnek: Lostwith aim ( sırt çantalı kadın gezgin) ve MeekatheHusky (konuşan bir husky’nin ebeveynleri).

2. Fikir Liderleri ve Uzmanlar

Bu grupta Neil Patel ya da Jamie Oliver gibi kendi alanlarında uzman kişiler olurdu. Sözleri kendi sektörlerinde ağırlık taşır ve bu nedenle markalara değer katarlar.

3. Ünlüler

Justin Beiber veya Rihanna gibi kendi başlarına ünlü kişiler, bazen markalar tarafından büyük takipçi tabanlarına teklifleri tanıtmak için kandırılıyor.

4. İçerik Üreticileri

Bu etkileyici kategorisi, blog yazarları, vlogger’lar, canlı yayın yapanlar ve diğerleridir. 

Ayrıca Okuyun: Influencer nedir ?

Influencerların Sahip Olması Gereken Beceriler Nelerdir?

influencer ve etkileyici pazarlama

Etkileyenler belirli türlerde uzmanlık sağlar. Ancak hitap ettikleri tür ne olursa olsun, etkileyicilerin sahip olması gereken belirli beceriler vardır. Aşağıdaki beceriler, olası bir etkileyicinin güçlü temeller oluşturmasına ve sadık bir izleyici ve takipçi topluluğu oluşturmasına yardımcı olacaktır.

1. İçerik Oluşturma Konusunda Uzman Olun

Elbette içerik oluşturma konusunda beceri sahibi olmadan influencer olamazsınız. İçerik oluşturma sanatı, neyin, ne zaman ve nasıl gönderileceğini sezgisel olarak bilmekle ilgilenir. 

2. Yaratıcı Benliğinize Hayat Verin

İnsanlar her zaman canlandırıcı ve farklı içeriğe aç olacak. Bu nedenle, yaratıcılığınızı her zaman yüksek tutmalısınız. Kitleniz, yalnızca fikirleriniz yaratıcı olduğunda içeriğinizle etkileşime geçecektir. 

3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

İçeriğinizin görüntülenme sayısını artırmak mı istiyorsunuz? Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO‘yu Seçin! İyi stratejiye sahip bir SEO planı tasarlayarak, görünürlüğünüzü ölçeklendirebilir ve daha büyük bir kitleye erişim sağlayabilirsiniz. 

SEO planınız için hızlı kontrol listesi:

  • Anahtar kelimeleri keşfedin
  • Arama motoru taramasını kullanarak profillerinizi platformlar arasında optimize edin
  • Kullanımı kolay, sezgisel bir düzen kullanın
  • Yayın kalitesi ve benzersiz içerik 
  • Her zaman hedef kitlenizde yankı uyandırın ama aynı zamanda bir düşünce lideri olun

4. Farklı İçerik Formatları İçin Tasarım Yapmak

İyi içerik oluşturmak yeterli değil, aynı zamanda bu içeriği hedef kitleye en iyi şekilde sunmalısınız. Bu nedenle, hevesli bir etkileyicinin Canva veya Photoshop’ta veya bu tür başka düzenleme araçlarında profesyonel olması yardımcı olur. Düzenli olarak ilginç içerik sunmak için videolar, fotoğraflar, metin ve diğer görsel öğelerle denemeler yapabilmeniz gerekir.

5. Yazılı Kelimede Yeterli Olun

Yazılı içeriğiniz, ister bir video için kopya, ister bir hikaye için altyazı olsun, hedef kitlenizde bir ilgi uyandırmak için etkili olmalıdır. Bunun nedeni, tanıtımını yaptığınız ürünü veya markayı temsil etmenizdir. Bu nedenle, doğru mesajı iletmek için iyi yazma becerileri çok önemlidir. 

Nasıl Influencer Olunur?

Influencer’ın ne olduğunu, ne yaptığını ve bunun markalar ve işleriyle nasıl bağlantılı olduğunu belirlediğimize göre, şimdi nasıl influencer olunacağını inceleyelim. 

1. Adım: Nişinizi Bulun

Etkileyici olmak için ilk adımınız, nereye değer katabileceğinizi bulmak olmalıdır. Bir mühendislik dereceniz var diye bir teknoloji etkileyicisi olmanız gerekmediğini yinelemeliyiz! Aslında, makyaj eğitimleri yapabilir veya sosyal konular etrafında içerik oluşturabilirsiniz. Çoğu zaman, etkileyiciler tutkularının yattığı bir niş hakkında içerik oluşturmayı seçerler. Ancak tutkulu olmak yeterli değil, tutkunuzu destekleyecek bilgi veya becerilere sahip olmalısınız. Aksi takdirde, kaliteli içeriğiniz tükenir. 

2. Adım: Sosyal Medya Platformunuzu Seçin

Bir sonraki adım, tüm içeriğinizi yayınlamak için platformu seçmektir. Birden çok platformda profiliniz olabilir, ancak birincil olanı seçmeniz önerilir. Birincil platformunuzu seçmek, nişinize de bağlı olabilir. Örneğin programlama konusunda uzmansanız YouTube‘u tercih edebilirsiniz. Ya da moda alanında uzmansanız daha görsel bir mecra olan Instagram’ı tercih edebilirsiniz. 

3. Adım: Kitleniz Hakkında Bilgi Edinin ve Güncel Kalın

En kaliteli, alakalı içerik yayınlamanız gerekir. Güncel içerik oluşturmayı deneyebilirsiniz. Sektörünüzdeki ve sektör dışındaki güncel olayları ve trendleri takip edin. Ancak, kitlenizin ne istediğini anlamak çok önemlidir. Bunu yapmazsanız, ilgilerini kaybetmeye başlayabilirler. Bunu yapmak için, kitlenizin en çok neyle etkileşim kurduğunu anlamak için analiz araçlarını kullanmalısınız. Ardından, buna göre içerik oluşturabilirsiniz. 

4. Adım: Takipçilerinizle Etkileşime Geçin ve Eleştirilerinize Dikkat Edin

Takipçileriniz hakkında bilgi edinmek ne kadar gerekliyse, onlarla etkileşim kurmak da o kadar önemlidir. Bunu yaparak, sadece radarlarında kalmayacak, aynı zamanda daha fazlasını istemelerini de sağlayacaksınız. Onlarla etkileşim kurmanın iki avantajı vardır: Birincisi, size daha çok ne görmek istediklerini söyler. İkincisi, kendilerini önemli hissetmelerini sağlar ve markanıza kişisel bir dokunuş ve samimiyet katar. 

Kitlenizle etkileşim kurarken içeriğiniz hakkında olumsuz yorumlar veya geri bildirimler alabileceğinizi bilmek de önemlidir. Ve sorun değil! Sadece hazırlıklı olun ve aldığınız tüm eleştirilerden öğrenin.

5. Adım: Bir İçerik Stratejisi Oluşturun ve Özgün Olun

Bir etkileyici olarak büyümek için oluşturacağınız içeriği planlamalı ve hedef kitlenizle paylaşmalısınız. Sağlam bir strateji oluşturun. Bunun bir kısmı, hedef kitlenizi günün sonunda meşgul tutmak istediğiniz için nişinizi yansıtan içeriği planlamak olmalıdır. Bunun dışında, yayınladığınız içeriğe veya onayladığınız ürüne gerçekten inanmalısınız. Özgünlük ilgi uyandırır. Ve ilgi, markanızın büyümesini sağlar. 

Adım 6. Tutarlı Olun

“Gözden ırak, gönülden ırak” sözünü duymuşsunuzdur. Bu nedenle tutarlı olmak son derece önemlidir. Ne kadar tutarlı bir şekilde gönderi paylaşırsanız, o kadar unutulmaz kalırsınız. Aslında, takipçilerinizi artırmanıza da yardımcı olacaktır. Gönderilerinizin düzenli olarak hedef kitlenize doğru zamanda ulaşmasını sağlamak için Hootsuite veya Planoly gibi çeşitli planlama araçları arasından seçim yapabilirsiniz. 

SMM, social media network influencer marketing. High ROI content, top media content production, measure your content investment concept. Bright vibrant violet vector isolated illustration

Influencer Kursu Almanın Yararları

Influencer’ları içeren marka bilinci oluşturma kampanyalarının ortaya çıkmasıyla, influencer pazarlama işi ciddi bir hale geldi. Daha fazla yapıya ve kesin bir büyüme yörüngesine sahiptir. E-öğrenme platformları, bir etkileyici olarak gelişmenizi sağlamak için sertifikalı kurslar sunar. Bu tür kurslara katılmak, ücretsiz ve ücretli karışık bir çanta dolusu, bir etkileyici olarak yolculuğunuza fayda sağlayabilir. Bugün  bir çevrimiçi etkileyici pazarlama kursu alma hakkında daha fazla bilgi edinin .

Influencer Olmak İyi Bir Kariyer Seçeneği mi?

IZEA Worldwide anketine göre , sosyal medya tüketicilerinin %56’sı, bir etkileyicinin ücretli veya sponsorlu gönderisine dayalı olarak ürün satın aldı. Buna ek olarak, ankete katılanların %63’ü, yaratıcılar tarafından hazırlanan içeriği marka reklamlarından daha sürükleyici bulduklarını söyledi. Influencer’ların markalar ve takipçiler üzerindeki etkisini göz önünde bulunduran Statista, influencer iş birliğine yapılan harcamaların yalnızca artacağını öngörüyor. Sosyal medyanın popülaritesinin her geçen gün artmasıyla birlikte influencerların popülaritesi de artmaya devam edecek gibi görünüyor. 

Influencer olmak, dijital dünyada gerçek bir kariyer yoludur. Aslında, metaverse’nin ortaya çıkışıyla birlikte, etkileyici pazarlama, önümüzdeki yıllarda reklamcılığın gramerini değiştirecek. Bu nedenle, nasıl influencer olunacağını öğrenmek ve ‘fenomen‘ olarak geçimini sağlamak istiyorsanız, pazarlamanın dilini anlamalısınız. Dünyanın en ünlü üniversiteleri ile Emeritus’taki en iyi dijital pazarlama kurslarını keşfedin .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin