pasif-gelir-logo

Facebook Reklamları eğitimi

Facebook Reklamları eğitimi
Özet

Facebook Reklamları eğitimi | Sosyal ağ Facebook ve Instagram’ın reklam platformundan ne eksik ne de fazla.

Bu araç ile amacınıza uygun her türlü reklam kampanyasını oluşturabilirsiniz. Facebook Reklamlarının reklamlarında yapmanıza izin verdiği segmentasyon sayesinde hedef kitlenize en etkili şekilde ulaşabilirsiniz. Ancak en önemli nokta, bu sosyal ağdaki reklam kampanyalarının nispeten karlı olmasıdır.

Facebook Reklamları eğitimi - Pasif Gelir

Neden Facebook ads Reklam Vermelisiniz? 

Facebook Reklamlarını öğrenmek için bu kılavuzdaki ikinci adım, Facebook reklamcılığının nasıl çalıştığını öğrenmektir. Sosyal ağda reklam verme nedenlerinizle ilgili şüpheleriniz varsa, karar vermenize yardımcı olacak nedenlerden bazıları şunlardır:

✅ Facebook en çok kullanılan sosyal ağdır Her geçen gün daha fazla insan sosyal platforma kaydolmakta ve mobil uygulamasını kullanmaktadır. Facebook Reklamlarında reklam vererek çok sayıda kişiye ulaşırsınız.

✅Reklamlarınızı hedefleyebilirsiniz Facebook, kullanıcıları hakkında her şeyi bilir, her gün onu kullanan kişiler hakkında bilgi toplar, bu nedenle her kullanıcının ilgi alanlarını ve ilgi alanlarını çok iyi bilir. Reklam oluştururken, Facebook sizden hedef kitlenizi tanımlamanızı ister ve ardından reklamlarınızı özellikle bu kullanıcılara göstermek için onların bilgilerini kullanır. 

✅ Büyük yatırımlar gerektirmez Facebook Reklamları, reklam söz konusu olduğunda ucuz bir araçtır ve doğru yaparsanız yüksek bir yatırım getirisi elde edersiniz.

Neden Facebook ads Reklam Vermelisiniz? -Pasif Gelir

Bir Facebook Reklamları hesabı oluşturun: ilk adımlar

Reklam sunmaya ve Facebook Reklamlarını kullanmaya başlamak için bir İşletme Sayfası veya Hayran Sayfası oluşturmanız gerekir . Bu, Facebook Reklamlarını öğrenme kılavuzuna başlamak için ilk etkin adımdır. Bu sayfa, şirketinizin bu muazzam sosyal ağda var olabileceği alandır. 

Diğer bir deyişle Facebook’un potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmak, yeni kullanıcılara ulaşmanızı sağlamak vb. için kurmanıza izin verdiği iletişim kanalıdır .

İşletme sayfanızı oluşturup optimize ettikten sonra, reklam hesabınızı oluşturmanız gerekir. Bunu Facebook’un ana menüsünde bulacaksınız.

Reklamlarınızı oluşturmak, yönetmek ve gelişimlerini görmek için bilmeniz gereken iki araç var…

Facebook’ta reklam vermek için araçlar 

Facebook’ta reklam vermek için bilmeniz gereken iki tür araç vardır:

  • Güç Editörü. Bu reklam platformu, aynı anda çok sayıda reklam yapması gereken reklam veya pazarlama ajansları gibi birden çok reklamverenin bulunduğu hesaplara odaklanmıştır. Bu şekilde, kampanya sonuçlarını daha ayrıntılı kontrol edebilirler.
  • Reklam Yöneticisi. Yalnızca birkaç müşteriniz veya kendi projeniz varsa, ideal olan bu aracı seçmektir. Kampanya ve reklamlarınızı basit ve sezgisel bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Facebook Reklam kampanyalarının türleri

Facebook ile farklı kampanya türleri oluşturabilirsiniz, ancak bunlar, o reklamlarla ulaşmak istediğiniz hedeflere yakından bağlıdır. Bu nedenle, sizi kampanya türleriyle tanıştırmadan önce, neden reklam vermek istediğinize ve hedeflerinizin ne olduğuna karar vermelisiniz.

⭐️ Markanızın bu sosyal ağdaki görünürlüğünü artırın .

⭐️ Prestij veya otorite. Başkalarının belirli bir eylemi gerçekleştirmesini sağlamak.

⭐️ Satış oluşturun. Dönüşümlerinizi artırın.

Mükemmel bir ittifak oluşturmak için bu hedefler stratejinizle bağlantılı olmalıdır:

Facebook marketing

Facebook Reklamlarındaki reklam türleri

Amacınızı net bir şekilde tanımladıktan sonra, bu Facebook Reklamlarını öğrenme kılavuzundaki bir sonraki adım, oluşturabileceğiniz reklam türleri hakkında bilgi edinmektir.

Aradığınız şeye en uygun olanı seçin!

✅ Yerel yayın. Fiziksel bir mağazanız veya işletmeniz var mı? Yakınlarda yaşayan insanlarla iletişim kurmak mümkün mü? Evet mümkün ! Bu tür reklamcılıkla bunu yapabilirsiniz.

✅ Marka bilgisi. Markanızın tanınmasını ve markanıza daha yakın olan kitleye hitap etmesini istiyorsanız kesinlikle oluşturmanız gereken reklam türüdür. Bu tür reklamlarla sayfanızı beğenen daha fazla kullanıcıya ulaşın.

✅ Etkileşim. Gönderilerinizin daha fazla beğeni, paylaşım ve yorum almasını ister misiniz? O halde bu tür kampanyalar tam size göre. Bu tür reklamlar, sponsorlu gönderi olarak bilinir ve etkileşimi önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olur.

✅ Trafik. Bu tür kampanyalarla Facebook sayfanıza, web sitenize veya çevrimiçi mağazanıza gelen trafiği artırın.

✅ Uygulama indirmelerinizi artırın. Projeniz veya işiniz için bir uygulamanız var mı? Bu kampanyalar aracılığıyla, uygulamanızın başarısını duyurabilirsiniz. Kendiniz kontrol edin!

✅ Video görüntülemelerini artırın. Evet, videolarınızı tanıtmanız ve hatta kendi görsellerinizle yeni videolar oluşturmanız da mümkündür. Bu, marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

✅ İşletmeniz için müşteri adayları oluşturun. Abone sayınızı artırmak mı istiyorsunuz? Bu tür bir kampanya ile bunu kolay ve basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Reklamın kendisinde, halktan bilgi alacağınız ve toplayacağınız bir form oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların formu doldurmasını istediğinize siz karar verirsiniz (isim, e-posta, telefon numarası…).

✅ Bu reklamlar ile aradığınız dönüşümleri elde edebilirsiniz. Örneğin :

  • Çevrimiçi mağazanızda daha fazla satış .
  • Blog haber bülteninize abonelikler .
  • Kendi e-kitaplarınızın indirilmesi .
  • Hizmetlerinizin satışı .

Elbette, dönüşümlerinizi her zaman ölçmek için onlar için bir izleme pikseli kullanmanız gerekecektir . Çince mi? Facebook Reklamlarında reklam verirken platformun kendisi tarafından verilen adımları uygulamanız yeterlidir. Bu piksel, reklamınızı gören kişilerin ne yaptığını ölçmenize ve görmenize yardımcı olmak için sayfa başlığınıza eklediğiniz küçük bir kod parçasıdır.

  • Ürün kataloğundan satış. Bu reklam türü ile kataloğunuzdaki ürünlerle reklam oluşturun.
  • Mağaza ziyaretleri. İşletmenize yakın müşterilere ulaşan reklamlar yapmak mümkün mü? Evet, bu tür reklamlarla işletmenizin bulunduğu yeri tanıtabilir ve ziyaretleri artırabilirsiniz.

Facebook Reklamları eğitimi - Pasif Gelir

Facebook Reklamları kampanyanızı nasıl oluşturabilirsiniz?

Panik yapmayın, bu Facebook Reklamlarını Öğrenin kılavuzu , bu sosyal ağda ilk kampanyanızı oluşturmak için izlemeniz gereken adımları ayrıntılı olarak gösterir . Tüm talimatlara dikkat edin!

Diyelim ki etkileşim sayısını artırmak için Facebook gönderilerinizden birinin tanıtımını yapmak istiyorsunuz. Yapmanız gereken ilk şey, makalenizi sayfanızda yayınlamak ve tüm bu adımları takip etmektir:

1. Adım: Kampanyanızı oluşturun 

Facebook profilinize veya işletme sayfanıza gidin ve sağ üstteki açılır menüden “reklam oluştur” seçeneğini seçin.

2. Adım: Kampanyanızı hedefleyin 

Facebook Reklamları sayfasındayken, “etkileşim sonrası” seçeneğini seçin.

3. Adım: Kampanyanıza bir ad verin 

“Devam” butonuna basmadan önce kampanyanıza bir isim verebileceksiniz.

Bir ipucu olarak ve diğer hedeflerle ilişkili olarak daha sonra tanımlayabilmek için, onu “Etkileşim” olarak adlandırmanızı ve ardından istediğiniz adı vermenizi öneririz. Örneğin: Karnaval Etkileşimi.

4. Adım: Segmentasyonunuzu seçin 

Bir alıcı karakteri tanımladınız mı? Reklamlarınız kimleri hedefliyor? Bu, reklamınızın başarısını belirleyeceği için kampanyanızdaki en önemli adımdır.

Kendinizi onların yerine koyarak hedef kitlenizi tanımlamaya çalışın. Bu, onların zevklerini, ilgi alanlarını, demografik özelliklerini, sosyal statülerini ve hatta davranışlarını bilmek anlamına gelir. Hiçbir şeyi unutmayın çünkü ne kadar spesifik olursanız potansiyel müşterilerinize o kadar hızlı ulaşırsınız.

5. Adım: Reklamlarınızın nerede görünmesini istiyorsunuz?

Sana kalmış !

Facebook reklam yöneticisinden tavsiye ister misiniz? Hem Instagram’ı hem de Facebook’u hedefleyen bir reklam oluşturmak istiyorsanız, önce bir Instagram kampanyası oluşturmanız ve ardından Facebook’a daha uygun bir kampanya tasarlamanız önemlidir. Neden? Niye ? Bu şekilde, her iki sosyal ağ için yalnızca bir tane yapmanıza göre çok daha etkili olacaklardır .

6. Adım: Bütçenizi seçin 

Şimdi Facebook Reklamları kampanyanıza ayırmak istediğiniz bütçeyi belirleme zamanı.

Günde 1€’dan istediğiniz kadar harcayabilirsiniz. Ayrıca , kampanyanızın ilerleyişini her zaman izlemek zorunda kalmamak için reklamın otomatik olarak yayınlanmasını veya bir başlangıç ​​ve bitiş tarihi belirlemeyi seçebilirsiniz.

Bizim rolümüz size Facebook Reklamlarını öğretmek ama ne kadar harcamak istediğinize karar vermenize izin veriyoruz!

7. Adım: Reklam serisini adlandırın

Şimdi reklam dizisinin sırası, buna ne isim vermek istersiniz? Gelecekteki Facebook Reklamları kampanyaları için hatırlaması kolay, net ve temsili bir ad öneriyoruz .

8. Adım: Reklamınızı önizleyin 

Reklamınızın nasıl gösterilmesini tercih edersiniz? Facebook Reklamlarını öğrenmek için bu kılavuzda , işletme sayfanızda yeni bir gönderi oluşturmayı veya önceki bir gönderiyi tanıtmayı seçmenizi öneririz.

Mevcut bir gönderiyi kullanmayı planlıyorsanız, Facebook sizden kampanyanızı oluşturmak istediğiniz işletme sayfasını seçmenizi ister. Burada , aynı reklamın her iki sosyal ağda da görünmesini istemeniz durumunda Instagram hesabınızı bağlayabilirsiniz . Ardından, tanıtmak istediğiniz gönderiyi seçmeniz gerekir.

Ayrıca gelişmiş seçeneklerde dönüşümlerinizi piksel ile takip et seçeneğine tıklayabilirsiniz. Gelecek için yeniden hedefleme kampanyaları başlatabilecek ve reklamla elde edilen her dönüşümü ölçebileceksiniz.

Kampanyanız artık başlamaya hazır, ancak yine de her şeyin doğru olduğundan emin olmak için son bir kez bakmak istiyorsanız, bunu yapmak için hâlâ zamanınız var!

Facebook reklam kampanyanızı gözden geçir’i tıklayın ve kampanyanızın kullanıma hazır olduğunu düşündüğünüzde “publish” düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda, reklamınız yayınlanmak üzere tüm gereksinimleri karşıladığını doğrulamak için Facebook’a gönderilir ve birkaç dakika içinde yayınlanır.

İlk facebook ads kampanyalarınızı başlatmaya hazır mısınız? Bugün başlayın, öğrenmek için yapmaktan daha iyi bir yol yok.

Facebook Reklamları eğitimi: Reklamlarınızın performansını nasıl analiz edebilirsiniz?

Reklam kampanyalarınızdaki verileri görüntülemek için Facebook Reklamları platformunu kullanın. Daha sonra , bu tür reklamcılığın sizin için karlı olup olmadığına veya stratejinizi değiştirmenin daha iyi olup olmadığına karar verebilirsiniz. Hangi tür reklamların sizin için en iyi sonucu verdiğini de görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin