pasif-gelir-logo

Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon'da Dropshipping Nasıl Yapılır?
Özet

Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılır? Dropshipping, ürünleri doğrudan bir tedarikçiden alıp, müşterilere doğrudan gönderme işlemidir. Bu, satıcılar için işletme maliyetlerini düşürür ve stok tutma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Amazon’da dropshipping yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Amazon’da bir satıcı hesabı açın ve kendinizi doğrulatın.
 2. Bir tedarikçi bulun ve onlarla işbirliği yaparak ürünlerini Amazon’da satışa sunun.
 3. Tedarikçinizin ürünlerini Amazon’daki satış sayfalarınıza ekleyin ve fiyatlarını belirleyin.
 4. Müşterilerinizden siparişleri alın ve bunları tedarikçinize iletin. Tedarikçiniz müşterinize doğrudan gönderecektir.
 5. Müşterilerinizin siparişlerini izleyin ve onlara hizmet vermeye devam edin.


Amazon dropshipping iş modeli, Amazon firmasının sunduğu bir çeşit e-ticaret sistemidir. Geçmişten bu yana Amazon tüm dünya piyasasındaki en büyük e-ticaret hacmine sahip olmayı başardı.

Amazon'da Dropshipping Nasıl Yapılır?-Pasif Gelir

Öyle ki, site üzerinde sıradan insanların da satış yapmasına ve para kazanmasına olanak sağlıyor. Hem Amerika’da hem Türkiye’de milyonlarca insan Amazon üzerinde satış yaparak para kazanıyor hatta daimi iş haline getiriyor.

Amazon’da dropshipping nasıl yapılır merak içindeyseniz bu yazı tüm ihtiyacınızı karşılayacak bilgiye sahip olacaksınız. Amazon’da FBA, FMA, dropshipping gibi birçok iş modeli bulunmaktadır.


Bu iş modellerinden en çok FBA ve dropshipping sistemi tercih edilmektedir. Bu durum hem
Türkiye’de hem de dünyanın diğer tüm ülkelerinde de aynıdır. Yazımızda dropshipping nasıl
yapılır sorusuna ağırlık vereceğiz. Yazımızı okuduktan sonra Amazon dropshipping
hakkında temel bilgiye sahip olacaksınız.

Amazon'da Dropshipping ? Pasif Gelir


Amazon Dropshipping Nedir ?


Dropshipping kelime anlamı olarak “stoksuz satış” ya da “stoksuz e-ticaret” ifade edilir. Bu iş modelinde satıcı yani siz herhangi bir stoğa sahip olmak zorunda değilsinizdir. FBA sisteminden kendisini farklı kılan en büyük özelliği de budur.


Dropshipping modelinde ürün doğrudan online olarak tedarikçiden sipariş edilir. Alıcı ürünü satın aldığında ürün tedarikçiden müşteriye ulaşır. Amazon Amerika üzerinde bir satıcı hesabınız varsa dropshipping yapmanız mümkündür.


Satıcının yapması gereken tek işlem hesabı üzerinde ürünleri listelemektir. Herhangi bir stoğa ihtiyaç duyulmaz. Bu yüzden günümüzde sadece ülkemizde değil birçok ülkede en çok tercih edilen Amazon iş modellerinden biridir.


Amazon dropshippig nedir daha ayrıntılı öğrenmek için Amazon Dropshipping Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Amazon'da bir satıcı hesabı açmak ? Pasif Gelir


Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?


Öncelikle Amazon üzerinde bir satıcı hesabına sahip olmalısınız. Bir hesaba sahip olduktan sonra ürünleri manuel veya çeşitli eklentiler ile hesabınızda listelemelisiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken bir nokta var ki patentli ürünlerin satışı izinsiz yapılmamalıdır. Bu durumda hesabınız Amazon tarafından kalıcı veya geçici olarak kapatılabilir. Dropshipping yapmak için bu tarz noktalara dikkat etmek zorundasınız. Amazon dropshipping yapmak ve satış gerçekleştirmek için en doğru ürünleri bulmalısınızdır. Satış hacmini kontrol etmeden her ürünü satmaya çalışırsanız Amazon yolculuğunuz başlamadan bitebilir.


Aynı zamanda, en doğru tedarikçiyi de bulmalısınız. Dürüst ve tedariği aksatmayacak tedarikçiler ile çalışmalısınız. Ancak, bazı tedarikçiler sizden satış başına pay veya doğrudan para teklif edebilir.


İyi araştırmalı fırsatları iyi değerlendirmelisiniz. Amazon Dropshipping nasıl yapılır sorusuna cevap vermenin en kolay yolu aşağıdaki başlıklara cevap bulmaktan geçer.

 • Amazon’da bir satıcı hesabı açmak
 • Amazon dropshipping için neler gerekli?
 • Dropshipping için ne kadar para gerekir?
 • Amazon dropshipping için ürün ve tedarikçi seçimi nasıl yapılır?

Amazon’da satıcı olmanın maliyeti nedir?

Amazon’da satış yapmak için açılan satıcı hesabına belirli bir komisyon oranı ödenmesi gerekir. Bu oran, satış yaptığınız ürünlerin türüne ve kategorisine göre değişebilir. Amazon ayrıca satıcılar için birçok araç ve hizmet sunar, ancak bunların bir kısmı ücretli olabilir. Örneğin, Amazon FBA (Fulfillment by Amazon) hizmetini kullanarak ürünlerinizi depolama ve nakliye gibi konularda destek alabilirsiniz ancak bu hizmetin bir ücreti vardır. Ayrıca, Amazon satıcılarının ürünlerini tanıtmak ve satış yapmak için reklam ve pazarlama hizmetleri sunar ancak bu hizmetler de ücretlidir. Satıcıların Amazon’da satış yapmak için dikkat etmeleri gereken diğer maliyetler de şunlardır:

 1. Standart Satıcı Hesabı: Bu hesap türü için aylık 29,99 ABD Doları ücret ödenir ve her satış için bir komisyon oranı alınır. Bu oran, satış yaptığınız ürünlerin türüne ve kategorisine göre değişebilir.
 2. Professional Satıcı Hesabı: Bu hesap türü için aylık 39,99 ABD Doları ücret ödenir ancak herhangi bir satış için komisyon alınmaz. Bu seçenek, satış yapılan ürün sayısının yüksek olduğu durumlarda daha avantajlı olabilir.
 3. Amazon FBA (Fulfillment by Amazon) Hizmeti: Bu hizmet sayesinde, Amazon satıcıların ürünlerini depolayarak ve müşterilere göndererek satış sürecini hızlandırır. Bu hizmet için ayrıca bir komisyon alınır ve bu komisyon oranı, depolanan ürünlerin boyutuna ve ağırlığına göre değişebilir.

Amazonda kimler satıcı hesabı açabilir?

Amazon’da herhangi bir kişi veya kuruluş satıcı olarak faaliyet gösterebilir. Amazon’da satış yapmak için bir satıcı hesabı açmanız gerekir ve bu hesaba Amazon tarafından belirli bir komisyon oranı ödemeniz gerekir. Bu oran, satış yaptığınız ürünlerin türüne ve kategorisine göre değişebilir. Amazon, satıcıların ürünlerini tanıtmak, satış yapmak ve müşterilerle iletişim kurmak gibi konularda birçok araç ve hizmet sağlar. Bu sayede, Amazon’da satış yapmak isteyen herhangi bir kişi veya kuruluş, kendisine uygun bir şekilde faaliyet gösterebilir.


Amazon Dropshipping İçin Neler Gerekli ?


Amazon dropshipping sistemi aslında kendi başında birçok işi satıcı için yerine getiriyor.
Ancak, bu sistemde iş yapabilmek için bazı şeylere ihtiyacınız olacaktır.


Peki, Amazon dropshipping yapabilmek için nelere ihtiyacınız var?

Amazon'da bir satıcı hesabı açmak-pasif gelir

Amazon, dünyanın en büyük online alışveriş platformlarından biridir ve milyonlarca ürünü bir arada bulundurur. Eğer siz de bu platformda satış yapmak istiyorsanız, öncelikle bir satıcı hesabı açmanız gerekmektedir. Aşağıda, Amazon’da satıcı hesabı nasıl açılır konusunda adım adım bir rehber bulabilirsiniz.

Tüm amazon e-ticaret sistemlerinde olduğu gibi dropshipping için de satıcı hesabına
ihtiyacınız vardır.

Amazon satıcısı olmak istiyorsanız, öncelikle bir Amazon hesabına sahip olmanız gerekir. Daha sonra, ürünlerinizi satışa sunmak için Amazon’un ürünleri yükleme ve yönetme aracı olan Seller Central’ı kullanabilirsiniz.

 1. Amazon’un satıcı sayfasına gidin ve “Satışa Başla” butonuna tıklayın.
 2. Satış hesabı türünü seçin: Bireysel satıcı hesabı veya Professional satıcı hesabı. Bireysel satıcı hesabı aylık bir ücret talep etmez, ancak Professional satıcı hesabı aylık 39,99 ABD Doları tutarındadır ve daha fazla özellik sunar.
 3. Amazon’da hesap oluşturmak için bir e-posta adresi, telefon numarası ve bir parola girin.
 4. Hesap ayrıntılarınızı doldurun, including your name, address, and payment information.
 5. Hesabınızı doğrulamak için bir kimlik belgesi ve bir kredi kartı gibi belgelerin fotoğraflarını yükleyin veya taratın.

 • Doğru ürün


Hesabınızı açtıktan sonra yapmanız gereken diğer şey doğru ürünü bulmanızdır. Eğer doğru ürünü bulamazsanız tüm emekleriniz boşa gidecektir. Aşağıdaki kriterlere göre ürün seçebilirsiniz:

 • Aylık 100-300 adet satış hacmi
 • Satıştan yüksek kar bırakmalı
 • Rekabet seçeneği düşük olmalı

Bu işlem, tüm kategorileri incelemek üzere ideal sayıda ürün fırsatları sunacaktır.

 • Doğru tedarikçi

Amazon dropshipping’in temeli, tedarikçilerdir. Doğru tedarikçiyi bulmak için fuarlara katılmanız gerekir. Bu fuarlarda sektör uzmanları ve toptancılar ile etkileşime geçebilir ve iyi bir tedarikçi network’ü oluşturabilirsiniz.

 • Amazon listesi oluşturun!


Bir ürün fikri ve bu ürünü yerine getirecek bir tedarikçi olduktan sonra Amazon ürün
listeleme oluşturmak gerekir. Amazon Seller Central hesabından Envanter>Ürün Ekle”
seçeneğine gidin. “Ürün Ekle” ekranı geldiğinde, “Yeni Ürün Listeleme Oluştur” seçeneğine
tıklayın. İlk olarak ürün kategorisi seçilmelidir. Ardından, bunu yaptıktan sonra listelemenin
kendisi için bilgileri doldurmanız gerekir.


Dropshipping İçin Ne Kadar Para Gerekir?


Dropshipping’in en büyük avantajı, sattığınız ürünler için masrafları karşılamanıza gerek
olmamasıdır. Bazı başlangıç maliyetleri olacaktır; ancak online işinizi başlatmak için
binlerce dolar yatırım yapmanız gerekmeyecek. Dropshipping’in başlangıç ve bakım
maliyetlerinden bazıları şunlardır:

 • Online mağaza: Amazon ve eBay gibi bir satış platformu kullanıyorsanız, listeleme ve satış ücretlerini hesaba katmanız gerekir. Kendi mağazanızı işletmek, bu ücretlerden kaçınmanızı sağlar; ancak karşılığında barındırma ve web sitesi temaları veya eklentileri gibi ekstralar için ödeme yapmanız gerekir.
 • Tedarikçi ücretleri: Bazı tedarikçiler, stoksuz satış hizmetlerini kullanmak için bir ücret talep edebilir. Doğru stoksuz satış tedarikçisini seçmek, uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 • Pazarlama maliyetleri: Bu maliyetler, online işletmenizi pazarlamak için seçtiğinizölçeğe ve yöntemlere bağlı olarak değişebilir. Sosyal medya, blog ve e-posta pazarlaması, ürünlerinizi pazarlamanın birkaç yoludur.
 • Diğer giderler: Vergi numarası, işletme kredi kartları ve yerel işletme lisansları almak gibi diğer işletme giderler. Dropshipping’e başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi öğrenmek için yerel yasaları da incelemek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin