pasif-gelir-logo

Influencer (fenomen) nedir?

Influencer (fenomen) nedir?
Özet

Influencer (fenomen) nedir? | Pazarlama dünyasında influencer (fenomen), tüketim alışkanlıklarını etkilemek için görüş bildiren kişidir.

Pazarlamada ve terimin en geniş anlamıyla, bir infuencer, statüsü, konumu ve hatta medyaya maruz kalması yoluyla, belirli bir alanda tüketici davranışını etkileyebilen bir kişidir . Tüketimi etkileme yeteneği, markaların veya kuruluşların belirli pazarlama araçları ve eylemleri aracılığıyla etkileyicilere resmi veya gayri resmi olarak ulaşmaya veya onlarla işbirliği yapmaya çalıştığı gerçeğini açıklar. Şu anda, etkileyici kavramı veya ifadesi, çoğunlukla varsayılan olarak dijital etkileyiciyi belirtmek için kullanılmaktadır . İkincisi genellikle kişisel bir blog veya sosyal ağlar gibi başka bir ortam kullanır., forumlar veya internetteki diğer topluluklar abonelerinin tüketim davranışlarını etkilemek için.

Influencer (fenomen) nedir? -Pasif Gelir

Sahte influencerların da olduğunu bilmelisiniz . Bu, sosyal medyadaki abone veya takipçi sayısını tamamen yapay olarak artıran bir dijital etkileyicidir . Bu nedenle nüfuz pazarlamasına ilişkin kampanyalar çerçevesinde avantaj veya ücret talep edebilir. Ek olarak, sahte bir etkileyici , kitlesinin etkileşimlerde veya görüşlerde ifade edilen bir payını yapay olarak oluşturabilir veya satın alabilir.

Bir marka, görünürlüğünü ve imajını iyileştirmek için bir influencer hizmetlerini kullanabilir , aynı zamanda bir topluluk yöneticisinin hizmetlerinden de yararlanabilir . Infulencer’den farklı olarak, topluluk yöneticisinin rolü, etki sahibi tarafından yönetilen bir kampanyanın , her zamanki topluluklarının dışındaki kitlelerle görünürlüğünü artırmaktır . Bu durumda, topluluk yöneticisinin amacı bu nedenle etki iletişimidir .

Influencer (fenomen) Pazarlama Nedir?

Influencer pazarlaması, influencerların reçete veya tavsiye gücünü kullanmayı amaçlayan yöntemler bütünüdür . Bir çeşit hedefleme olarak da düşünülebilir . Dolayısıyla, bakış açısına bağlı olarak elçi ve etkileyici arasında bir fark olsa bile, bir bakıma bir marka için reçete yazanlar ve hatta elçiler yaratabilme yeteneğidir .

Influencer nedir? Pasif Gelir

Influencer pazarlamasında farklı influencer türleri nelerdir?

Etkileyici pazarlamada, esas olarak topluluklarının boyutuna göre sınıflandırılan 4 ana etkileyici türü vardır:

  1. Ünlüler

Influencer pazarlamasında yıldızlar, genellikle en büyük topluluklara sahip oldukları için en çok etkileyenlerdir. Hatta örneğin bir ürünün lansmanı sırasında milyonlarca insanı etkileyebilirler.

  1. Makro influencer

Yıldızların yanı sıra, makro etkileyiciler de büyük etkileyicilerdir. İkincisi, on binlerce veya birkaç milyon hayrana ulaşabilen topluluklara sahiptir. Makro etkileyiciler bazen sahte etkileyiciler de olabilir.

  1. Mikro influencer

Mikro-influencerlar ortada etkileme özelliğine sahiptir. Avantajları, yarattıkları tüm bağlılığın üzerindedir. Gerçekten de, topluluklarına olan yakınlıkları, makro-influencerlarınkine kıyasla daha ilginç.

  1. Nano influencer

Tıpkı mikro etkileyiciler gibi, nano etkileyicilerin de yüksek etkileşimi vardır. Ancak, küçük toplulukları var ve birkaç milyon aboneleri yok.

Influencer pazarlamanın faydaları nelerdir?

Ekonomik açıdan, influencer pazarlama (marketing) , geleneksel iletişime kıyasla daha ucuzdur. Aslında, yatırım getirisi genellikle daha kolay ölçülebilir. Ayrıca, kayıp oranı, diğer bir deyişle konuşma yolu seviyesinde kaybedilen beklentiler, muhtemelen oldukça düşük olabilir.

Teknik düzeyde, özellikle siteye işaret edecek bağlantıların ve sözlerin sayısı sayesinde, bir web sitesinin referanslarının geliştirilmesine yardımcı olur. Ancak, bu genellikle yalnızca markanın etkileyici blog yazarları kullanması durumunda mümkündür.

Influencer fenomen nedir?

Dünyanın en çok takip edilen influencer’lar

KlasmanKullanıcı adıisim
1@cristianoCristiano Ronaldo
2@Kylie jennerKylie jenner
3@Leo MessiLionel Messi
4@Justin BieberJustin Bieber

Whinderssonnunes

Whinderssonnunes- influencer-Pasif gelir

58.4 milyon takipçi

Whindersson Nunes, 2013 yılında komedi videoları ile YouTuber olarak başlayan Brezilyalı bir etkileyicidir. Kanalı daha sonra Brezilya’da en çok takip edilen kanal oldu. Bugün 52,7 milyondan fazla abonesi olan bir kitleyle, şu anda genel olarak en popüler 64. Instagram hesabıdır ve bu nedenle sıralamamızda birincidir. YouTube kanalı ayrıca tüm zamanların en popüler YouTube kanalları listesinin başında gelir.

2. hudabeauty

50,4 milyon takipçi

Listemizin ikinci sırasında makyaj sanatçısı ve blog yazarı Hüda Kattan var. Gerçek bir girişimci, aynı zamanda güzellik imparatorluğu Huda Beauty’nin de başında. Kendi kozmetik serisini başlatmak için bir etkileyici olarak başarısından yararlandı. Ama aynı zamanda daha kişisel olan Huda kanalında 2 milyondan fazla abonesi ve hudabeautyshop’ta yaklaşık 7 milyonluk bir izleyici kitlesi var . Huda, yeteneklerini sergilemek ve kendi sayfasını tanıtmak için genellikle diğer küçük güzellik etkileyicilerini sahneye koyar. Mükemmel bir şekilde etkileyici pazarlamanın güzellik kraliçesi haline geldi. 

3. Lele Pons

Lele Pons-influencer-Pasif Gelir

48.7 milyon takipçi

Eleanora Pons veya Lele Pons, kariyerine sosyal medyada başlayan Venezuelalı-Amerikalı bir ünlüdür. Anın en büyük etkileyicilerinden biri, 2016’da kapanmadan önce sosyal ağ Vine’ı takip etmesi sayesinde ünlü oldu ve bir milyar döngüye ulaşan ilk “Viner” oldu. Lele daha sonra YouTube için komedi içeriği oluşturmaya odaklandı ve burada 17,8 milyondan fazla aboneden oluşan bir topluluk topladı. Tarte Cosmetics markasının elçisidir ve birçok marka ile iş birliği yapar, ardından şarkıcılık ve modellik yapmaya da başlamıştır.

4. nusr_et

45,8 milyon takipçi

Bu şef #saltbea ile viral oldu. Nusret, instagram’daki devasa topluluğu sayesinde açık ara en popüler ve takip edilen mutfak fenomeni. O, gıda içeriğinin kralıdır. Bir mağarada yaşamıyorsanız, yemeklerine tuz eklemek için yaptığı ünlü el hareketini kaçırmazsınız!

45,8 milyon takipçi-influencer - pasif gelir


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin