pasif-gelir-logo

FACEBOOK REKLAMLARIYLA BAŞARIYA GİDEN 7 TEMEL ADIM

FACEBOOK REKLAMLARIYLA BAŞARIYA GİDEN 7 TEMEL
Özet
FACEBOOK REKLAMLARIYLA BAŞARIYA GİDEN 7 TEMEL ADIM - Pasif Gelir

Facebook’ta pazarlama söz konusu olduğunda birçok kişi şüpheyle yaklaşıyor. Bununla birlikte, sosyal ağ modası geçmiş olmaktan uzak, tam tersine. 2016’nın ilk çeyreğinin sonunda Facebook, aylık 1,65 milyar aktif kullanıcı ve aylık 1,51 milyar aktif mobil kullanıcı talep etti. 

Ancak bu rakamların ötesinde, bu ortamı şirketlerin potansiyel müşterilerine ve beklentilerine tam olarak ulaşmaları için mükemmel bir fırsat haline getiren hedefleme gücüdür . Facebook kolundan yararlanmak ve gerçekten ilginç bir yatırım getirisi elde etmek istiyorsanız, bugün bu 7 temel adımı izlemenizi öneriyorum!

1. Katma değerli içerik yayınlayın

İlk adım, web sitenize trafik çekebileceğiniz ilginç içerikler yayınlamaktır. İnternet kullanıcısının bu içeriğe erişmek için e-postasını vermesi veya banka kartını çıkarması gerekmez, hedef kitlenizle bir güven ilişkisi kurmak ve alanınızdaki uzmanlığınızı göstermektir. Bu, herhangi bir web pazarlama stratejisinin temel yaklaşımıdır.

Videoları da unutmayın! YouTube ile rekabet edebilmek için kendi yerel video sistemini oluştururken hiçbir hata yapmayan Facebook’ta çok popülerler.

2. Özel Hedef Kitleleri ve Dönüşüm Piksellerini Yapılandırın

Dönüşüm pikseli , blogunuzdaki veya web sitenizdeki önemli işlemleri (ziyaretçiler, satın almalar, katılımlar vb.) izlemenize yardımcı olan bir kod parçasıdır. Ayrıca, reklamlarınızın performansını ölçmenize de yardımcı olur. Sitenizdeki etkinliği izlemenin kolay bir yoludur.

Ancak Facebook ile daha da ilginç olan şey, özel kitleler ve elde etmenin mümkün olduğu yeniden hedeflemedir. Bu şekilde, birisi sitenizi ziyaret eder, ancak e-postasını vermez veya ürün veya hizmetinizi satın almazsa, onu daha sonra izleyebilir ve yeniden hedefleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar da değil: kampanyalarınızı dönüşüm pikseli olmadan da optimize edebilirsiniz. Örneğin, hedefiniz web seminerinize daha fazla kayıt çekmektir. İlk kayıtlarınızı almaya başladığınızda, Facebook benzer özelliklere, ilgi alanlarına ve davranışlara sahip hedef kişileri önerecektir. Bu kesin hedefleme, daha nitelikli olası satışlara sahip olmanızı sağlayacaktır!

3. Hedef kitleyi araştırın

kişiselleştirilmiş kitleler

Facebook reklamlarında hedefleme yetenekleri , günümüzün diğer platformlarına kıyasla en gelişmiş olanıdır . Birden fazla hedefleme kriteri vardır ve maksimum yatırım getirisi sağlamak için hedef kitlenizi çok hassas bir şekilde tanımlamanıza olanak tanır.

İpucu: Zaman kazanmak ve kampanyalarınızı ilerledikçe optimize etmek için bir Google Drive e-tablosu oluşturun ve araştırmanız ve kampanya sonuçlarınız sırasında belirlediğiniz tüm olası ilgi alanlarını yazmaya başlayın. Optimum hedefleme “tek seferde” yapılmaz, deneyim ve analizle optimize edilir.

4. Facebook ads “like” kampanyası yürütün

Bu operasyona iki hedef atanır:

  • Facebook hayran kitlenizi artırın: ne kadar çok hayranınız olursa, diğer hayranları elde etmede ve böylece topluluğunuzu genişletmede o kadar çok güvenilirliğiniz ve kolaylığınız olur;
  • Yeni ürünleriniz veya hizmetlerinizle daha etkili yeniden pazarlama kampanyaları gerçekleştirmek için daha fazla kişinin sizi takip etmesini sağlayın.

5. İlk Facebook Reklam (ads) kampanyalarınızı başlatın

Hedeflerinizi belirledikten ve sizi takip eden bir hayran topluluğuna sahip olduktan sonra, ilk kampanyalarınızı başlatmaya başlayabilirsiniz! Bunu yapmak için iki yöntem vardır:

  • Ya hedeflerinizi, yaratıcı içeriği tanımlayarak kampanyanızı doğrudan reklam yöneticisinde oluşturursunuz: açılış sayfasının yanı sıra resim ve yakalama metinleri;
  • Ya bir Facebook gönderisini “Güçlendir” düğmesiyle öne çıkararak en hızlı yolu kullanırsınız. Web sitenizde dönüşüm gibi önceden tanımlanmış bir hedefle optimize edilmiş bir gönderi oluşturarak başlarsınız. Ardından, hedef kitlenize ulaşmak için belirli hedeflemeyi seçersiniz.

6. Facebook ads Hedefli dönüşüm kampanyalarıyla tekrarlayın

Bir sonraki adımınız, 5. adımı tekrarlamaktır, ancak bu kez dönüşümleri, yani olası satışları veya satışları artırmak için özel olarak bir reklam veya gönderi tasarlayacaksınız . Örneğin, bir web semineri kaydına veya bir satış sayfasına bağlantı. Bu adımdaki amaç, sitenizi veya blogunuzu zaten ziyaret ettikleri veya posta listenizde oldukları için sizi zaten tanıyan kişileri hedeflemektir. Bu insanları ikna etmek gerçekten daha kolaydır, çünkü onlarla zaten bir güven bağı kurmuşsunuzdur.

7. Facebook Reklamlarınızı Analiz edin ve optimize edin

Son adım, kampanyalarınızı optimize etmek olacaktır . Bunu yapmanın en iyi yolu, Facebook’un raporlama aracını kullanmaktır. En iyi yerleşimleri, hedeflemeyi, görselleri vb. tanımlar. Gol? Yatırım getirinizi hesaplamak için kampanyalarınızla en iyi ve en kötü neyin işe yaradığını öğrenin. Hedeflerinize göre en iyi KPI’ları belirlemek için sütunları özelleştirerek Facebook’un raporlama aracının tüm özelliklerine yakından bakmaktan çekinmeyin.

Artık ilk Facebook ads kampanyalarınızı başlatmaya hazırsınız.🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin