pasif-gelir-logo

AliExpress güvenilir mi ?

pasif gelir -aliexpress guvenilirmi ?
Özet

Kendinizi burada bulursanız, ünlü online satış sitesi AliExpress hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.  Aliexpress’de tam bir güvenlik içinde alışveriş yapabilir misiniz, yoksa tam tersine korkulacak bir şey var mı? 

Her iki durumda da, doğru yere geldiniz! Sizi aydınlatmaya ve bu soruları cevaplamaya çalışacağım!

Günümüzde, ister dropshipping bağlamında isterse basit bir alıcı olarak AliExpress’te alışveriş yapmak özellikle ilgi çekici hale geldi. E-ticaret dünyasında bu platformdan geçmek zorunlu hale geldi. Ancak birçok kişi sitenin güvenli olup olmadığını ve bu siteden sipariş vermenin riskleri olup olmadığını merak ediyor. 

Bu makalede özellikle şunları keşfedeceksiniz:

  • AliExpress’e ve nasıl çalıştığına genel bir bakış.
  • Teslimat ve fiyat nasıl.
  • Bir dolandırıcılık nasıl anlaşılır.

Okumanızın sonunda, AliExpress’in işleyişi hakkında her şeyi (veya neredeyse) bileceksiniz ve bu nedenle, gerçekler hakkında tam bilgi sahibi olarak orada alışveriş yapabileceksiniz. Hazır mısın ? Daha fazla gecikmeden başlayalım! 👊

AliExpress nedir?

AliExpress sitesine aşina değilseniz, işte kısa bir genel bakış. AliBaba Grubuna ait büyük bir satış platformudur . AliBaba’nın boyutu hakkında size bir fikir vermek için, bu grup yalnızca 2020’de 75 milyar dolardan fazla satış kaydetti. AliExpress sitesi, genel kategoriler olarak adlandırılan milyonlarca farklı ve çeşitli ürün sunuyor. Bu platform, diğer şeylerin yanı sıra, küçük Çinli şirketlerin dünyanın dört bir yanındaki müşterilere satış yapmasına izin veriyor.

Tıpkı Amazon gibi, orada hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz. Ancak belirtmek gerekir ki, Amazon’dan farklı olarak tüm AliExpress satıcıları üçüncü şahıslardır . Öyleyse AliExpress’in kendisinin hiçbir şey satmadığını anlayın. Platform, sadece Çinli kullanıcıların ürünlerini satmalarına izin veriyor. Bununla birlikte, bir alıcı olarak sitedeki deneyiminizin büyük ölçüde değişebileceğini hayal edebilirsiniz. 

aliexpress-pasif-gelir

AliExpress neden bu kadar ucuz?

AliExpress’te satılan ürünlere göz atarsanız, görüntülenen fiyatların çoğunun anormal derecede düşük olduğunu hemen fark edeceksiniz. Sebebi ne ? Aslında iki ayrı açıklama var, bunları birlikte göreceğiz.

İlk olarak, büyük olasılıkla doğrudan bir üreticiden satın alırsınız ve bu da aslında satış fiyatını büyük ölçüde düşürür. Çin’deki üretim maliyetlerinin diğer ülkelere göre çok daha düşük olduğunu söyleyerek size bir şey söylemiyorum. Ayrıca Çin’in koyduğu yasalar da fiyatların düşmesine katkıda bulundu.

Bu nedenle , Çinli bir üreticiden doğrudan ve aracı olmadan ürün sipariş etmenin çok avantajlı olduğunu anladınız.

Bir eşyanın aşırı ucuz gösterilmesinin ikinci şartı ise taklit olmasıdır. Bu öğenin kalitesi nedeniyle kötü eleştiriler alması yaygın bir durumdur ve bu da kaçınılmaz olarak fiyatını düşürür. Çin gerçekten de sahte üretimin yuvası olmakla ün salmış durumda ve AliExpress kesinlikle bir istisna değil.

Ancak genel olarak konuşursak, AliExpress’in genel olarak bazı harika fırsatları olduğu gerçeği devam ediyor. Tüm ürünlerin en iyi kaliteyi garanti etmediğini unutmayın. Elektronikten giyime kadar her türlü sahte ürün bulmanız olasıdır . Bu da bizi şu sonuca götürüyor: AliExpress’te satın almayı planlarken güvenilir bir teklif ile dolandırıcılık arasındaki farkı bilmek çok önemlidir.

AliExpress’in teslim süresi nedir?

AliExpress’te satışa sunulan tüm ürünlerde, ürün sayfasında tahmini teslimat süresini bulacaksınız. Tedarikçilere göre geniş bir süre gözlemliyoruz, genel olarak 20 ila 60 gün arasında değişiyor . Ancak, bu teslim sürelerinin çok yaklaşık olduğunu ve var olma liyakatine sahiplerse her zaman onlara güvenmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

COVID-19 krizinin başlangıcından bu yana AliExpress, alıcı koruma süresini 90 güne kadar uzattı . Başka bir deyişle, bu, teslim edilmeyen bir ürün için geri ödeme almadan önce 90 gün beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Üç ay geri ödeme için çok uzun bir süre, ancak doğrudan satıcıyla görüşerek daha hızlı bir geri ödeme alabileceğinizi unutmayın. 👍

Özetlemek gerekirse, genel kullanıcı ortalamasına göre, bir AliExpress siparişinin ortalama alma süresi yaklaşık iki haftadır.

Aliexpress ile Dropship Nasıl Yapılır?

aliexpress guvenilir ? pasif-gelir

AliExpress Tahmini Teslim Süresi 

Diğer online alışveriş sitelerinin çoğunda olduğu gibi, teslimat süreleri esas olarak seçilen nakliye yöntemine bağlıdır.

2018’de AliBaba , ülkelerin çoğunda bulunan kendi depoları ve nakliye ortaklarıyla Cainiao adlı kendi nakliye hizmetini başlattı . Cainiao’ nun dünya ekonomisi özellikle büyüktür ve genellikle çok iyi çalışır. 

Yine de, bazen teklemeler olabileceğine dikkat edilmelidir… Paketin varış ülkesine ulaştığı size bildirilse bile, bir ay boyunca Cainiao deposunda durabilir ve  sonunda teslim edilmeden önce daha fazlasını teslim edilmiş görebilirsiniz. 

Nadir durumlarda, gecikme bir ayı geçebilir veya paketin kaybolduğu ortaya çıkabilir. İkinci durumda, çok zamanında tekrar ediyorum, neyse ki satıcı tarafından tam bir geri ödeme sağlandı.

Öte yandan, AliExpress standart nakliyesi genellikle havayolu postasıdır ve son mil yerel posta servisiniz tarafından gerçekleştirilir (örneğin İngiltere için Royal Mail). 

Ve son olarak, DHL veya UPS gibi kurye nakliye hizmetleri, elbette ücretli bir hizmet olmasına rağmen, en güvenilir olanlardır.

Ayrıca tüm gönderilerin ( ücretsiz gönderiler bile olsa ) gönderildikleri andan itibaren sistematik olarak kendilerine atanan bir takip numarasına sahip olduğunu bilmelisiniz. Ancak, satıcı tarafından bir takip numarası verilmeden önce bir hafta geçebilir. Bu nedenle biraz sabır, birkaç gün sonra çeşitli Çin posta merkezlerinde dolaşan ve sonunda ülkenizin gümrük idaresine ulaşan paketinizi takip edebilmelisiniz.

10 gün sonra takip numaranız yoksa, talep etmek için satıcıyla iletişime geçmelisiniz. Gönderilmeyen bir ürün için bir anlaşmazlık, maksimum teslimat süresinin aşıldığı andan itibaren açılabilir .

Neyse ki, AliExpress’te teslim edilmeyen siparişlerin yüzdesi çok düşük. Ayrıca her zaman satıcıyla pazarlık yapmanın bir yolu vardır ve satıcı bazen paketi size yeniden gönderebilir. 🚚

Vergiler ve gümrük formaliteleri 

Temmuz 2021 itibarıyla, Avrupa Birliği ülkelerindeki alıcılar, 150 € altındaki siparişlerin artık ödeme aşamasında AliExpress tarafından otomatik olarak KDV eklendiğini tespit etti. Bu işaretleme satış sayfasında görünmez, ancak ödeme düğmesine tıklandığında eklenir. İlgilendiğiniz ürünün nihai fiyatını bilmek için , bu nedenle, yaklaşık %20 eklemelisiniz, ancak bu yine de çok yaklaşıktır. 

150 €/135 £ üzerindeki paketler için KDV otomatik olarak eklenmez, ancak taşıyıcı tarafından ele alınır . Ek taşıma maliyetleri ve muhtemelen ithalat vergileri eklemeniz gerekecek, ancak bu sistematik değildir. 

Amerika Birleşik Devletleri’ne sipariş verirken, alışveriş sepeti tutarınız 800 doları geçmediği sürece endişelenecek bir şeyiniz yok  . Bunun ötesinde, muhtemelen %25 ithalat vergisi ödemek zorunda kalacaksınız.

aliexpress

AliExpress ürünlerinin kalitesi ? 

Çoğu durumda, bu platformda satın aldığınız ürünler mağazalarda veya diğer çevrimiçi satış sitelerinde bulabileceğiniz ürünlerle aynıdır. Ancak bazen üründen memnun kalmadığınız durumlar da olabilir . Bir kumaşın kalınlığı, malzemesi veya hatta uyumlu olmayan renksel geriverim sorunu olabilir. Bu olduğunda, satıcıyla iletişim kurmaktan başka seçeneğiniz yoktur .

Yine de bilmelisiniz ki, reklamda yanlış bir ayrıntıyı kanıtlamadığınız sürece, satın alınan bir ürünü beğenmemek gibi basit bir gerçeğin hiçbir şekilde geri ödeme talep etmek için bir neden olmadığını bilmelisiniz

Peki ürün bizi tatmin etmezse ne yapabiliriz? 

Satıcıdan geri ödeme almanın bir yolu yoksa ve ürünün kalitesi arzulanan bir şey bırakıyorsa, artık ikincisini kullanmamanızı tavsiye edebilirim. Ürünün teslim edilmesi durumunda (ve ürünün açıklaması ve fotoğrafının doğru olması) AliExpress’in lehinize müdahale edemeyeceğini unutmayın. 

Bununla birlikte, iyi haberler var: Çoğu durumda, en azından kısmi bir geri ödeme almanın bir çözümü var. Ancak bunun için, satın alımınızı bir yıldızla değerlendirmek için ilk refleksinizi unutun , çünkü o zaman kendinizi kesinlikle herhangi bir baskı aracından mahrum bırakacaksınız. Puanların Çinli satıcılar için çok önemli olduğunu bilmelisiniz, bu nedenle pazarlık yapmak için harika bir yoldur.

Sonunda malları iade etmek için cazip gelebilirsin, ama dikkatli ol, seni dikkatli olmaya çağırıyorum. Gerçekten de, bir ürünü Çin’e iade etmek çok pahalıdır, genellikle sorunlu ürün için ödediğinizden daha fazladır ve her durumda bu maliyet iade edilmeyecektir. Ayrıca, Çin’e iade edilen ürünlerin takibi her zaman güvenilir değildir. Bir paketin Çin gümrük idaresinde öylece ortadan kaybolması da alışılmadık bir durum değil. Size sadece AliExpress’ te iade yapmamanızı tavsiye edebilirim.

AliExpress dolandırıcılığı

Fiyat gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, kesinlikle şüphelenmelisiniz. Dolandırıcılar, benzersiz bir anlaşma vaat ederek nasıl kıskançlık uyandıracaklarını bilirler.

Gerçek değeri hakkında bir fikir edinmek için, gıpta edilen nesne için diğer satış sitelerinde gösterilen ortalama fiyatı karşılaştırmanız şiddetle tavsiye edilir . Fiyat son derece düşükse, sahte ve dolayısıyla bir dolandırıcılıkla uğraşıyor olmanız çok olasıdır. Markasız bir ürün olduğundan, mağazalarda bulunabilecek gerçek fiyatın -%75’ine varan tasarruf elde etmek nadir değildir .

Genel bir kural olarak, AliExpress’te çok az markalı ürün bulacaksınız. Bunların neredeyse her zaman sahte olduğunu unutmayın . Bu nedenle bu platformda markalı bir ürün almamanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Ticari markalar çoğu ülkede özel korumadan yararlanır. Satın alma işleminiz sırasında, kasıtlı olarak sahte olup olmadığını göz ardı etmeyi seçerseniz ve sahte ürün satın alırsanız , paketiniz incelenirse muhtemelen ele geçirileceğini unutmayın. Özellikle büyük miktarlarda sahte ürünler satın aldıysanız, bu yeniden satmak istediğinizi düşündürebilir. Bu nedenle paketlere muhtemelen gümrük tarafından el konulacak

Çinli markaları ilgilendiren bu kuralın bir istisnası vardır. Bunlar genellikle AliExpress’te resmi bir vitrine sahiptir.

dropshipping gümrük

Satın almadan önce satıcı geri bildirimlerini kontrol edin 

Bir satıcının kötü bir itibarı veya alıcıları dolandırma alışkanlığı varsa, profil incelemelerinde ve derecelendirmelerinde büyük olasılıkla kanıt olacaktır. 

Ayrıca “shop325423456” gibi jenerik isimleri olan mağazalara da dikkatinizi çekiyorum. Dikkat! Ayrıca son altı ay içinde oluşturulmuş mağazalardan da uzak durmanızı öneririm.

Son olarak, siparişinizi aldıktan sonra dikkatlice kontrol edin. Gerçekten de siparişinizi alana kadar ödemenin durdurulmasına izin veren bir sistem var. Bu nedenle, her şeyin dahil olduğundan, ürünün sipariş ettiğiniz ürüne uygun olduğundan ve markalı bir ürün satın aldıysanız , gerçekten orijinal olduğundan emin olun. Hatta siparişinizin eksik olması durumunda kanıtınız olması için sizi paketin açılmasını çekmeye davet ediyorum.

Bir öğeyi alındı ​​olarak işaretlediğinizde , ürüne itiraz etmek için 15 gününüz vardır. 👍

AliExpress’te nasıl para iadesi alabilirim?

Bir paket gelmezse veya başka bir sorunu varsa, satıcıyla bir anlaşmazlık açın. Siparişe genel bakış sayfasında oturum açtıktan hemen sonra, sağ altta bulunan sitenin müşteri hizmetleri asistanını kullanarak başlayın . Sağlanan seçeneklerden ilgili konuya tıklayın ve sihirbazın yanıt vermesini bekleyin.

Bu noktada teslimat süresinin 1 Mart 2020 tarihinden itibaren 90 güne uzatıldığını unutmamak önemlidir. Siparişiniz hala bu teslimat penceresi içerisinde ise itiraz açamazsınız.

Teslimat süresi dolmuşsa veya başka bir kalite sorunu bildirmek istiyorsanız, müşteri asistanı bir anlaşmazlık açmak istediğinizi onaylamanızı isteyecektir; satıcıyla pazarlık süreci daha sonra başlayabilir.

Konu ilginizi çekiyorsa, aliexpress’te nasıl geri ödeme alacağınızı burada daha fazla anlatıyorum!

Şikayet prosedürü sırasında, gerekirse ek olarak kanıt ekleme olanağınız vardır. Satıcı, talebinizi reddedebilir veya kısmi geri ödeme gibi bir alternatif sunabilir. Daha sonra kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Bu prosedür, satıcı ve alıcı bir uzlaşma bulduğunda sona erer. 

Yaklaşık 45 gün içinde bir çözüm bulunamazsa (tarih çok yaklaşıktır ve değişebilir), o zaman bir AliExpress temsilcisi müdahale edecek ve biri veya diğeri lehinde karar verecektir.

Kullanıcıların çoğunluğunun geri ödeme alma konusunda çok az sorunu vardır . Ancak, alıcı geri bildirimlerine dayalı olarak, yeni müşterilere bazen normal müşterilerden farklı davranıldığını belirtmek önemlidir. İlk sipariş söz konusu olduğunda, AliExpress’in sizi tatmin etmek için hiçbir nedeni olmadığı için geri ödeme isteğinizin reddedileceğinden emin olabilirsiniz .

e-ticaret satış sonrası hizmet

Peki AliExpress’te alışveriş yapmak güvenli mi? 

Her şey AliExpress’te alışveriş yapmanın gerçekten güvenli olduğunu gösteriyor . Ancak dikkatli ve gerçekçi olun. Orada çok iyi iş yapmanın yaygın olması, kalitesiz ürünlerin dolandırıcılar tarafından satılması olasılığını dışlamaz.

Bununla birlikte, bu vicdansız satıcıların Ebay veya Amazon gibi diğer büyük sitelerde de bulunduğu ve fiyatların çok farklı olmadığı güvenli bir bahis. Basit bir özel alıcıysanız, biraz daha pahalı olsa bile Ebay veya Amazon’dan geçmek daha iyidir . Bu siteler, çok daha etkili tüketici koruması sunma avantajına sahiptir .

Ancak, istediğiniz ürün yalnızca AliExpress’te mevcutsa ve fiyatı size şüpheli görünüyorsa, sizi önceden satıcıyla iletişime geçmeye davet ediyorum.

Başlamak ister misiniz? Şimdi güvenle alışverişe başlayın!

Bu makale şimdi tamamlandı, umarım sizin için yararlı olmuştur ve AliExpress’ teki satıcılarla güven oluşturmanıza yardımcı olur. Artık sitenin nasıl çalıştığını ve satın alırken benimsenmesi gereken reflekslerin neler olduğunu biliyorsunuz. AliExpress’te her şeyi bulabileceğinizi ve çok iyi anlaşmalar yapmanın mümkün olduğunu unutmamak önemlidir . Bu makaleyi okuyarak anlayacağınız gibi, yine de sitede bulabileceğimiz ucuz ürünlere ve sahte ürünlere karşı dikkatli olmalısınız.

Doğru ürünleri ve güvenilir satıcıları belirleyebilmek, Dropshipping dünyasında çok önemli noktalardır çünkü elbette online mağazanızda kaliteli ürünler sunmak çok önemlidir. Bu nedenle, çevrimiçi işinizi en iyi şekilde optimize etmek için kişiselleştirilmiş bir Koçluk oturumunu şiddetle tavsiye ediyorum. Uzman ekiplerimiz tüm sorularınızı yanıtlamaktan ve mağazanızı geliştirmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Herhangi bir sorunuz varsa, sizi aşağıdaki yorum alanında bana sormaya davet ediyorum.

AliExpress kargo ne kadar sürer ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin