pasif-gelir-logo

Dropshipping yasal mı ?

Dropshipping yasal mı ?pASIF gELIR
Özet

Dropshipping yasal mı ?- Pasif Gelir

Dropshipping stoksuz satış için yasal çerçeve nedir? Sanılanın aksine dropshipping yürürlükteki mevzuata uygun olarak yapıldığı sürece yasal bir uygulamadır . Bir tüccar olarak, stoksuz satış yapan kişi, ticari mevzuata ve özellikle e-ticaret düzenlemelerine tabidir.

Son yıllarda, dropshipping (Türkçe”stoksuz satış) uygulaması patlama yaşıyor. Amerikan araştırması Grand View Research’e göre, küresel stoksuz satış pazarının büyüklüğünün 2025’te 557,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor!  

Satıcının elinde stok bulunmadığı ve müşterisini doğrudan tedarikçiye teslim ettirdiği e-ticaret şeklidir. Sınırlı lojistik kısıtlamalar, hızlı kazanç vaatleri…, önceden basitleştirilmiş lansmanı ve yönetimiyle bu faaliyetin cazibesine kapılan satıcılar akın ediyor. Ancak stoksuz satış uygulaması düzenlenmiştir. Peki uyulması gereken kurallar nelerdir? Yasal olarak dropshipping nasıl yapılır? 

1/ Stoksuz satış (dropshipping) nedir?

Stoksuz satış, iki farklı uzaktan satış modelinin kavşağında yer alan bir uzaktan satış uygulamasıdır: 

  • Geleneksel mesafeli satış: tüccar, ürünlerini e-ticaret sitesi aracılığıyla doğrudan nihai müşterisine sunar ve satar;
  • Bir pazar yeri, bir pazar yeri aracılığıyla uzaktan satış : platformun yöneticisi ürünleri doğrudan pazarlamaz, satıcılara son müşterilerle referans verir ve bağlantı kurar. 

Dropshipper, son satıcı olarak kabul edilir. Ürünlerin satışını müşteri ile sonuçlandıran kişidir. Öte yandan, herhangi bir lojistiği yönetmez, stokları satın alıp optimize etmekten ve ürünleri müşteriye ulaştırmaktan tedarikçi sorumludur. Gerçekten de satıcı, yalnızca müşteri siparişini verdikten sonra ürünleri tedarikçiden sipariş eder. 

Kısacası, stoksuz satış, satıcıların hiçbir ücret ödemeden bir e-ticaret sitesi oluşturmasına ve envanteri yönetmek zorunda kalmadan veya ticari tesislere veya bir lojistik depoya yatırım yapmasına gerek kalmadan ürün satmasına olanak tanır. Aslında, ilk yatırım minimumdur, kısıtlamalar sınırlıdır ve potansiyel marjlar caziptir. Bu, bu iş uygulamasının artan başarısını açıklıyor. 

Stoksuz satış (dropshipping) : Bir örnekle anlayın

Anlaşılmasını kolaylaştırmak için kavramı bir örnekle tanıtacağım.

Julie sevgilisinin doğum günü için saat arayan bir internet kullanıcısıdır. Paul tarafından yönetilen AAA sitesine gelir. İlgisini çeken saati bulduktan sonra Paul’ün web sitesinde bir sipariş verir. Aldığı saatin fiyatı 100€. Ödemeyi, parayı toplayan Paul’ün sitesinde yapar.

Sipariş verildikten sonra Paul, tedarikçisi Xavier ile iletişime geçer. Bu tedarikçi daha sonra Julie tarafından satın alınan saati üretmekle ve Postane veya başka bir dağıtım sistemi aracılığıyla ona göndermekle ilgilenir. Julie, sevgilisine verebileceği saati aldığı için mutludur.

Stoksuz satış sitesinin yöneticisi Paul, stoğunda hiç bulunmadığı bir saatin satışından 100€ topladı. Üstelik Kevin ile tüm saatlerini ondan 60€’ya satın almak için pazarlık yapmıştı. Böylece Paul, saati Julie’ye satarak 40€ kazandı (100€ – 60€). Xavier ise 60 € geri aldı.

Yani yasal mı değil mi?

Yukarıdaki örnekle, ne olduğunu kesinlikle anladınız. Paul, aslında Paul’ün ürünlerinin bir satıcısıdır. Geleneksel bir bayiden görebileceğiniz tek fark, Kevin’in ürünü Julie’nin posta kutusuna ulaştırmakla ilgilenmesidir.

Ancak bayi olmak yasal mı? Elbette ! Alışveriş yapmak için gittiğiniz tüm mağazalar satıcıdır. Örneğin cumartesi alışverişinizi yaptığınız Migros bir perakendeci! Tüm ürünlerini Nestlé, Ferrero veya Samsung gibi büyük markalardan alır ve size yeniden satar.

Stoksuz satış dropshipping, çevrimiçi olması dışında aynı şekilde çalışır. Yani, satıcı olmak yasalsa, stoksuz satış yapmak da tamamen yasaldır.

Dikkat, stoksuz satış faaliyetinizin yasal olabilmesi için bu faaliyeti bir iş yapısı oluşturarak beyan etmeniz gerektiğini belirtmeniz önemlidir.

Türkiye hukuku, ticari bir faaliyet geliştirmek isteyen herkesin faaliyetlerini beyan etmesini ve bu nedenle elde edebilecekleri kazanç üzerinden vergilendirilmelerini şart koşmaktadır.

Böylece, ister Çin ile (örneğin Aliexpress ile ) ister Avrupa ile (örneğin Bigbuy ile ) dropshipping yapın, faaliyetinizi beyan ettiğiniz ve e-ticaret mevzuatına (Hamon yasası dedi) uyduğunuzu beyan ettiğiniz andan itibaren, böylece yasallık içinde olun ve faaliyetlerinizi tam bir güvenlik içinde başlatabileceksiniz.

2/ Dropshipping yasal mı? Yasal çerçeve nedir? - Pasif Gelir

2/ Dropshipping yasal mı? Yasal çerçeve nedir?

Sanılanın aksine dropshipping yürürlükteki mevzuata uygun olarak yapıldığı sürece yasal bir uygulamadır. 

Bir tüccar olarak, stoksuz satış yapan kişi, ticari mevzuata ve özellikle e-ticaret düzenlemelerine tabidir. Bir şirket (ticari şirket veya mikro girişimci) olarak kayıtlı olmalı ve müvekkiline sözleşme öncesi bilgilendirme ve cayma hakkı gibi ticaret hukuku garantilerini sağlamalıdır. 

E-tacirin yükümlülüklerinden ilki, web sitelerinde yasal uyarıları yayınlamaktır . Bu, siteden sorumlu kişinin kimliğini belirleyerek belirli bir şeffaflık sağlayan bilgidir. Yasal bildirimler özellikle şunları içerir: 

  • Web sitesi yöneticisinin kimliği: soyadı ve adı, posta adresi, telefon numarası, e-posta, şirketin yasal şekli ve varsa sermaye miktarı; 
  • Web sitesi barındırıcısının kimliği; 
  • Çerezlerle ilgili bildirimler; 
  • Kullanıcıların kişisel verilerinin kullanımına ilişkin beyanlar. 

İkinci olarak, e-ticaret sitesi, e-ticaret genel satış koşullarını (GTC) web sitesinde göstermelidir . Şartlar ve Koşullarsatıcı ile alıcı arasındaki ticari ilişkileri tanımlamayı ve çerçevelemeyi amaçlamaktadır. Tüketici Kanun, profesyonel satıcıyı müşteriye sözleşme öncesi bilgi sağlama yükümlülüğü altına sokar: herhangi bir satın alma işleminden önce müşteri, gerçekleri tam olarak bilerek bir taahhütte bulunabilmelidir. Sonuç olarak GCS’de birim fiyatların ölçeği, satış koşulları, ödeme koşulları, yasal garantiler, teslimat ve iade yöntemleri ve 14 günlük yasal cayma süresi gibi belirli bilgileri içermesi gerekir. “Okunabilir ve anlaşılır” olmalı ve müşteri için kolay erişilebilir olmalıdır (örneğin, e-ticaret sitesinin ana sayfasında). 

Son olarak, satıcı ve sağlayıcının ticari ilişkilerini denetlemek ve güvence altına almak için stoksuz satış sözleşmesi yapılması önerilir . Bu belge, ticari ortaklığın şartlarını tanımlamayı ve tarafların ilgili yükümlülüklerini belirlemeyi mümkün kılar. Tedarikçinizle bir anlaşmazlık durumunda ve bir sözleşmenin olmaması durumunda ona karşı dönmeniz çok zor olacaktır. Bu bağlamda, tedarikçiniz yurt dışında bulunuyorsa, bir sözleşme hazırlamak, maddeleri müzakere etmek önemlidir. 

3/ Bu uygulamaya hangi durumlarda yaptırım uygulanabilir? 

Stoksuz satış (dropshipping) uygulaması bazen bir aldatmaca olarak sunulur. Ancak, yalnızca aldatıcı bir uygulama, haksız bir ticari uygulama oluşturduğunda yasa dışıdır.

Tüketici Kanunu’nun L. 121-1 maddesi haksız ticari uygulamayı, “mesleki özenin gereklerine aykırı” ve “normalde bilgili ve makul ölçülerde gözlemci olan ve tüketicinin ekonomik davranışını değiştiren veya önemli ölçüde değiştirmesi muhtemel olan ticari uygulama” olarak tanımlamaktadır. ihtiyatlı”. 

Olabilir : 

  • Yanıltıcı bir ticari uygulama (tüketici yanıltılır ve başka durumlarda vermeyeceği bir karar vermeye teşvik edilir); 
  • Agresif bir ticari uygulama (tüketicinin rızası, tekrarlanan taleplerin ve/veya fiziksel veya ahlaki kısıtlamaların kullanılmasının ardından değiştirilir).

Bazı durumlarda, stoksuz satış uygulaması da aldatıcı bir pazarlama uygulaması olarak nitelendirilebilir. Bu, özellikle başka bir mülkle, başka bir markayla veya başka bir ayırt edici işaretle karıştırıldığı zaman geçerlidir; satıcı yanlış iddialarda bulunduğunda; veya satıcı açıkça tanımlanamıyorsa ve/veya Şartlar ve Koşullar geçerli düzenlemelere uygun değilse. 

***

Gördüğümüz gibi, dropshipping faaliyeti yürürlükteki düzenlemelere uygun olduğu sürece yasaldır. O halde tüm zorluk, mesafeli ticaretin yasal çerçevesini bilmekte yatmaktadır. Bu nedenle, stoksuz satış işinizi başlatmanızda size rehberlik edebilecek, ticaret hukuku veya dijital hukuk alanında uzman bir avukat tutmanız önerilir. Bu hukuk uzmanı, özellikle Şartlar ve Koşulların ve yasal bildirimlerin düzenlemelere uygun olarak hazırlanmasında size yardımcı olacaktır. Böylece, faaliyetinizi tamamen yasal olarak yürüttüğünüzden emin olacaksınız. 

Dropshipping yasal mı ?- Pasif Gelir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin