pasif-gelir-logo

Amazon Kindle e-Kitaplarıyla Para Kazanın

amazon--kindle-pasif-gelir
Özet

Google arama çubuğuna “ile para kazanın…” yazarsanız, muhtemelen on organik öneriden birinde “Amazon Kindle” anahtar kelimesinin olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle, e-kitap satışı giderek daha fazla talep gören ve kendisini yeni bir “trend” olarak belirleyen bir pazar gibi görünüyor. Son olarak, giderek daha fazla insan internet’den para kazanmak ve pasif gelir elde etmek için çevrimiçi olmayan fırsatlar arıyor . Kindle e-kitapları bunun için çok iyi bir seçenek olabilir.

Kindle e-Kitapları popülerdir çünkü çok az mizanpaj bilgisi ile oluşturulabilirler ve Amazon KDP’ye yayınlama süreci sadece kolaylık değil, aynı zamanda yazara anında geniş bir kitleye ulaşma imkanı vermektedir. 

amazon-kindle-e-kitap-amazon-pasif-gelir

KİNDLE İLE PARA KAZANIN – TELİF HAKLARI VE FİYATLAR

 • %30 telif ücreti: 0,99 € ile 2,98 € arasındaki ve 10,00 €’dan başlayan e-kitaplar için
 • %70 telif ücreti: 2,99 € ile 9,99 € arasındaki e-kitaplar için

Bu bağlamda, çoğu e-kitap 2,99 € ile 9,99 € arasında fiyat aralığındadır. Kendi yayıncılarından ve bağımsız yazarlardan gelen e-Kitaplar genellikle yayıncılardan çok daha ucuz olduğundan, bu elbette şiddetli bir fiyat savaşına yol açar. Yayıncılar pazarlama, mizanpaj, redaksiyon, düzenleme vb. maliyetlerini üstlenirler. Hem e-kitap hem de karton kapaklı sürümlerde karton kapaklı fiyata odaklanın. Bir e-kitabın fiyatı genellikle karton kapaklı kitaplara göre %70 ila %80’i kadar daha uygundur.

Ayrıca, Amaozn KDP ile ek maliyetler beklenebilir. Bir yandan KDV’yi sizin yerinize KDP toplar. Ne yazık ki, küçük bir işletme sahibi olarak kendi harcamalarınız için girdi vergisi talep edemezsiniz. Dosya boyutuna bağlı olarak, e-kitabınız için Amazon’a depolama ücreti de ödemeniz gerekir. Bunlar, çok fazla kitlesi olmayan e-kitaplar için ekstra maliyetlerdir.

AMAZON KİNDLE İLE PARA KAZANIN – SADECE BİR E-KİTAPLA BİNLERCE EKSTRA DOLAR?

AMAZON KİNDLE İLE PARA KAZANIN - SADECE BİR E-KİTAPLA BİNLERCE EKSTRA DOLAR?-Pasif-gelir

Amazon üzerinden bir e-kitap ile ek gelir elde etmenin birkaç yolu vardır. İlk olarak, Amazon Prime programına, Kindle Book Weeks’e ve Independent Authors’ Festival’e 90 günlüğüne kaydolmayı düşünebilirsiniz. Amazon Prime programına davetler, 90 günlük katılım süresinin ardından genellikle 200 $ ile ödüllendirilir. Avantajlıdırlar çünkü kitap daha fazla görünürlük kazanır (daha iyi ABSR sayesinde) ve Amazon Prime programına sahip olmayan müşteriler tarafından daha sık satın alınabilir. Ön koşul, e-kitabınızı KDP Select’e kaydettirmektir.

Amazon KDP’nin sözde Allstar ödüllerinin bir parçası olarak, iyi performans gösteren serbest yazarlar binlerce dolarlık özel ödemeler bile alabilirler. Ödemeler KDP Select fonu tarafından finanse edilmektedir. Bu nedenle daha az satış ve daha fazla KOLL/KU kiralama elde etmek için kitaplarını bilinçli olarak kiralayan romancıların önemli avantajları vardır.

Şimdi motive oldunuz ve e-Kitap işine girmek ve Amazon Kindle ile para kazanmak mı istiyorsunuz? 

Kitap işinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini zaten birkaç kez açıkladık. İlk olarak, elbette, kaliteli bir kitaba ihtiyacınız var. Ardından hedef kitlenizin sorunlarını çözün (kurgu dışı kitap/rehber) veya ihtiyaçlarını karşılayın (romanlar). Bunun için tam olarak hedef kitleyi belirlemeli ve onlara özel olarak hazırlanmış olabilecek en iyi kitabı yazmalısınız. Bu, Amazon denen uçsuz bucaksız okyanusta daha sonra boğulmamak için ilk ve en önemli koşuldur. Ayrıca dijital pazarlamaya ve bir kitabın pazarlama kampanyasına dikkat etmek önemlidir.

Ayrıca, elbette cep versiyonunu da unutmamalısınız. İstatistiklere göre gelirimizin büyük kısmını oluşturuyorlar.

Kindle Direct Publishing (KDP) ile kitabınızı Amazon’da kendiniz yayınlayabilir ve 24 saat gibi kısa bir sürede para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bir temsilci bulmak, bir kitap anlaşması yapmak ve basılı bir kitap için geleneksel yayıncılığın tüm hilelerinden geçmek için aylar hatta yıllar beklemekten çok daha iyi geliyor, değil mi?

Ve bu en iyi kısım bile değil…

 • Amazon, paranızın daha fazlasını saklamanıza izin verir. Çok daha fazla.
 • Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 90 milyondan fazla Prime abonesiyle Amazon’un Kindle mağazasının erişimi çok büyük.
 • Amazon KDP ile kendi kendine yayın yapmak kesinlikle, kesinlikle, %100 ücretsizdir.

Kısacası:

Kindle yayıncılığı, herkesin dijital bir kitap yayınlayıp Amazon’da satabilmesini sağlar.

Tek sorun?

Kindle kitabınızın hit olmasını istiyorsanız, gerçek para kazanmasını istiyorsanız, basitçe “yayınlayıp dua edemezsiniz”. Bir stratejiye ihtiyacınız var.

E-Kitap Fikrinizi Nasıl Doğrularsınız (Tek Bir Kelime Yazmadan Önce)

Güçlü sözlerinizin milyonlarca kişi tarafından okunmasını istiyorsanız , onları okumak için bekleyen milyonlarca kitlenin mevcut olduğundan emin olmanız gerekir.

Kimse okumak istemeyeceği bir kitap yazarak zamanını boşa harcamak istemez.

Bu nedenle, rekabeti artırarak kitap fikrinizi doğrulamanız önemlidir. Bunu üç soruyu yanıtlayarak yaparsınız:

 • Benzer kitaplar var mı? Amazon pazarında sizinkine benzer bir kitap (sesli kitap veya basılı kitap) bulamıyorsanız, iyi bir fikriniz yok demektir (çünkü kimse o kadar orijinal değildir).
 • rekabet edebilir misin? Rekabet ortamını kontrol etmek, kitabınızın ne kadar iyi satabileceği konusunda size bir fikir verir.
 • Yeterli alıcı var mı? Yazmayı planladığınız kitap türünü, zaman ayırmaya değer kılmak için yeterince insanın istediğinden emin olmak istersiniz.

Bu soruların yanıtlarını üç adımda bulabilirsiniz:

Adım 1: Amazon’da Kategorinizi Bulun

İlk olarak, Amazon’daki kitap fikriniz için uygun bir kategori bulmanız gerekecek.

İşte nasıl:

Amazon.com’a gidin ve Bölümler > Kindle E-Readers & Books > Kindle Books’a gidin.

Kindle kitaplarına gidin-pasif-gelir

Ardından, menüde En Çok Satanlar ve Daha Fazlası’na tıklayın .

En Çok Satanlar ve daha fazlasını tıklayın-pasif-gelir

Aşağıdaki menüyü görene kadar aşağı kaydırın ve Kindle Best Sellers’ı tıklayın.

Kindle En Çok Satanlar'ı tıklayın-pasif-gelir

Menüden Kindle eBooks’u seçin.

Kindle e-Kitaplarını seçin-pasif-gelir

Kitap fikrinize en yakın kategoriyi ve alt kategoriyi seçin.

Kitabım için Kendi Kendine Yardım kategorisini ve Kişisel Dönüşüm alt kategorisini seçtim .

Kindle e-Kitabınız için bir kitap kategorisi seçin-pasif-gelir

Bir alt kategori seçtikten sonra, potansiyel rakiplerinizi araştırma zamanı.

Adım #2: Benzer Konular İçin Kategorinizin En İyi 20 Kitabını Kontrol Edin

Kitabımın temeli, kendini yeniden icat etmekti. Başlığında tam olarak “yeniden icat” kelimesinin geçtiği bir kitap bulmam gerekmiyordu, ancak davranış değişikliği, kişilik değişikliği ve yaşam değişikliği gibi benzer temalara sahip kitaplar bulmam gerekiyordu.

Benimkine benzeyen bazı kitaplar buldum (aşağıda #3 ve #5 açıkça değişimle ilgili olduklarını belirtirken, #4 genel olarak hayatınızı iyileştirmekle ilgili bir kitaptır ).

Benzer konular için en iyi 20 kitap kategorinizi kontrol edin-pasif-gelir

Bu adımın sonunda ilk soruyu yanıtladınız. Fikrinize benzer kitaplar olup olmadığını biliyorsunuz.

Benzer kitaplar bulamazsanız, en başa dönmeniz gerekir. Kitap fikirleri listenizi gözden geçirin ve tekrar deneyin.

Ancak sizinkine benzer kitaplar varsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Son iki soruyu cevaplayacaktır:

 • rekabet edebilir misin ve
 • yeterince alıcı var mı?

Adım #3: Kategorinizdeki En İyi Kitapların En Çok Satanlar Sıralamasını Kontrol Edin

Bir kategoride rekabet edip edemeyeceğinizi ve yeterli potansiyel okuyucu olup olmadığını bilmek istiyorsanız, kategorinizdeki kitapların ne kadar iyi sattığını bilmeniz gerekir.

Amazon’da herhangi bir gerçek satış rakamı bulamazsınız, ancak “En Çok Satanlar” sıralaması aracılığıyla iyi bir tahmin elde edebilirsiniz.

Bir kitabın En Çok Satanlar sıralamasını ürün sayfasını aşağı kaydırarak bulabilirsiniz. Sıralama, Ürün Ayrıntıları altında listelenecektir .

Amazon'da bir kitabın en çok satanlar sıralamasını bulun-pasif-gelir

Sıralama ne kadar yüksek olursa (1. en yüksek olmak üzere), o kadar çok satar – ama aynı zamanda yenmesi o kadar zor olur. Ortalama en çok satanlar sıralamasının ne çok düşük ne de çok yüksek olduğu kategorileri aramalısınız.

İşte genel olarak nasıl bozulduğu:

 • 1000’in üzerindeki sıralamalar harika satış rakamlarına sahip olacak, ancak çok rekabetçi olacak.
 • 1.000’den 30.000’e kadar olan sıralamalar daha az rekabetçidir, ancak yine de iyi satış rakamlarına sahip olacaktır.
 • 30.000 ve daha düşük sıralamalar en az rekabetçi olanlardır, ancak aynı zamanda daha düşük satış rakamlarına sahip olacaktır.

Gördüğünüz gibi, tatlı nokta ortada. Çok rekabetçi bir kategori istemiyorsunuz ve düşük satış rakamlarına sahip bir kategori istemiyorsunuz.

İlk üç kitabı kırabileceğinizi düşündüğünüz kategorileri hedefleyin.

Bu gönderide belirtilen stratejileri takip ederseniz, orta düzeyde rekabete sahip kategorilerde ilk üçe girebilmelisiniz.

Ve kitabınızı piyasaya sürdüğünüzde ilk üçe sokabilirseniz, kitabınızın Yeni Çıkanlar listesinde üst sıralarda yer alma şansı hızla artacaktır.

Bu listede yeterince üst sıralarda yer alırsanız, kitabınız çok fazla gösterim alacaktır. Amazon, kitabınızı sizinkine benzer diğer kitapların üzerinde vurgulanan bir bölümde şu şekilde öne çıkarır:

Amazon özellikli kitap-pasif-gelir

İnsanlar kitaplara kategorilere göre göz atıyorlar, ancak kategori sayfalarını gözden geçirme eğilimindeler. Bir kategoride ne kadar yüksek olursanız, birinin kitabınızı satın almak için tıklama şansı o kadar yüksek olur.

Bu yüzden doğru kategoriyi seçmek çok önemlidir.

İlk kategorinizdeki ilk üç kitabı kırabileceğinizi düşünmüyorsanız, kitabınızı rekabetin daha az yoğun olduğu alternatif bir kategoride sunup sunamayacağınıza bakın.

Son Not: Harika bir kitap fikriniz olduğunu düşünseniz bile, işe başlamadan önce doğrulamanız önemlidir. Bu adımı atlamayın.

Kitabınızı En Çok Satanlar Gibi Nasıl Paketlersiniz?

Dünyanın en muhteşem kitabını yazabilirsiniz , ancak onu çekici bir şekilde paketlemezseniz, çok az insan okuyacaktır.

Bu bölümde, kitabınızı paketlemek için dört önemli adımı ele alacağız:

 • Başlık
 • Kapak tasarımı
 • Biçimlendirme
 • Kitap açıklaması

Adım 1: Unutulmaz, Açıklayıcı Bir Kitap Başlığı Yaratın

Çok satan yazar Tucker Max‘e göre : Kitabınıza ne ad verdiğiniz, vereceğiniz en önemli kitap pazarlama kararıdır, nokta.

Ya da başka bir deyişle:İyi bir başlık kitabınızın başarılı olmasını sağlamaz . Ancak kötü bir başlık, neredeyse kesinlikle iyi olmasını engeller .

Kısacası, unvanınızı çivilemeniz zorunludur. Bunu yapmak için de başlığınızın iki bileşeni olan ana başlık ve alt başlık hakkında beyin fırtınası yapmak için epey zaman harcamanız gerekecek.

Ana başlığınız güçlü ve akılda kalıcı olmalıdır . Kitabın konusuna ipucu vermeli ve okuyucunuzda yankı uyandırmalıdır.

Altyazınız biraz farklı. Kitabınızın okuyucunuza nasıl yardımcı olacağını netleştirmesini istiyorsunuz. Öyleyse kendinize sorun:

 1. Kitabım okuyucumun hangi acı noktalarını çözecek?
 2. Kitap hangi olumlu sonuçları sağlayacak?
 3. Okuyucu kitabınızı okuduktan sonra nasıl bir insan olacak? Hayatları nasıl değişecek?

Kitabım için 50 farklı ana başlık ve 25 alt başlık için beyin fırtınası yaptım. Hepsi harika değildi, ama mesele bu.

Başlıkları beyin fırtınası yaparken, aklınıza gelenleri yazın. Ardından, beğenmediğiniz (veya beğenmediğiniz) seçeneklerin üzerini çizerek gözden geçirin. Favorileriniz kalacak.

Size sahip olduğum bazı fikirlere bir göz atmak için, ana başlığım için bazı yarışmacıla fikirler vardı:

 • Sen 2.0
 • Yeniden Başlamanın Hayatı Değiştiren Sihri
 • Yeniden Buluşun Gücü

Ve bunlar altyazım için bazı favorilerdi:

 • Sizi Sıkışmış Tutan Sırların Kilidini Açın ve Başarı İçin Zihninizi Yeniden Programlayın
 • Sıkışmış Hissetmeyi Bırakın, Kendinizi Yeniden Keşfedin ve Yepyeni Bir Siz Olun
 • Hayatınızı Yeniden Tasarlayın, Zihinsel Kör Noktalarınızı Bulun ve Kişisel Dönüşüm Sanatında Ustalaşın

Son başlık şöyle oldu: You 2.0: Sıkışmış Hissetmeyi Durdurun, Kendinizi Yeniden Keşfedin ve Yepyeni Bir Siz Olun – Kişisel Dönüşüm Sanatında Ustalaşın.

Editörün Notu: Açıklayıcı bir başlık oluşturmak için bir başka harika ipucu , okuyucularınızın görme, ses, dokunma, tat veya koku duyularına hitap eden duyusal kelimeler serpiştirmektir.

2. Adım: Dikkat Çeken Bir Kapak Yapın

Bu adımın önemini yeterince vurgulayamam. İyi bir kitap kapağı tasarımına ihtiyacınız var, yoksa satmaz.

Kapak, potansiyel alıcılara kitabınızla ilgili ilk izlenimlerini verir. Ucuz ve özensiz görünüyorsa, paralarına değmediğini varsayarlar.

İyi bir kitap kapağı en azından aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 1. Açık, okunaklı bir başlık. Potansiyel alıcılarınızın çoğu, kapağınızı önce küçük resim olarak görecektir, bu nedenle başlığınız bu boyuta küçültüldüğünde okunması kolay olmalıdır. Küçük, okunması zor harflerden ve karalamalı yazı tiplerinden kaçının.
 2. Öne çıkan bir tasarım. İster cesur bir renkle, ister ilginç bir kapak resmiyle öne çıksın, kapağınızın dikkat çekmesini istersiniz.

Şimdi, kendi kapağınızı tasarlamak istiyorsanız size bir tavsiyem var: Yapmayın .

Profesyonel bir kapak tasarımcısı değilseniz, bu sorumluluğu başka birine devretmek daha iyidir. Bu, kuruşları sıkıştırmak isteyeceğin bir şey değil.

Unutmayın, Kindle platformunda hemen hemen herkes yayın yapabilir, bu nedenle rekabette herhangi bir üstünlük, iyi harcanan paradır.

Şahsen, kapağımı oluşturmak için Fiverr‘dan faydalandım. Adları yazı topluluklarında sürekli geçiyordu, ben de onlara bir şans verdim. hayal kırıklığına uğramadım. Profesyonellik, kalite ve fiyat arasında iyi bir denge kurdular.

fiverr-amazon-kindle-pasif-gelir

Editörün Notu: Yazar ve illüstratör Jaime Buckley başka bir harika seçenektir. Çok kısıtlı bir bütçeniz varsa Fiverr’ı da deneyebilirsiniz. Sadece tasarımcıların örneklerini kontrol ettiğinizden emin olun. Kitabınızın amatörce değil profesyonel görünmesini istiyorsunuz.

Happy Self Publishing’i işe aldığımda , kitap bilgilerimi (başlık, alt başlık, açıklama vb.) ve kapak tasarımıyla ilgili tercihlerimi (tercih edilen renkler, yazı tipleri vb.) toplamak için bana bir anket gönderdiler:

Örnek Kindle e-Kitap kapakları-pasif-gelir

Anketi doldurdum, tasarımcıya talimatlarımı verdim ve beğendiğim kapak örneklerini gönderdim.

Birkaç gün içinde birkaç maketle geri döndü.

Ona neyi sevdiğimi ve neyi sevmediğimi söylediğim birkaç turdan geçtik ve o da benim (ve izleyicilerimin) geri bildirimlerine dayanarak bana yeni maketler gönderdi.

Sonunda, son kapağıma karar verdik.

İşte kapağım zaman içinde nasıl gelişti:

Kitap kapağı tasarımının evrimi-pasif-gelir

Adım #3: Kitabınızın İçinde Güzel Görünmesini Sağlayın

Kapağınıza ek olarak, kitabınızı iyi görünecek şekilde biçimlendirmeniz gerekir.

Tüm metin birbirine karıştırılmışsa, sözdizimi hatalarıyla doluysa veya korkunç bir yazı tipiyle yazılmışsa, insanlar kitabınızı okumak istemeyecektir.

Bunu önlemek için kitabınızı .epub veya .mobi formatı gibi Kindle dostu bir kitap dosyası olarak formatlayıp kaydetmeniz gerekir. Bu şekilde her Kindle cihazında iyi görünecek.

Şimdi, bunu kendiniz yapabilirsiniz veya sizin için yapması için bir profesyonel kiralayabilirsiniz.

Kitabımı , basit bir WYSIWYG (“Ne Görüyorsanız Onu Alırsınız”) düzenleyicisi kullanan Vellum adlı kullanımı kolay bir yazılım parçası kullanarak kendim biçimlendirdim . Sadece bölümlerinizi kopyalayıp içine yapıştırın, biçimlendirmeyi istediğiniz gibi değiştirin ve dışa aktarın.

PC kullanıyorsanız, Reedsy ve Book Design Templates gibi alternatif seçenekleriniz var .

Kendin yap yaklaşımı sana biraz para kazandıracak, ancak teknoloji konusunda çok bilgili değilseniz ve kitabın düzgün biçimlendirildiğinden emin olmak istiyorsanız, birini işe alın.

Kapağım için kullandığım şirket olan Happy Self Publishing , uygun fiyatlı bir biçimlendirme hizmeti de sağlıyor veya Upwork’te bunu sizin için yapabilecek yüzlerce serbest çalışan bulabilirsiniz.

Biçimlendirme tamamlandığında, kitabı bir Kindle cihazıyla (örn. Kindle Fire veya herhangi bir Kindle okuyucu) veya Kindle uygulamasında düzeltmeyi unutmayın .

Kindle uygulamasının kitabınızı farklı platformlarda ve cihazlarda düzgün biçimde biçimlendirmesini sağlamak için biçimlendirmenizi bir iPad, Android tablet ve herhangi bir akıllı telefonda kontrol ettiğinizden emin olun.

Düzeltilmesi gereken biçimlendirme hataları olmadığından emin olun.

Adım #4: Kitabınızı Sizin Yerinize Satacak Bir Açıklama Yazın

Başlığınız ve kapağınız birilerini Amazon satış sayfanıza çektikten sonra yapacakları bir sonraki şey kitap açıklamanızı okumaktır.

Okuyucular, kitabınızın tam olarak ne hakkında olduğunu ve onlara nasıl fayda sağlayacağını bilmek isteyeceklerdir.

Açıklamanız gevşek ve zayıf yazılarla doluysa , okuyucuların satın al düğmesini tıklaması için yeterince çekici olmayacaktır.

Şimdi, kitap açıklamanızı yazarken anlamanız gereken en önemli şey, ona kitabınızın bir özeti gibi davranmamanız gerektiğidir; bunun yerine, ona bir satış mektubu gibi davranmalısınız.

Açıklamanız, potansiyel alıcıları kitabınızın içeriği hakkında bilgilendirmemeli, onları satın almaya ikna etmelidir.

İşte benim, örneğin:

Kitabı satan bir açıklama yazın-pasif-gelir

Açıklamayı okuyucunun yararlarına nasıl odakladığımı gördün mü?

Kitabın ana noktalarını ele vermek yerine, merak uyandırmak için madde işaretlerini nasıl kullandığımı gördün mü?

Bunlar, açıklamanızda kullanmanız gereken temel satış mektubu teknikleridir.

İkinci merminin “Hedef belirleme [sebep] nedeniyle çalışmıyor” yazdığını hayal edin.

Sebebini açıklamak, okuyucunun kitabı satın alma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Bunun yerine, açık bırakarak merak uyandırırım.

İkna edici açıklamalar yazma hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki kaynaklar benimkini yazarken bana çok yardımcı oldu:

Kitabınız Lansmandan Önce: Sağlam Bir Plan Nasıl Oluşturulur

Lansmanınız kitabınızı yapar veya bozar.

Bu nedenle, planlamaya başlamadan önce lansmanınızın haftasını beklememelisiniz.

Bunun yerine, bir planınızın olmasını ve yayınlamaya başlamadan haftalar önce pazarlama malzemelerinizin hazırlanmasını istiyorsunuz.

İşte kitabınızın lansmanına hazırlanmak için yapmanız gereken birkaç şey.

Adım 1: “Takımınızı Oluşturun”

Lansmanınızdan önce, kitabınız için incelemeler yazmaya ve lansman haftasında tanıtmaya yardımcı olacak bir “sokak ekibi” oluşturmalısınız.

Ağımdaki insanlara ulaştım – bloguma başladığımdan beri yıllar boyunca tanıştığım yazar ve blog yazarları – ve katılmalarını istedim.

İyi kurulmuş bir ağınız yoksa, e-posta listenizden yararlanabilirsiniz:

Onlardan ne beklendiğini açıklayın. Ekibinizin bir üyesi olmanın ne demek olduğunu anladıklarından emin olun:

 • Kitabın ileri düzey bir okuyucu kopyasını okumaları ve lansmanın başında yayınlamak üzere bir inceleme hazırlamaları gerektiğini açıklayın.
 • Kitabı en sevdikleri sosyal medya sitelerinde veya e-posta listelerinde paylaşmaları için onları teşvik edin . Bunun isteğe bağlı olduğunu açıklayın, ancak çok minnettar olursunuz.

En az 10 inceleme hedefleyin. Bu, fırlatma ekibinizde 20 kişinin olması anlamına gelir.

Adım #2: Kitabınızı Listenize Alıştırmaya Başlayın

Kitabınızı yazdıktan ve lansmanınızı ufukta gördükten sonra, abonelerinizi onun geleceğini bilmeleri için nazikçe kızdırmak istersiniz.

Beklenti oluşturmanız gerekiyor.

Bu noktaya kadar, her hafta Pazartesi Motivasyon e-postaları göndererek ve her yeni blog yazısı yayınladığımda bir güncelleme göndererek listemi meşgul ediyordum.

Lansman için hazırlanırken, e-postalarımın sonuna şu şekilde teaserlar ekledim:

Örnek:

Not Yeni kitabım You 2.0.: Sıkışmış Hissetmeyi Bırakın, Kendinizi Yeniden Keşfedin ve Yepyeni Bir Siz Olun.

Hayatımı parasız, bağımlı ve depresyondayken tutkumu bulmaya , gelirimi üçe katlamaya ve başarılı olmaya dönüştürme sürecinde öğrendiğim her şeyi detaylandırıyor. Bunun için gerçekten heyecanlıyım. Bizi izlemeye devam edin.

Bu noktada sadece kitabın geleceğini bilmelerini sağlayın.

Adım 3: Lansman Planınızın Haritasını Çıkarın ve Promosyon Materyalleri Hazırlayın

Adım 3: Lansman Planınızın Haritasını Çıkarın ve Promosyon Materyalleri Hazırlayın pasif-gelir-AMZON-KINDLE

Bir kitabı piyasaya sürdüğünüzde asla onu kanatlandırmamalısınız.

Akıllıysanız, lansmana kadar atacağınız her adımı ve sonraki günleri ve haftaları planlarsınız.

Hangi promosyonun ne zaman gerçekleştiğini ve her gün hangi işlemleri yapmanız gerektiğini tam olarak bilmek için bir program oluşturmanız gerekir.

(Taklit edebileceğiniz bir sonraki bölümde kendi tanıtım zaman çizelgemi paylaşacağım.)

Her şeyi planladıktan sonra, bir sonraki adım her şeyi hazırlamaktır .

Lansmanımdan önceki haftalarda şunları hazırladım:

 • Kitabı abonelerime tanıtan e-posta dizisi
 • Sokak ekibime göndereceğim e-postalar
 • Medium’da yayınlayacağım 30 günlük tanıtım makaleleri
 • Kitabın tanıtımı için sosyal medya paylaşımları

Tanıtım yazıları için kitabı tanıtmaya yönelik birkaç yeni teşvik de hazırladım:

e-Kitap promosyon teşvikleri-Pasif-gelir

Lansmanınız için önceden hazırlanmadığınızda, lansman boyunca bitkin ve hayal kırıklığına uğramış hissedeceksiniz.

Kitabın satacağından emin olmanızı sağlayacak bir stratejiye sahip olmak yerine kitabı tanıtmak için çabalıyor olacaksınız.

Önceden plan yapın ve bir patlama ile başlayacaksınız.

Kitap Lansmanı: Adım Adım Kılavuz (Örneklerle)

Şimdi güzel şeylere geçiyoruz.

Kitabınızı Amazon’da yayınladığınızda ve satışa çıkardığınızda lansmanınızın gerçekleştiğini düşünebilirsiniz.

Ve yanılmıyorsun. Teknik olarak, bu , kitabınızı resmen başlattığınız zamandır.

Ancak lansman süreci, sadece bir yayınla düğmesine tıklamaktan biraz daha karmaşıktır ve resmi lansmanınızdan çok daha erken başlar.

İlk büyük promosyonunuzla başlar. İşte o zaman kitabınızı satmaya başlarsınız.

Aşağıda, kitabımı başlatırken kullandığım zaman çizelgesini bulacaksınız. Kopyalamaktan, ince ayar yapmaktan ve kendinizinki gibi kullanmaktan çekinmeyin.

1. Adım: “Ücretsiz Örnek” E-postaları Gönderin

Resmi lansmanınızdan dört hafta önce abonelerinize ücretsiz numune göndermek istiyorsunuz. Onlara her hafta bir ücretsiz numune gönderin.

Bu onlara kitabınızın içindekilerin tadına varmalarını sağlayacaktır.

Kendi abonelerime kitabımın, Birinci Bölüm ve İkinci Bölüm’ün girişini gönderdim.

Tabii ki, ilk bölümlerinizi kullanmak zorunda değilsiniz. Dilediğiniz bölümü paylaşmayı seçebilirsiniz.

Okuyucularınızı daha çok acıktıracağını düşündüklerinizi paylaşın.

İşte “Ücretsiz Örnek” e-postalarımdan birine bir örnek:

Merhaba dostum,

Yeni kitabım You 2.0: Kendinizi Sıkışmış Hissetmeyi Durdurun, Kendinizi Yeniden Keşfedin ve Yepyeni Bir Siz Olun kitabımın lansman tarihi çok yakın.

e-book- amazon-kindle -pasif-gelir

Bu kitabı yazmaya kalbimi ve ruhumu koydum ve bugün bir kısmını sizinle paylaşmak istedim çünkü eminim ki bir kısmını okumak, hayatınızı değiştirmek için tamamını okumak istemeniz konusunda size ilham verecektir.

Kitabın tanıtımı şöyle: [Kitap Girişi Burada]

Önümüzdeki haftalarda kitaptan daha fazla bölüm paylaşacağım. Neden? Niye? Çünkü asıl amacım size kitabı okutmak ve onu hayatınızı değiştirmek için kullanmak. Bu benim için paradan daha önemli.

2. Adım: Kitabınızı Kindle Direct Publishing’de Yayınlayın [Ve Fiyatınızı Belirleyin] (Başlatma kala 1 Hafta)

Kitabınızı Amazon’da yayınlamak için asla resmi lansman tarihinize kadar beklememelisiniz. Bir hafta önceden yayınlamalısınız.

Bu şekilde, sokak ekibinizden erken incelemeler yazmasını isteyebilirsiniz.

Bu erken incelemeler önemlidir – lansman haftasında kitap tanıtım sitelerini kullanmak istiyorsanız en az 10 incelemeye sahip olmanız gerekir.

(Ve erken satışlarda size büyük bir artış sağlayabilecekleri için yaparsınız. Bunları daha sonra tartışacağız.)

Kitabınızı Amazon’da yayınlamak için bir Kindle Direct Publishing hesabı ( kdp.amazon.com ) oluşturmanız gerekir.

Ardından kitabınızı yayınlamak için şu adımları izleyin:

#1. “YENİ BİR BAŞLIK OLUŞTUR” seçeneğine gidin ve “+ KINDLE EBOOK” TIKLAYIN

Kindle e-Kitabınız için bir başlık oluşturun-pasif-gelir

#2. KİTAP BİLGİLERİNİ GİRİN (DİL, BAŞLIK, ALT yazı, VB.)

e-Kitap bilgilerini girin-pasif-gelir

#3. KİTAP AÇIKLAMASINI GİRİN

Not: İçeriğin kitap sayfanızda görünme şeklini değiştirmek için HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.

e-Kitap açıklamasını girin-pasif-gelir

#4. ANAHTAR KELİMELERİNİZİ SEÇİN

Anahtar kelimelerinizi seçin-pasif-gelir

Amazon, okuyucuların kitaplarınızı bulmasına yardımcı olmak için yedi adede kadar anahtar kelime kullanmanıza olanak tanır. Anahtar kelimelerinizi, okuyucuların genellikle arama kutusuna yazacakları terimlerle eşleştirmek istiyorsunuz.

İyi anahtar kelimeler bulmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Anahtar kelimeleri manuel olarak arayın. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bu ayrıntılı kılavuza bakın .
 • Kindle Spy , Merchant Words ve KDP Rocket gibi belirli anahtar kelimeleri kaç kişinin aradığına dair veri sağlayan anahtar kelime araçlarını kullanın .
 • Popüler yazarların ve kitapların adlarını kullanın. Adlarına giden trafiğin bir kısmını sifonlamak için adınızı en iyi kitaplarla ilişkilendirebilirsiniz.

#5. KATEGORİLERİNİZİ SEÇİN

E-Kitap kategorilerinizi seçin-pasif-gelir

Başlangıçta, Amazon’un sağladığı listeden yalnızca iki kategori/alt kategori kombinasyonu seçmenize izin verilir. Garip bir şekilde, listeleri tüm kategorilerini içermiyor .

Daha birçok niş kategorinin eksik olduğunu göreceksiniz. (Geniş kategorilerin çoğunda ilk üçe girmeye çalışırken zorlanacaksınız.)

Şimdilik, kitabınızın uyduğu iki kategori/alt kategori seçin:

E-Kitabınız için iki kategori ve alt kategori seçin-pasif-gelir
E-Kitabınız için iki kategori ve alt kategori seçin - 2-pasif-gelir

Kitabınızı yayınladıktan sonra, sizinkine benzer kitaplara göz atın ve hangi kategorilerde olduklarını görün. Ardından Amazon ile iletişime geçin ve kitabınızın bu kategorilere eklenmesini isteyin.

Aslında, eğer akıllıysanız, TEN kategorilerine eklenmek için sadece iki değil, bu süreci takip edebilirsiniz.

İşte Kindlepreneur’den Dave Chesson’dan buna nasıl yaklaşılacağını açıklayan bir video:

#6. KAPAK VE KILAVUZ DOSYALARINIZI YÜKLEYİN

Kindle kapak dosyasını yükleyin
Kindle el yazması dosyasını yükleyin-pasif-gelir

#7. FİYAT BİLGİLERİNİ GİRİN

E-Kitap fiyatlandırma bilgilerini girin-pasif-gelir

Kitabınızı nasıl fiyatlandırmalısınız?

Buna girmeden önce, Amazon’un fiyatlandırma ve telif hakkı seçeneklerini anlamanız gerekir:

 • 0,99 ABD Doları ile 2,98 ABD Doları arasındaki Kindle kitapları için, her satışta %35 telif hakkı alırsınız.
 • Fiyatı 2,99 ABD Doları ile 9,99 ABD Doları arasında olan Kindle kitapları için, her satışta %70 telif hakkı alırsınız.
 • 9,99 doların üzerindeki Kindle kitapları için, her satışta %35 telif hakkı alırsınız.

Not: Kitabınız Amazon’un Kindle Unlimited programının bir parçasıysa, belirli bir ayda okunan toplam sayfa sayısına göre ödeme alırsınız.

Şimdi, kitabınızı 2,99 $ ile 9,99 $ arasında bir yerde fiyatlandırmanın, size en fazla telif ücretini getireceğinden, gidilecek en açık yol olduğunu düşünebilirsiniz.

Ama başlamak için kitabımı 0,99 dolardan fiyatlandırdım.

Sana da aynısını yapmanı öneririm. İşte nedeni:

Bunun amacı erken çok para kazanmak değil, erkenden çok satış yapmaktır.

Amazon, ne kadar iyi sattığını belirlemek için kitabınızın fiyatına bakmaz. Satılan kopya sayısına bakar.

Başlangıçta bir ton 99 sentlik kopya satabilirseniz, fiyatı yükselttikten sonra bile bir miktar algoritmik ivmeden yararlanacaksınız.

Ayrıca, kitabı 0,99 ABD doları olarak fiyatlandırdığınızda, lansman sırasında kitabınızı büyük kitlelerin önüne çıkarmak için tanıtım sitelerini kullanabilirsiniz.

(Ücreti yükseltmeden önce abonelerinize erken kuş kitabı satışı yaptığınızı söyleyebilir ve onlara en kısa sürede satın almalarını teşvik edebilirsiniz.

#8. AŞAĞI KAYDIRIN VE TIKLAYIN KINDLE EBOOK’INIZI YAYINLAYIN

Kindle kitabınızı yayınlayın-pasif-gelir

Kitabınızı yayınlamak için tıkladığınızda, 24 ila 48 saat içinde Amazon’da görünecektir.

3. Adım: Sokak Ekibinizden İnceleme İsteyin (Başlatma Eksi 6 Gün)

İster siz ister güvenilir bir hayalet yazar tarafından yazılmış olsunlar, Amazon’da kendi kendinize kitap yayınladığınızda , ilk birkaç gün kritiktir.

Kitabınızı satın alan ya da yayınladığınız anda inceleme bırakan kimse yoksa, kitabın çıkma olasılığı yok denecek kadar azdır.

Ekibiniz burada devreye giriyor.

Kitabınız yayına girdiği anda, sokak ekibinize incelemelerini bırakmalarını isteyen bir e-posta göndermelisiniz.

Ve bu önemli: Onlardan önce Amazon’dan kitabı indirmelerini ve ardından incelemelerini yazmalarını istemelisiniz. Bu sırayla yapmazlarsa, incelemeleri doğrulanmayacaktır. Yine de ortaya çıkacaklar, ancak Amazon onlara o kadar ağırlık vermeyecek.

Yorum bırakmak için 0,99 ABD doları ödemelerini istemezseniz, “KDP Select”e kaydolabilir ve 72 saat boyunca ücretsiz bir promosyon gerçekleştirebilirsiniz.

Bu şekilde kitabı ücretsiz olarak “satın alabilirler” ve Amazon yine de incelemelerini doğrulanmış olarak işaretlemelidir.

4. Adım: Promosyonları Planlayın (Başlatma’ya 5 Gün)

Kitap tanıtım sitelerinden daha önce bahsetmiştim. Peki onlar tam olarak ne?

Temel olarak, ücretsiz veya 0,99 ABD doları fiyatla kitapların tanıtımını yapan sitelerdir. Bu sitelerde kitap okumayı seven çok sayıda abone listesi var ve hepsi kitabınıza bağlantı veren bir e-posta alacaklar.

Bu okuyucular, erken satışlarda size büyük bir destek sağlayabilir.

İşte kendim kullandığım siteler ve her birinin kullanım maliyeti:

 • Buck Books — $29
 • Books Butterfly — $40
 • Robin Reads — $55
 • James Mayfield — $10
 • Fussy Librarian — $30

Şimdi, 0,99 dolarlık bir kitaptan satış başına yalnızca 0,35 ABD doları kazanacağınızı düşünürsek, bu tanıtım sitelerinin kullanımından fazla kâr elde edemezsiniz. Hatta biraz para kaybedebilirsiniz.

Öyleyse neden onları kullanıyorsunuz?

Çünkü bir satış başarısı kaydı oluşturmak istiyorsunuz.

Amazon , kendi satışlarınızın olduğunu görürse kitabınızı sizin için tanıtacaktır .

Yayınlanan yazarlar para kazandığında, Amazon’da para kazanır  çünkü yazar kazancınız onların da yazar kazancıdır – ancak herhangi bir iyi işletme gibi, kâr potansiyeli olmayan ürünleri önermez.

Benim yaptığım gibi beş servis kullanmak zorunda değilsin. Ama en az üç tane kullanın.

Adım #5: Kitabınızı Çarpıcı Bir Şekilde Başlatın (7 Günlük Plan)

Pekala, bu beklediğiniz an. Kitabınızı resmi olarak halka sunmanın zamanı geldi.

Lansman haftasında kitabınızı sıkı bir şekilde tanıtmalısınız. Umarım, kendinizi hazırlamak için bu işi yapmışsınızdır, böylece bunalmamışsınızdır.

Kitabınızı şu şekilde tanıtmalısınız:

 1. E-posta listenize bir satış dizisi gönderme. (Her e-postanın örnekleri aşağıda verilecektir.)
 2. Sokak ekibinizden kitabı sosyal medyada ve/veya e-posta listelerinde tanıtmalarına yardımcı olmalarını istemek.
 3. Ayarladığınız kitap tanıtımlarını yürütmek. (Bunları önceki adımda anlatıldığı gibi önceden planlamış olmalısınız.)
 4. Kitabın sosyal medyada tanıtılması. (Günde birden fazla sosyal medya gönderisi planlamak için Buffer’ı kullanmanızı öneririm.)
 5. İçerik pazarlama kampanyanızdan içerik yayınlama.

Lansman haftasında bu etkinlikleri şu şekilde planladım:

1.gün:

 • Bir duyuru e-postası gönderin (Aşağıdaki 1 numaralı örneğe bakın).
 • Ekibinizden kitabınızı sosyal medyada (veya e-posta listelerinde) tanıtmasını isteyin.
 • Medium’da promosyon içeriği yayınlayın.

2. gün:

 • E-postası gönderin. (Aşağıdaki örnek #2’ye bakın.)
 • 10 sosyal medya gönderisi çalıştırın.

3 gün:

 • İlk kitap pazarlama promosyonunuzu yapın (Buck Books).
 • 10 sosyal medya gönderisi çalıştırın.
 • Medium’da promosyon içeriği yayınlayın.

4. Gün:

 • Listenize başka bir yumuşak satış e-postası gönderin.
 • Sosyal medya/e-posta listesi tanıtımı için ekibinize bir hatırlatma e-postası gönderin.
 • Medium’da promosyon içeriği yayınlayın.

5. Gün:

 • İkinci kitap pazarlama promosyonunuzu gerçekleştirin.
 • 10 sosyal medya gönderisi çalıştırın.
 • Medium’da promosyon içeriği yayınlayın.

6. Gün:

 • Listenize çok satan bir e-posta gönderin. (Aşağıdaki 3. örneğe bakın.)
 • 10 sosyal medya gönderisi çalıştırın.
 • Medium’da promosyon içeriği yayınlayın.

7. Gün:

 • Üçüncü kitap pazarlama promosyonunuzu gerçekleştirin.
 • Fiyat değişikliği e-postası gönderin. (Aşağıdaki örnek #4’e bakın.)
 • Medium’da promosyon içeriği yayınlayın.
 • 10 sosyal medya gönderisi çalıştırın.

Satış dizimdeki her bir e-postanın bazı örnekleri:

Örnek 1 — Duyuru E-postası:

Hayatın bir “yeniden yap” düğmesiyle gelmesini ister miydiniz?

Hepimiz hata yaparız. Zaman hızla geçebilir ve kendimize “Nasıl bu hale geldim?” diye sorduğumuz bir noktaya gelebiliriz.

Eğer daha önce böyle hissettiyseniz, yeni kitabım You 2.0 — Sıkışmış Hissetmeyi Durdurun, Kendinizi Yeniden Keşfedin ve Yepyeni Bir Siz Olun , aradığınız cevapları verebilir.

Ve sadece 99 sent, abonelere sadece önümüzdeki 5 gün için açıklayacağım özel bir fiyat.

Fiyatı çok düşük tutuyorum çünkü kitabı okumanızı istiyorum. Bu noktada, para kazanmak yerine kitabı olabildiğince çok kişiye ulaştırmayı önemsiyorum.

Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Örnek #2 — Geçici Satış E-postası:

Selam,

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, önümüzdeki birkaç gün boyunca 99 sente satılan yeni kitabım You 2.0 – Kendinizi Sıkışmış Hissetmeyi Durdurun Kendinizi Yeniden Keşfedin ve Yepyeni Bir Siz Olun adlı kitabımdan bahsettim .

(Zaten satın alanlara ÇOK ÇOK teşekkür ederim – kitap şimdi kendi kategorisinde 1 numara!)

Kitap benim hayatımı nasıl dönüştürdüğümü ve sizin de nasıl değiştirebileceğinizi anlatıyor. Teoriler anlatmıyor, aslında ne yaptığımı gösteriyor.

Bakın, yazar olma hayalime ulaşmadan önce hayatım yanlış yöne gidiyordu. Uyuşturucu ve alkol bağımlısıydım, sonu gelmeyen bir işte çalışıyordum ve görünürde hiç umudum yoktu.

Sonra, hayatımı bu şekilde yaşamak istemediğime karar verdim ve bugün olduğum kişi olmak için bir ton deneme yanılma sürecinden geçtim. Gelirimi iki katından fazla arttırdım, kötü alışkanlıklardan kurtuldum ve eskiden yapmayı hayal ettiğim birçok şeyi yaptım.

Kitapta şunları öğreneceksiniz:

 • Tutkularınızı nasıl keşfedersiniz (hayatınızla ne yapacağınız hakkında hiçbir fikriniz olmasa bile)
 • Geçmişinizin üstesinden nasıl gelinir ve kendi imajınızı nasıl değiştirirsiniz (bunun sağlam olduğunu düşünseniz bile)
 • Koşullarınızı değiştirmek için motivasyon nasıl bulunur (daha önce denemiş ve başarısız olmuş olsanız bile)

Çoğu zaman yargılayıcı ve eleştirel olan çoğu kendi kendine yardım kitabının tipik teması olmadan mesajı paylaşmak için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Bakın, “başarılı olamayacak kadar tembel” veya “vasat” olduğunuzu düşünmüyorum. Hayat bazen berbattır ve hepimiz bununla başa çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu kitabı, ilhamı boğazınıza tıkmak için değil, değişmeniz için size ilham verecek fikirleri paylaşmak için yazdım.

Bu yüzden sizi 99 sent fiyatına kitabı incelemeye davet ediyorum çünkü mesajı önemsiyorum ve onu her yere yaymak istiyorum.

Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Örnek #3 — Sabit Satış E-postası:

Merhaba,

Son birkaç gündür size yeni kitabım You 2.0 – Sıkışmış Hissetmeyi Bırakın, Kendinizi Yeniden Keşfedin ve Yepyeni Bir Siz Olun adlı kitabımdan bahsediyorum .

Bugün, kitabı tanıtmanın birkaç nedenini ve neden satın alarak kendinize yatırım yapmanız gerektiğini düşündüğümü paylaşmak istedim.

Bence kitaba yatırım yapmalısınız çünkü:

 • En azından “karma çeşmesine” 99 sent atıyorsunuz. Diğer sanatçıları ve girişimcileri destekleyene kadar hayatımda refah bulamadım.
 • Kitaplar kendinize büyük bir yatırımdır. Yıllarca süren deneme yanılmamı al ve bunu kendi yararına kullan.
 • Sen akıllısın. Yardım edip edemeyeceğimi bilecek kadar akıllı ve hayatını iyileştirmekle gerçekten ilgilenip ilgilenmediğimi bilecek kadar akıllı.

Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Kib.

Örnek 4 — Fiyat Değişikliği E-postası:

Selam Dostum,

Bugün, yeni kitabım You 2.0’ı 99 sent gibi düşük bir fiyata alabileceğiniz son gün . Bundan sonra fiyat 2,99$’a kadar çıkıyor ve oradan sadece daha yükseğe çıkıyor.

Neden düşük fiyat ve devam eden promosyon?

Mesajı oradan almak için. Sanırım bu topluluğun bir parçasısın çünkü hayatında bir değişiklik arıyorsun ve bunu yapmana yardım edebilirsem, kitabı yazmak için harcadığım tüm çabaya değer.

Kitap hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.

Kindle Kitabınızı Yayımladıktan Sonra: Kitap Satışlarını Devam Ettirin ve Telif Hakları Gelir

Yazarak para kazanmak için kitabınız tavada bir flaş olamaz.

Satışların devam etmesini sağlamak için kitabı tanıtmaya devam etmelisiniz.

Daha önce de bahsettiğim gibi, Amazon’un algoritmalarından yararlanmak için erken satışları artırarak kitaba iyi bir başlangıç ​​yapmak istiyorsunuz. Ancak momentumunuzu ilk haftadan daha uzun süre devam ettirmelisiniz.

Lansmanı takip eden haftalarda, listenizle ilgilenmeye devam etmeli ve kitabınızla ilgili mesajı yeni okuyuculara yaymaya devam etmelisiniz.

İşte yapabileceğiniz birkaç şey:

Adım 1: Haftada Bir Fiyatınızı Yükseltin (ve Abonelerinize Bildirin)

Daha önce de belirtildiği gibi, kitabımın fiyatını ilk hafta için 0,99 ABD doları olarak belirledim. Satışları bu fiyata devam ettirirsem, telif haklarım düşük kalmaya devam edecekti.

Böylece, ilk haftadan sonra fiyatı 2.99$’a, ardından 3.99$’a ve son olarak da 4.99$’a yükselttim.

Fiyatı her yükseltmek üzereyken abonelerime fiyat değişikliği e-postası gönderdim.

Bu sadece sıradan okuyuculara kitabı satın almalarını hatırlatmakla kalmadı, aynı zamanda onları bunu yapmaya teşvik etti.

O gün düşük fiyattan girmeselerdi, sonsuza kadar kaçırırlardı ve kimse iyi bir anlaşmayı kaçırmaktan hoşlanmaz.

2. Adım: Kişileri Listenize Almak için Gönderiler Yayınlamaya Devam Edin

Kitabınızı yayınladıktan sonra, kayıt formunuza bağlantılar içeren makaleler yayınlamaya devam etmelisiniz. Her yeni abone yeni bir potansiyel alıcıdır.

Abonelere teşvikinizi veren (ve ardından kitabınızı onlara sunan) bir karşılama otomatik yanıtlayıcı dizisi oluşturun.

Lansmanınız için kullandığınız aynı (veya benzer) satış sırasını kullanabilirsiniz.

Kitabı tanıtmak için Medium’da 30 gün boyunca toplam 30 gönderi yazdım ve bu, lansmanımın ilk ayında 150 satış daha ekledi.

3. Adım: AutoPilot’ta Satış için Bir Amazon Reklam Kampanyası Oluşturun

Amazon Pazarlama Hizmetleri, yazarlar için bir “tıklama başına ödeme” reklam programı sağlar. Kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kendi Amazon reklamlarınızı şu şekilde oluşturabilirsiniz:

Üst menüdeki Reklam Kampanyaları’na tıklayarak Kindle KDP kontrol panelinizden AMS’ye kaydolun .

Amazon'da AMS'ye kaydolun-pasif-gelir

Yeni kampanyayı tıklayın:

Yeni kampanyayı tıklayın

Ardından, Sponsorlu Ürün Reklamları ‘nı seçin .

Sponsorlu reklamları seçin-pasif-gelir

Reklamını yapmak istediğiniz kitabı seçin. (Yalnızca bir kitap yayınladıysanız, yalnızca bir seçeneğiniz olacaktır.)

Reklamını yapmak istediğiniz Kindle kitabını seçin-pasif-gelir

Kampanya adınızı ve bütçenizi belirleyin ve Manuel Hedefleme’yi seçin .

Başlangıçta, günde 3–5 dolar iyi bir bütçe çünkü bankayı bozmadan faydalı veriler elde edebilirsiniz.

3 dolardan azı size yeterli veri sağlamaz ve 5 dolardan fazlası dikkatli olmazsanız para kaybetmenize neden olabilir.

Kindle kampanyası bütçe süresini ayarlayın-pasif-gelir

Anahtar Kelime Ekle bölümüne gidin ve Kendi Anahtar Kelimelerinizi Ekleyin ‘i tıklayın .

Kendi anahtar kelimelerinizi ekleyin-pasif-gelir

Ardından, alakalı anahtar kelimeleri bulun.

Reklam kampanyanız için daha önce kitabınızı yayınladığınız zamandan çok daha fazla anahtar kelimeye ihtiyacınız olacak.

Ancak onları bulmak için benzer teknikleri kullanabilirsiniz:

 • İlgili kelimeleri ve cümleleri Amazon’un arama çubuğuna yazın ve Amazon’un hangi anahtar kelimeleri önerdiğini görün (aşağıda gösterildiği gibi).
 • En çok satan kategorilerine göz atın ve popüler kitap adlarını/yazar adlarını anahtar kelime olarak kullanın.
 • Anahtar kelime olarak kullanmak üzere ilgili kitap başlıklarını/yazarlarını bulmak için en çok satanlar kategorilerindeki kitapların “müşteriler de satın aldı” bölümünü kullanın.
 • Yazılımı indirin. Kindle Spy ve KDP Rocket, kitabınız için anında alakalı anahtar kelimeler sağlayan iki araçtır.
Alakalı anahtar kelimeleri bulun-pasif-gelir

Anahtar kelimeleriniz için teklif fiyatını belirleyin:

Anahtar kelimeleriniz için teklif fiyatı belirleyin-pasif-gelir

Teklif fiyatı, birisi reklamınızı tıkladığında harcamak istediğiniz en yüksek tutardır.

Reklam başına izin verilen maksimum miktar olan 1.000 anahtar kelime ekledim ve teklifi 10 sent olarak belirledim. Alacağım sonuçların türünü bilene kadar çok fazla para harcamak istemedim.

Reklamlar işe yararsa, hem günlük bütçemi hem de anahtar kelime tekliflerimi artırmayı planladım.

Teklif fiyatınızı belirledikten sonra, reklamınızın pazarlama mesajını girmeye hazırsınız:

Kindle e-kitabınız için reklam pazarlama mesajı girin-pasif-gelir

Son olarak, reklamınızı önizleme zamanı.

Gördüğünüzü beğendiyseniz, Kampanyayı İncelemeye Gönder’i tıklayın.

Kindle e-Kitap reklamınızı önizleyin-pasif-gelir

24-48 saat sonra, reklamınız yayında olacaktır (tabii ki onaylanırsa).

Adım #4: Kazanan Reklamlarınızı Artırın ve Kaybedenlerinizi Düşürün

Reklamınızı yayınladıktan sonra iki hafta yayınlanmasına izin verin. O zaman verileri analiz etme zamanı.

İşte reklam panomun ekran görüntüsü:

Amazon reklam panosu-pasif-gelir

Bakmak istediğiniz temel metrikler şunlardır:

 • Impressions: İnsanların reklamınızı görme sayısı.
 • Clicks: Reklamınızı tıklayan kişi sayısı.
 • aCPC: Reklamınızın ortalama tıklama başına maliyeti.
 • Spent: Harcanan toplam tutar.
 • ACOS: Her satışın ortalama maliyeti. ACOS’unuz %25 ise, kazandığınız her doların 25 sentini harcarsınız. %75 ise, kazandığınız her doların 75 sentini harcarsınız. %125 ise, kazandığınız her dolar için 1,25$ harcarsınız, bu da reklamınızın maliyetinden daha fazla olduğu anlamına gelir .

Önemli not: ACOS ve reklam harcamalarını hesaba katarken telif oranınızı göz önünde bulundurmalısınız. Kindle kitapları için telif ücreti olarak %30 ödersiniz, bu da kazandığınız her doların sadece %70’inin cebinize düştüğü anlamına gelir. Bu, ACOS’unuz %70 ise, reklamınız başa baş demektir.

Tek tek anahtar kelimeler için aynı metrikleri görmek için kampanyanın kendisini tıklayabilirsiniz. Kampanyanızı ayarlamak için bu metrikleri kullanın.

Örneğin, belirli bir anahtar kelimenin size kazandırdığından daha pahalıya mal olduğunu gördüğünüzde, o anahtar kelimeyi duraklatabilirsiniz.

Bir anahtar kelimeyi duraklat-pasif-gelir

Anahtar kelimelerinizin nasıl performans gösterdiğini gördükten sonra, aşağıdaki yollarla kampanya erişiminizi genişletebilirsiniz:

 • Tekliflerinizi artırın. Kampanyalarımın başarılı olduğunu görünce, anahtar kelimelerin tekliflerini 20 sente, ardından 30 sente çıkardım ve sonunda anahtar kelime başına 50 sente kadar yükseldim.
 • Daha fazla anahtar kelime ekleyin. Ne kadar çok anahtar kelimeniz olursa, yeni satışlar için o kadar fazla fırsat olur. 1000 anahtar kelime daha içeren ek bir kampanya başlattım.
 • Toplam harcamayı artırın. Günlük bütçenizin hızla harcandığını düşünüyorsanız, artırın. Harcamamı 5 Dolardan 10 Dolara 15 Dolara, sonra 20 Dolara yükselttim. Reklamlarım kâr getirdiği sürece onlara yatırım yapmaya devam edeceğim.

Sık Sorulan Sorular

Tamam, burada çok şey ele aldık .

Ve yine de, tartışabileceğimiz daha çok şey var. Bazılarınızın hala sahip olabileceği birkaç genel soruyu gözden geçirmeye çalışalım:

Amazon’da Kendim Yayınlayabilmem İçin Yerleşik Bir Kitleye İhtiyacım Var mı?

Hayır

İlk kitabımı yayınladığımda sadece 50 abonem vardı. Ve kitabın tanıtımında nispeten pasif bir rol üstlenmiş olsam da -bana erken bir darbe vermek için lansman sırasında birkaç promosyon yaptım ve ardından satışları artırmak için çoğunlukla Amazon’un algoritmasına güvendim – beş ay içinde ilk 500 dolarını kazandı.

Bu övünülecek bir sonuç değil ama ikinci bir kitap yazmam ve çok daha iyisini yapmam için bana ilham vermeye yetti.

Böylece ikinci kitabım için çok daha stratejik davrandım, okuyucu kitlemi büyüttüm ve kitabı çok daha fazla tanıttım. Ve bu sefer, ilk ayda 1000 dolara ulaştım.

Daha da iyisi: Kitap ilk yılında 10 bin doların üzerinde gelir elde etti ve bu aynı zaman diliminde 2 bin dolar kazanan ilk kitaba göre büyük bir gelişmeydi.

Ders?

Küçücük bir listeniz olsa da, tanıtımda biraz pasif bir rol üstlenseniz bile yazarak para kazanabilirsiniz .

Kindle Yayıncılığına Dalmadan Önce Kitlemi Büyütmek için Ne Yapabilirim?

İkinci kitabım için kitlemi büyütmek için yaptığım şey:

Adım 1: İnsanların Katılmaları İçin Cazip Bir Teşvik Yaratın

İnsanlar nadiren e-posta adreslerinden karşılığında hiçbir şey almadan ayrılırlar, bu nedenle onlara e-posta listenize katılmaları için bir teşvik sunmanız gerekir.

Dürüst olmak gerekirse, burada biraz hile yaptım çünkü zaten elimde olan bir şeyi teklif ettim. İlk kitabım The Destiny Formula’yı sundum .

İdeal olarak, yazdığınız kitabı mükemmel bir şekilde tamamlayan bir teşvik sunmak istersiniz.

Örneğin, Paleo diyeti hakkında bir kitap yazıyorsanız, şu teşviklerden birini sunabilirsiniz:

 • 15 Dakikada veya Daha Kısa Sürede Yapabileceğiniz 5 Lezzetli Paleo Tarifi
 • 7 Günlük Paleo Hızlı Başlangıç ​​E-posta Kursu
 • Ultimate Paleo Atıştırmalık Listesi (250 Farklı Atıştırmalık İçerir)

Adım #2: E-posta Adreslerini Toplamak için Bir Açılış Sayfası Oluşturun ( landing page )

E-posta listenizi oluşturmak istiyorsanız iki şeye ihtiyacınız vardır: listenizi saklamak için bir e-posta pazarlama platformu ve insanların listenize kaydolabileceği bir açılış sayfası.

Şimdi, konu e-posta pazarlama platformları olduğunda birkaç seçeneğiniz var, ancak bunlar üç popüler olanı:

E-posta pazarlama platformunuzu kurduktan sonra, insanların e-posta adreslerini yakalamak için bir açılış sayfası oluşturabilirsiniz.

Bunu yapmak için Leadpages kullandım, bu da açılış sayfaları oluşturmayı kolaylaştırıyor. Sürükle ve bırak oluşturucusu ile değiştirebileceğiniz hazır şablonlarla birlikte gelir.

Leadpages - Sürükle ve bırak oluşturucu-pasif-gelir

Şablonlarından birini seçebilir ve isteklerinize göre özelleştirebilirsiniz.

İşte oluşturduğum açılış sayfasının ekran görüntüsü:

Leadpages - Açılış sayfaları şablon oluşturucu-pasif-gelir

Her şeyi yerleştirdikten sonra, tek yapmanız gereken açılış sayfanıza trafik göndermek.

3. Adım: Açılış Sayfanıza Trafik Çekin

Kişisel hedefim kitabımı yayınlamadan önce 3.000 aboneye ulaşmaktı. Bu sayıya ulaşmak için ana stratejim, her biri açılış sayfama bir bağlantı içeren Medium’da makaleler yayınlamaktı.

Medium’da yayınladığım her makalenin sonunda şu teklif yer alacak:

Bir açılış sayfasına geri bağlantı verin-pasif-gelir

Ama orada durmadım. Ayrıca Huffington Post, Thrive Global, Addicted2Success, Thought Catalog, The Pursuit ve daha fazlasında da misafir olarak paylaşım yaptım.

Trafiğimin çoğunu Medium’dan alsam da, bu sitelerde yayın yapmak abone tabanımı önemli ölçüde artırdı.

Medium’da yayınlamak ve bu sitelerde misafir göndermek arasında, altı ay içinde 3.000 abone hedefime ulaştım.

Aynı sayıda aboneye ulaşmanıza gerek yok, ancak kitabınızı yayınlamadan önce listenizi en az 1.000’e çıkarmanızı tavsiye ederim.

İşleri çok kolaylaştıracak.

Kendi Kitabım İçin Nasıl Fikir Üretebilirim?

Kendi kendine yayın yaparken yapabileceğiniz en kötü hatalardan biri hakkında çok az şey bildiğiniz bir konu seçmektir.

Henüz aklınızda somut bir fikir yoksa, üzülmeyin.

İşte fikir üretmenize yardımcı olacak bir alıştırma. Bir kalem ve kağıt alın ve aşağıdaki soruları cevaplayın:

 • Başkalarının zor bulduğu neyi kolay buluyorsunuz?
 • Bir Barnes & Noble kitapçısında okumak için yalnızca bir bölüm seçebilseydiniz, hangi bölümü seçerdiniz?
 • Başkalarına açık olmayan, size açık görünen şey nedir?
 • Hangi konu sizi bu konuda susmayacak kadar konuşmaya sevk ediyor?
 • Çevrimiçi olarak birkaç serbest yazarlık işi alacak olsaydınız (ek gelir elde etmek veya yazma kaslarınızı çalıştırmak için ), en çok hangi konular ilginizi çekerdi?
 • Arkadaşlarınız ve aileniz size nelerde iyi olduğunuzu söylüyor?
 • Yabancılardan ne gibi iltifatlar aldınız?
 • İnternette ne tür makaleler okuyorsunuz?

Envanterinizi tamamladıktan sonra, kalıpları aramak için inceleyin.

Belki de harika bir iletişimcisin. Belki de mükemmel finansal alışkanlıklarınız var. Ya da belki başkalarını motive etme konusunda bir hüneriniz var.

Sahip olduğunuz özellikler, bilgiler ve beceriler kitaplar için konulara çevrilebilir.

Listeyi gözden geçirin ve birkaç kitap fikri bulmak için cevaplarınızı kullanın.

Ya Fiziksel Olarak Kitap Basmak İstiyorsam? (Geleneksel Bir Yayıncı gibi)

Şanslısın.

E-Kitap yayıncılığı sizin işiniz değilse, Kindle Direct Publishing’in 2016’da bir ciltsiz kitap seçeneği eklediğini duymayı seveceksiniz KDP Print (eski adıyla Createspace), bağımsız yazara her iki dilde de kitap yayınlamalarını sağlayan isteğe bağlı baskı teknolojisi sunar ciltsiz ve e-Kitap formatı. Hepsini aynı KDP hesabından yapabilirsiniz.

Amazon’un Kindle Direct Yayıncılığına Dalmaya Hazır mısınız?

Şu anda bir sonraki kitabım üzerinde çalışıyorum.

Son kitabımı piyasaya sürdüğümde sahip olduğumdan daha büyük bir kitleyle hedefim, ilk yıl içinde üçüncü kitabımdan en az 10.000 kopya satmak.

Peki ya sen?

Artık kitap fikirlerinizi nasıl doğrulayacağınızı, kitabınızı nasıl paketleyeceğinizi, lansman öncesi bir sekans oluşturmayı, kitabınızı nasıl piyasaya süreceğinizi ve tanıtacağınızı biliyorsunuz.

Artık ne yapacağınızı ve ne zaman yapacağınızı biliyorsunuz.

Kısacası:

Artık Amazon KDP platformunda çok satan bir kitap yazmak için takip edebileceğiniz kanıtlanmış bir planınız var.

Yani, daha fazla mazeret yok.

Çok satan yazarlar arasına katılmanın zamanı geldi. Bir yazar olarak gerçek, somut bir gelir elde etmenin zamanı geldi.

Hayal kurmayı bırakıp yapmaya başlamanın zamanı geldi.

Pasif Gelir elde etmeye hazır mısın?

Amazon Kindle kitabınızı nasıl tanıtabilirsiniz? 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin