pasif-gelir-logo

Affiliate Marketing Nedir?

AFFILIATE-MARKETING-satis-ortakligi-pasif-gelir
Özet

Bağlı kuruluş pazarlaması , bir şirketin, trafik oluşturmak veya şirketin ürün ve hizmetlerine yönlendirmek için üçüncü taraf yayıncılara ödeme yaptığı bir reklam modelidir. Üçüncü taraf yayıncılar bağlı kuruluşlardır ve komisyon ücreti onları şirketi tanıtmanın yollarını bulmaya teşvik eder.

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • Bağlı kuruluş pazarlaması, bir şirketin, bağlı kuruluşun pazarlama taktiklerinden oluşturulan iş için ortakları tazmin ettiği bir pazarlama planıdır.
 • Dijital pazarlama, analitik ve çerezler, bağlı kuruluş pazarlamasını milyar dolarlık bir endüstri haline getirdi.
 • Firmalar genellikle satış başına ve daha az sıklıkla tıklama veya gösterim yoluyla bağlı kuruluşlara ödeme yapar.
 • Bağlı kuruluş pazarlamasının üç ana türü, bağlı olmayan bağlı kuruluş pazarlaması, ilgili bağlı kuruluş pazarlaması ve ilgili bağlı kuruluş pazarlamasıdır.

Affiliate Marketing’i Anlamak

Affiliate Marketing'i Anlamak-pasif-gelir

İnternet, bağlı kuruluş pazarlamasının önemini artırdı. Amazon ( AMZN ), web sitelerinin ve blog yazarlarının, bir satın alma yapıldığında reklam ücretleri almak için incelenen veya tartışılan bir ürün için Amazon sayfasına bağlantılar koyduğu bir bağlı kuruluş pazarlama programı oluşturarak uygulamayı popüler hale getirdi. Bu anlamda, bağlı kuruluş pazarlaması, esasen satış eyleminin geniş bir ağ üzerinden dış kaynaklı olduğu bir performansa göre ödeme pazarlama programıdır.

Bağlı kuruluş pazarlaması İnternet’ten önce gelir, ancak dijital pazarlama , analitik ve çerezler dünyasında onu milyar dolarlık bir endüstri haline getirdi. Bağlı kuruluş pazarlama programı yürüten bir şirket , olası satışları getiren bağlantıları izleyebilir ve dahili analizler aracılığıyla kaç tanesinin satışa dönüştüğünü görebilir.

Daha geniş bir internet kullanıcılarının ve alışveriş yapanların tabanına ulaşmak isteyen bir e-ticaret tüccarı, bir bağlı kuruluş kiralayabilir. Bir bağlı kuruluş, birden çok web sitesinin veya e-posta pazarlama listesinin sahibi olabilir; bir bağlı kuruluşun sahip olduğu daha fazla web sitesi veya e-posta listesi, ağı daha geniştir. İşe alınan bağlı kuruluş daha sonra e-ticaret platformunda sunulan ürünleri kendi ağlarına iletir ve tanıtır. Bağlı kuruluş bunu banner reklamlar , metin reklamlar yayınlayarak, web sitelerinde bağlantılar yayınlayarak veya müşterilere e-posta göndererek yapar. Firmalar, hedef kitlenin dikkatini bir hizmete veya ürüne çekmek için makaleler, videolar ve görseller biçimindeki reklamları kullanır.

Reklamlara veya linklere tıklayan ziyaretçiler e-ticaret sitesine yönlendirilir. Ürün veya hizmeti satın alırlarsa, e-ticaret tüccarı , satış fiyatının %5 ila %10’u arasında olabilen, üzerinde anlaşılan komisyonu satış ortağının hesabına kredilendirir.

Business Insider’a göre, e-ticaret gelirinin %15’i bağlı kuruluş pazarlamasına atfedilebilir.1

Affiliate Marketing de Özel Hususlar

Affiliate Marketing'i Anlamak-pasif-gelir

Bu modelin amacı, satışları artırmak ve hem tüccar hem de bağlı kuruluş için bir kazan-kazan çözümü oluşturmaktır. Sistem benzersiz ve karlı ve giderek daha popüler hale geliyor.

İnternet ve gelişen teknolojiler, modelin uygulanmasını kolaylaştırıyor. Şirketler, nitelikli müşteri adayları üzerinden komisyonları izleme ve ödeme yöntemlerini geliştirdi. Potansiyel müşterileri ve satışları daha iyi takip edebilmek, ürünlerini nasıl iyileştirebileceklerine veya daha iyi konumlandırabileceklerine katkıda bulunur.

Bağlı kuruluş pazarlamasını sürdürmekle ilgilenenler, neyin dahil olduğunu ve bunun avantaj ve dezavantajlarını anlamaktan faydalanacaktır. Bağlı kuruluş arayan şirketler, ortaklarını uygun şekilde incelemekten ve nitelendirmekten faydalanacaktır. Genel olarak, ürün ve hizmetlerin reklamını yapmanın, marka bilinirliğini artırmanın ve tüketici tabanını genişletmenin düşük maliyetli, etkili bir yoludur.

Affiliate Marketing Türleri

Bağlı kuruluş pazarlamasının üç ana türü vardır: bağlı olmayan bağlı kuruluş pazarlaması, ilgili bağlı kuruluş pazarlaması ve ilgili bağlı kuruluş pazarlaması.

 1. Eksiz Satış Ortaklığı Pazarlaması: Bu, bağlı kuruluşun tanıttığı ürün veya hizmetle hiçbir bağlantısının olmadığı bir reklam modelidir. Bilinen ilgili becerileri veya uzmanlıkları yoktur ve kullanımı konusunda bir otorite olarak hizmet etmez veya kullanımı hakkında iddiada bulunmazlar. Bu, bağlı kuruluş pazarlamasının en ilgisiz şeklidir. Potansiyel müşteriye ve ürüne bağlılığın olmaması, bağlı kuruluşu tavsiye etme veya tavsiye etme görevinden muaf tutar.
 2. İlgili Bağlı Kuruluş Pazarlaması: Adından da anlaşılacağı gibi, ilgili bağlı kuruluş pazarlaması, teklifle bir tür ilişkiye sahip bir bağlı kuruluş tarafından ürün veya hizmetlerin tanıtımını içerir. Genel olarak, bağlantı, bağlı kuruluşun nişi ile ürün veya hizmet arasındadır. Bağlı kuruluş, trafik oluşturmak için yeterli etkiye ve uzmanlığa sahiptir ve yetki düzeyleri onları güvenilir bir kaynak haline getirir. Bununla birlikte, bağlı kuruluş, ürün veya hizmetin kullanımı hakkında herhangi bir iddiada bulunmaz.
 3. İlgili Ortak Pazarlama: Bu tür pazarlama, bağlı kuruluş ile tanıttıkları ürün veya hizmet arasında daha derin bir bağlantı kurar. Ürünü kullandılar veya şu anda kullanıyorlar ve olumlu deneyimlerinin başkaları tarafından paylaşılabileceğinden eminler. Deneyimleri reklamlardır ve güvenilir bilgi kaynakları olarak hizmet ederler. Öte yandan, tavsiyeler sundukları için, tekliften kaynaklanan herhangi bir sorun itibarlarını tehlikeye atabilir.

Affiliate Marketing Avantajları ve Dezavantajları

Affiliate Marketing Avantajları ve Dezavantajları-pasif-gelir

Bağlı kuruluş pazarlaması, reklam şirketi ve bağlı kuruluş pazarlamacısı için büyük ödüller sağlayabilir. Şirket, iştiraklerinin düşük maliyetli reklam ve yaratıcı pazarlama çabalarından, iştirak ise ek gelir ve teşvikler elde ederek fayda sağlar . Bağlı kuruluş pazarlamasının yatırım getirisi, şirket yalnızca satışa dönüştürülen trafik üzerinden ödeme yaptığı için yüksektir. Varsa, reklam maliyeti bağlı kuruluş tarafından karşılanır.

Reklam şirketi, bağlı kuruluş pazarlama programının şartlarını belirler. Başlangıçta şirketler, banner reklamlarda tıklama başına maliyeti (trafik) veya mil başına maliyeti (gösterimler) büyük ölçüde ödedi. Teknoloji geliştikçe odak, gerçek satışlardan veya nitelikli müşteri adaylarından alınan komisyonlara döndü. İlk bağlı kuruluş pazarlama programları, gösterimler gibi tıklamalar da yazılım tarafından oluşturulabileceğinden dolandırıcılığa karşı savunmasızdı.

Artık, çoğu bağlı kuruluş programının, olası satışların nasıl oluşturulacağı konusunda katı hüküm ve koşulları vardır. Bir ürün için tüm arama sorgularını bir bağlı kuruluşun sayfasına yönlendiren reklam yazılımı veya casus yazılım yüklemek gibi bazı yasaklanmış yöntemler de vardır. Bazı bağlı kuruluş pazarlama programları, bir bağlı kuruluş bağlantısı doğrulanmadan önce bir ürün veya hizmetin içerikte nasıl tartışılacağını ortaya koyacak kadar ileri gider.

Bu nedenle, etkili bir bağlı kuruluş pazarlama programı biraz öngörü gerektirir. Şartlar ve koşullar, özellikle sözleşme anlaşması satış yerine trafiği ödüyorsa, açıkça belirtilmelidir. Bağlı kuruluş pazarlamasında dolandırıcılık potansiyeli mümkündür.

Vicdansız bağlı kuruluşlar, yazım yanlışları olan alan adlarına çömelebilir ve yönlendirme için bir komisyon alabilir. Çevrimiçi kayıt formlarını sahte veya çalıntı bilgilerle doldurabilirler ve şirketin zaten üst sıralarda yer aldığı arama terimleriyle AdWords satın alabilirler, vb. Şartlar ve koşullar açık olsa bile, bir bağlı kuruluş pazarlama programı, birinin bağlı kuruluşları izlemesini ve kuralları uygulamasını gerektirir.

Ancak karşılığında bir şirket, ürünlerini veya hizmetlerini dünyaya satmaya yardımcı olmak için motive olmuş, yaratıcı insanlara erişebilir.

Artıları :

 • Daha geniş bir pazara erişim
 • Nitelikli müşteri adaylarının daha iyi muhasebeleştirilmesi
 • Düşük maliyetli reklam

Eksileri :

 • Dolandırıcılığa tabi
 • Daha az yaratıcı kontrol
 • Hırsızlığa açık

Affiliate Marketing Örnekleri

Amazon Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Örnekleri-pasif-gelir

Amazon’un bağlı kuruluş pazarlama programı Amazon Associates, dünyanın en büyük bağlı kuruluş pazarlama programlarından biridir. İçerik oluşturucular, yayıncılar ve blogcular, Amazon ürün ve hizmetlerinin web sitelerinde veya uygulamalarında paylaşılması için kaydolurlar ve karşılığında sitelerinin ürettiği satışlar için tazminat alırlar.

Amazon, reklamlarını barındıran site ve uygulama türleri için katı kriterler belirler. Örneğin, siteler başka bir siteden veya içerik oluşturucudan kopyalanmış içerik içermemeli ve herkese açık olmalıdır. Web siteleri yeni içerikle aktif olmalı ve Amazon standartlarına uygun olmalıdır. Örneğin, müstehcen veya saldırgan içerik içermemeli, şiddeti veya yasa dışı eylemleri teşvik etmemeli veya başkalarına zararlı olduğu düşünülen herhangi bir içerik içermemelidir.

Onay, Amazon personeli tarafından kapsamlı bir incelemeye ve nitelikli bir satış kotasının karşılanmasına bağlıdır (başvurudan sonraki 180 gün içinde üç). Bir başvuru reddedilirse, yeniden değerlendirme için uygun olmayacaktır. Onaylandıktan sonra, site ziyaretçileri Amazon’dan ürün veya hizmet satın aldıkça komisyonlar kazanılır.

Amazon Associates, nitelikli satışlar için %20’ye kadar komisyon kazanabilir. Fiyatlar sabittir ve ürün ve program kategorilerine göre belirlenir. Bonus olarak, Amazon belirli etkinliklerde özel komisyonlar sunar.

Etsy Affiliate Marketing

Etsy Affiliate Marketing-pasif-gelir

Eski ürünler ve diğer benzersiz ürünler için küresel, çevrimiçi bir pazar yeri olan Etsy ( ETSY ), ürünlerini bağlı kuruluş pazarlama ortakları da dahil olmak üzere çeşitli kanallar aracılığıyla tanıtır. Başvurmak için başvuru sahipleri, bağlı kuruluş programı portalı aracılığıyla çevrimiçi bir başvuru yapmalıdır. Etsy bağlı kuruluş pazarlama ortağı olarak kalifiye olmak için uygun adayların en az 18 yaşında olması, aktif, benzersiz bir web sitesine sahip olması, marka kimliğine sahip olması ve diğer kriterleri karşılaması gerekir.

Onaylanırsa, Etsy, sağladığı satışlar için bağlı kuruluşa bir komisyon öder; bu, sitelerinin ürünü tanıtmasından kaynaklanan satışlardır. Komisyon oranları değişiklik gösterir ve sipariş fiyatı üzerinden ödenir. Etsy satıcıları bağlı kuruluş olabilir, ancak özel izin olmadan ürünlerinden komisyon kazanamazlar. Etsy, herhangi bir nedenle herhangi bir zamanda bir sözleşmeyi feshetme hakkına sahip olduğunu ve herhangi bir meşru nedenle tazminattan vazgeçebileceğini beyan eder.

eBay Affiliate Marketing

eBay Affiliate Marketing-pasif-gelir

eBay’in affiliate programı, eBay’in ortaklarına kişisel listelerini eBay Inc. ( EBAY ) dışında paylaşmaları için ödeme yapan bağlı kuruluş pazarlama programıdır. Bağlı kuruluş bir komisyon kazanır ve nihai satıcı ücretleri için kredi kazanabilir. eBay ortakları, diğer satıcıların ürünlerinden de komisyon kazanabilir.

Bir alıcı, bağlı kuruluşun sitesindeki eBay satın alma bağlantısını tıkladıktan sonra 24 saat içinde bir öğeye teklif verdiğinde veya bir ürünü hemen satın aldığında komisyon kazanılır. Verilen teklifler için, alıcının ihaleyi tekliften sonraki 10 gün içinde kazanması halinde komisyon ödenir.

Komisyon oranları satılan ürün kategorisine göre değişmekte olup %1-4 arasında değişmektedir. Herhangi bir uygun satışta 550 dolardan fazla ödeme yapılmayacaktır. Hediye kartları, hayır kurumları tarafından satılan ürünler ve özel promosyonlar, düşük gelir akışları nedeniyle genellikle uygun satışlar olarak hariç tutulur.

Buzzfeed

Buzzfeed, viral haberler ve eğlence hikayeleri, testler ve ürün incelemeleri ile tanınan New York merkezli bir dijital medya şirketidir. Buzzfeed Alışveriş segmenti, farklı ortakların ürün ve hizmetlerini sunar ve inceler. Ziyaretçiler, Buzzfeed’in ürün incelemelerini okuyabilir ve satın almak için bağlı kuruluş bağlantılarını seçebilir. Buzzfeed, web sitesinden elde edilen her satıştan komisyon alır.

Affiliate Marketing Nasıl Ödeme Alır?

Bağlı kuruluş pazarlamacılar, müşterileri alışveriş yaptıkları şirketlere yönlendirmek için bir komisyon alırlar. Bu komisyonlar, ürüne ve sevk hacminin düzeyine bağlı olarak %1’den az ile %20 veya daha fazla arasında değişebilir. Çevrimiçi kampanyalarda, satışları izlemek için özelleştirilmiş bir bağlantı veya yönlendirme kodu kullanılır. Bu anlamda, satış ortağı kampanyasını kurduktan sonra para kazanmaya devam edebileceğinden, bu bir kaynak veya pasif gelirdir.

Affiliate Marketing Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Bağlı kuruluş pazarlamacılarının gelirleri, bazıları birkaç yüz dolar ve bazıları altı rakam olmak üzere değişiklik gösterir. Neyin pazarlandığına, pazarlamacının ne kadar etkisi olduğuna, bağlı kuruluşun erişimine ve pazarlama ürünlerine ne kadar zaman harcandığına bağlıdır. Genellikle, şirketin ürünlerini pazarlamak için daha fazla zaman harcayanlar daha fazla para kazanırlar.

Yeni Başlayanlar Affiliate Marketing Yapabilir mi?

Bağlı kuruluş pazarlama yoluyla başarılı olmak zaman, beceri ve deneyim gerektirir. Bununla birlikte, başlangıçta fiziksel ürünlere veya envantere yatırım yapmanız gerekmediğinden, yeni başlayanlara alternatif platformlardan biraz daha uygun olabilir.

Affiliate Marketing’e Parasız Başlayabilir misiniz?

Evet, çok az veya hiç parasız kullanılabilen birkaç ücretsiz platform ve bağlı kuruluş ağı var. Bunun yerine, bloglama, sosyal medya gönderileri vb. gibi çabalarla büyük bir çevrimiçi takip yapmanız gerekecek.

Nasıl Affiliate Marketing’e Başlanır?

Bağlı kuruluş pazarlamacısı olmak için ürünleri ve/veya hizmetleri tanıtmak için hangi platformu kullanacağınızı düşünün. Bloglar, bir uzman olarak hizmet veren blog yazarının teklif hakkında bir fikir ifade etmesine izin verdiği için reklam ve tanıtım için etkili bir kanaldır.

Bir platform belirledikten sonra, rahat olduğunuz veya ilgilendiğiniz belirli bir kategori bulun. Odaklanmış bir segment, özel bir tüketici tabanı çekmenize daha iyi yardımcı olabilir. Bağlı kuruluş programlarını araştırın ve ihtiyaçlarınıza göre, ister yüksek komisyonlar kazansın, ister daha fazla trafik oluşturuyor olsun, bir veya daha fazlasını seçin. Son olarak, teklifler etrafında sağlam ve ilginç içerik geliştirin ve sitenize gelen trafiği artırmak için çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Misyonumuz

Misyonumuz, modern ücretli köleliğin zincirlerini kırmak için mücadele eden gelir kaynaklarına ekstra pasif gelir eklemek istiyen ziyaretcilerimizi bu hedefleri doğrultsunda yönlerdirmek ve yardımcı olmak.

En son makaleler

Shopify'ı 3 AY İÇİN Ücretsiz Deneyin