pasif-gelir-logo

Amazon Dropshipping Nedir ?

Amazon Dropshipping Nedir ?
Özet

Amazon dropshipping nedir nasıl yapılır gibi sorular son yıllarda daha fazla önem kazanmaya başladı. Amazon dünyada en büyük e-ticaret hacmine sahip firmalardan biri. Hatta, en büyüğü de denilebilir. Amazon’un bu büyük ticaret hacmi sayesinde insanlar da site üzerinden para kazanabilmektedirler.

Amazon Dropshipping Nedir ? PASIF GELIR


Amazon üzerinde birçok farklı ticaret yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en popülerleri FBA, FMA ve dropshipping olarak karşımıza çıkar. Bu yazımızda ise Amazon dropshipping nedir ve Amazon dropshipping yapmak isteyenlerin neye ihtiyacı var detaylıca anlatacağız. Amazon dropshipping ne kadar kazandırır, başlanmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir gibi basit ama kritik konulara da değineceğiz. Yazımızın sonunda Amazon dropshipping nedir sorusunun tüm cevaplarını öğrenmiş olacaksınız.

Amazon Dropshipping Nedir?

Amazon dropshipping, Amazon üzerinden satış yapmak için kullanılan bir ticaret yöntemidir. Bu yöntemde, bir satıcı ürünleri Amazon’da listeler ve satış yapar ancak ürünleri doğrudan müşterilere göndermez. Bunun yerine, satıcı ürünleri tedarikçiden doğrudan müşterilere gönderir ve tedarikçiden gelen siparişleri Amazon’a iletir. Bu sayede satıcı, ürünleri depolama ve nakliye gibi masraflardan kurtulur.

Amazon dropshipping basitçe stoksuz satış veya stoksuz e-ticaret anlamına gelir. Yani, Amazon üzerinde satış yapmanız için belirli bir stoğa sahip olmanız gerekmez. Tüm işlemler tedarikçi üzerinden işler.

Amazon hesabınızı açtıktan sonra ürünleri ya manuel ya da belirli eklentiler aracılığıyla hesabınız üzerinde listeleme işlemeni yaparsınız. Ardından müşteri sizden ürün satın aldığında tedarikçi ürünü doğrudan müşteriye kargolar. Bilgisayar başında sadece işlemleri izlemeniz yeterli olacaktır. Tabii, bu işlem göründüğü kadar basit değil. Birçok kişi kolay görünen bu yolda yaptığı hatalardan dolayı kazanç
sağlayamıyor veya hesabı engelleniyor.

Peki, amazon dropshipping yapmak için nelere dikkat etmeniz gerekir?

 • Doğru tedarikçi
 • Doğru ürün
 • Tüm masrafları hesaba katın

Peki, amazon dropshipping yapmak için nelere dikkat etmeniz gerekir?

Amazon Dropshipping | Doğru Tedarikçi


Amazon dropshipping sisteminin temelinde tedarikçi ve müşteri vardır. Siz sadece ürünleri hesabınızda listeler ve satışın gerçekleşmesini beklersiniz. Ardından tedarikçiniz ile iletişime geçip ürünü müşteriye göndermesini talep edersiniz.

Ancak, sahtekar veya stok konusunda sizi sıkıntıya sokacak tedarikçiler ile çalışırsanız kar edeceğim derken zarara bile girebilirsiniz. Tedarikçiniz biliniyor mu, stok konusunda size sıkıntı yaşatır mı iyi araştırmalısınız.

Ayrıca, iyi bir tedarikçi bulmanın diğer yolu da komisyon oranları. Gerekenden fazla komisyon kesen bir tedarikçi ile çalışır.

Amazon Dropshipping | Doğru Tedarikçi -Pasif Gelir

Amazon Dropshipping | Doğru Ürün

Doğru tedarikçinin yanında Amazon dropshipping’in en önemli noktalarından biri de doğru ürünü bulmak olacaktır. Bir ürün 1 ayda ne kadar satış hacmine sahip. Aynı ürünü satan kaç farklı rakip var ve ürün başına ne kadar kar bırakıyor.

Bir ürünün doğru ürün olup olmadığını anlamının diğer yolu da ürünün hangi mevsimde daha fazla satıldığını bilmek olacaktır.

Örneğin bir sırt çantası her mevsim satılabilse de bir çadır kış aylarında istediğiniz kadar satılmayabilir. Sırf çok fazla kar bırakıyor ve stok sorunu yok diye her ürünü listelemeniz boşa mesai harcamanıza neden olacaktır.

Doğru ürün bulma noktasına dikkat etmeniz gereken son nokta ise ürünün satışına izin verilip verilmemesi olacaktır. Bazı ürünler kendi markası dışında satımına izin vermez. Bu ürünleri satmaya çalışırsanız Amazon tarafından hesabınız kalıcı veya geçici olarak engellenebilir.

Tüm Masrafları Hesaba Katın

Stoksuz e-ticaret kulağa çok hoş gelebilir. Sermaye derdi yok evet ama masraflar elbette olacaktır. Bunlardan ilki kargo ücreti. Tedarikçi ürünü müşteriye göndermesinin en doğal yolu bir kargo şirketi ile anlaşması olacaktır. Ancak, bu ücreti size yansıtacaktır.

Bu durumda yapılması gereken ürünün satış başına bıraktığı paraya kargo ücretini de dahil
etmek olacaktır. İkinci masraf ise Amazon kesintisi olacaktır. Bu masrafları hesaba katarak
ürün seçmeniz gerekir.

Tüm masrafları hesapladıktan sonra ürünün piyasadaki eş değer satış fiyatına göre
hesabınızda listeleyebilirsiniz.

Amazon dropshipping avantajları nelerdir?

Amazon dropshipping sayesinde satıcılar:

 1. Ürünleri depolama ve nakliye masraflarından kurtulurlar.
 2. Amazon’un geniş müşteri kitlesine erişim sağlayarak daha fazla satış yapma olanağına sahip olurlar.
 3. Daha yüksek kâr marjları elde edebilirler.
 4. Ürünleri doğrudan tedarikçiden satın alarak daha düşük fiyatlarla satış yapabilirler.
 5. Müşterilerin ilgisini çekecek cazip fiyatlar sunarak daha fazla satış yapma olanağına sahip olurlar.

Bu sayede, Amazon dropshipping sayesinde satıcıların satışlarını artırma ve kâr marjlarını yükseltme olanağına sahip olurlar.

Amazon dropshipping dezavantajları nelerdir?

 1. Tedarikçilerin güvenilirliği ve kalitesi konusunda endişe edebilirler.
 2. Müşterilerle iletişim konusunda sınırlılıklar olabilir.
 3. Ürünlerin teslimatı konusunda kontrol kaybı yaşayabilirler.
 4. Amazon’un komisyon oranlarının yüksek olması satıcıların kâr marjlarını düşürebilir.
 5. Amazon’un rekabetçi ortamında satıcıların ürünlerini dikkat çekecek şekilde tanıtmaları gerekir, bu da ek maliyetleri beraberinde getirebilir.

Bu dezavantajlar sayesinde, Amazon dropshipping yöntemini kullanan satıcıların dikkatli bir şekilde planlamaları ve tedarikçilerini seçmeleri gerekir. Aksi takdirde, bu dezavantajlar satıcıların satışlarını ve kâr marjlarını olumsuz etkileyebilir.

Amazon DROPSHIPPING karlı mı ?

Amazon üzerinden dropshipping yapmak, birçok kişi tarafından karlı bir iş fikri olarak görülmektedir. Ancak, Amazon üzerinden dropshipping yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Örneğin, Amazon’un kurallarını ihlal etmemeye özen göstermelisiniz ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutmalısınız. Ayrıca, piyasa koşullarını ve rakiplerinizi de düzenli olarak takip etmelisiniz, böylece karlı bir şekilde dropshipping yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin